Cestování za domorodci a tradicemi přináší mnohá poznání. Navštívit můžete nomády v pouštích, domorodce v pralesích nebo původní africké kmeny.
Alexandra Kollárová je doktorandkou oboru etnologie FF ZČU. Ve své dizertační práci se věnuje uměleckému aktivismu v Káhiře. V Egyptě, kde se věnovala výzkumu, strávila několik měsíců. Přečtěte si rozhovor o umění Blízkého východu.
Už to bude skoro 10 let, co jsem poprvé navštívil Afriku. Tehdy jsme s kamarádem hledali exotickou dovolenou a právě Keňa upoutala naší pozornost. Tato dovolená převrátila můj život vzhůru nohama. Postupem času jsem se do Keni vracel čím dál častěji a nakonec jsem tam strávil s přestávkami několik let na nejkrásnější africké pláži Diani Beach v Keni.
O lidech afrického kmene Suri, jejich marném boji o kulturu i jednom z posledních velkých afrických rituálů jsme si povídali s cestovatelem Ivanem Bulíkem, jedním z protagonistů filmu SURI, který můžete zanedlouho vidět na festivalu Exediční kamera.
Co dalšího může přitáhnout pozornost návštěvníků Langtang National Park, je obyvatelstvo, které si před stoletími vybralo Langtang za svoji domovinu. Národní park je po staletí domovinou národnostní menšiny Tamang a jejich původ, zvyky, tradice a způsob života je hodně blízký a příbuzný s jejich sousedními Tibeťany. Není divu, lidé Tamang mají v Tibetu svůj původ.
Nedaleko mexické města Oaxaca leží tajuplné pohřebiště dávné zapotécké kultury. Dnes je častým výletním místem turistů, kteří zamíří do centrálního Mexika, ale i místních obyvatel. Najdete zde přístupné hrobky panovníků i hřiště na míčovou hru Pelota.
Některá etnika jsou početná, patří k nim milion příslušníků, dalších je pouhých několik set. Žijí v malých osadách nebo ve vsích s ostatními etniky a své zvyky ztrácejí ještě rychleji, než ty početnější skupiny. I do severního Vietnamu dorazila „moderní civilizace“, telefony a technika pomalu, ale jistě vytlačuje staré tradice a kulturu tamních lidí.
Mexiko, to nejsou jen pestrobarevná sombrera, tequila, kaktusy a pašeráci drog. V San Cristóbalu uvidíte Mexiko tak, jak jste jej dosud neznali.
Příslušníci kmene Limbu se usadili pod himalájskými osmitisícovými velikány v dobách, kdy Nepál ještě nevypadal tak, jak jej známe dnes… Co se změnilo a co je sem přivedlo?
Žena má hodnotu dobytka, muži uznávají mnohoženství a na uvítanou se napijete krve z kravské rány. To je výjimečný život v masajské vesnici Engang esoit.
Při svých cestách ráda navštěvuji země, kde na ulici potkáte více místních lidí než turistů a kde si stále udržují svoji kulturu i přes nezadržitelný vliv západního světa. Země, kterou ještě nezasáhla turistika v tom pravém slova smyslu, je právě ostrovní stát ležící v Oceánii, Papua Nová Guinea.
K životu netřeba víc než medu divokých včel bambara a sušeného masa. A k smrti? Kus látky a větev stromu. Pojďme zažít srílanské Veddy v „přímém přenosu“.
Jen málo lidí zůstává dodnes žít v poušti. V Maroku ale ještě najdete vesnice, kde posledních pár odvážlivců zůstává. Bojují s větrnými bouřemi, nedostatkem vody i houbou, která napadá palmy. Pojďte se sem na chvíli přenést!
Řídce osídlený hornatý ostrov Hokkaido žije úplně jiným tempem a tepem než zbytek Japonska. Vydejme se mezi lovce a rybáře starého národa Ainu.
Tržiště plná barevných krojů, vůní i pachů… Taková najdete v zapadlých horských vesnicích severního Vietnamu. Potřebujete třeba zubaře? Tak i toho potkáte na tržišti. Během chvilky vám vymění zkažené zuby za umělé.