Cestování za domorodci a tradicemi přináší mnohá poznání. Navštívit můžete nomády v pouštích, domorodce v pralesích nebo původní africké kmeny.
Město Rotorua se nachází necelé čtyři hodiny jízdy autem z Aucklandu na jih. Dostanete se k němu z Hamiltonu po silnici č.1, posléze č.5 nebo z Bay of Plenty po silnici č.36. A proč ho navštívit?
Cestování je v dnešní době stejný konzum jako jídlo u McDonald‘s, popcorn v multikině či odpoledne strávené v nákupním centru. Tomáš Ryška se zamýšlí nad dopady cestování a možnostmi udržitelného turismu.
Ondřej Havelka se svou ženou Míšou procestoval téměř celý černý kontinent. Jaké to bylo na návštěvě u kmene Himbů?
Cesta za tajemnými etniky do Ladakhu. Po dlouhé cestě na střeše autobusu se před cestovateli otevře svět starý a neprobádaný, ale přesto již civilizací infikovaný.
Domorodá etnická skupina ekvádorských Indiánů nazývaných Los Tsáchilas se usadila v okolí města Santa Dominga již před několika staletími. Patří mezi jednu z celkově 14 etnických skupin žijících na území Ekvádoru.
Mongolsko je země, kam civilizace v našem pojetí zatím nedorazila. A přitom se nezdá, že by tam někomu chyběla. Bohatství Mongolska tkví v něčem jiném. Mongolové mají to, co my Evropané vlastně už ani neznáme. Nekonečný prostor s volným a čistým obzorem všude kolem, ve dne sytě modré nebe nad hlavou a v noci oblohu černou jako uhel, posetou tolika hvězdami, že jste dosud netušili…
Na naší dlouhé cestě Afrikou kráčíme etiopským deštným lesem v netrpělivém očekávání, že snad brzy spatříme domorodce nebezpečného kmene Mursi. Přicházíme do malé vesnice.
Prezidentský kandidát a mimo jiné také cestovatel Michal Horáček vystoupí na 4. ročník festivalu Obzory! Bude přednášet o kmeni Samburů žijícím v Keni.
Procházím se po Mosambiku, malém, ale fascinujícím ostrově zapsaném na seznamu UNESCO. Ve vzduchu cítím něco tajemného – zanedlouho se staneme svědkem tajného rituálu.
Tanzanští Masajové jsou hrdí na svůj tradiční způsob života. Muži a chlapci přes den pasou obrovská stáda dobytku, zatímco ženy se starají o domácnost. A když něco potřebují, zavolají si na mobil.
Sa Pa je městečko v severním Vietnamu, kde poznáte spoustu menšin a projdete se mezi rýžovými poli. Ve Vietnamu nenajdete mnoho vhodnějších míst pro trekování.
„Říkal jsi, že máš rád národnostní menšiny a Indii, je to pravda“ padla rétorická otázka. „Víš, že tady na jihu Vietnamu přežívá menší komunita, která by té mohla alespoň v myšlenkách do Indie přenést?“ odpoví si sám, jak jsem očekával. „Co tím myslíš?“ prolomím pár vteřin ticha, které se mezi námi na chviličku rozhostilo, a mně se tím naskytla příležitost si podrobněji prohlédnout jeho tvář.
Křik davů, dva týmy bojující proti sobě v pomyslné válce, kulatý míč létá z jedné části hřiště na druhou, branky chybí, zastupují je dva kruhy zavěšené v kamenných stěnách hřiště, to je představa tlachtli, sportu, jemuž holdovala mayská, zapotécká i aztécká (a nejenom ony) kultury Mezoameriky.
Na ostrově Bathurst vzdáleném asi 80 km severně od Darwinu žije domorodá komunita kmene Tiwi. Ještě před sto lety byli Tiwiové nomádští lovci, sběrači a rybáři, kteří na svých dlabaných kánoích cestovali podél pobřeží a pomocí kopí se zubatými hroty lovili mořské živočichy. Dnes se těmto aktivitám věnují také, ale do svého životního stylu zařadili i používání výdobytků moderní techniky, jako jsou třeba mobily. Přečtěte si reportáž od cestovatele Miroslava Černého.
Laponsko (sámsky Sápmi) je v povědomí českých turistů známé především svou téměř nedotčenou arktickou přírodou lákající jak svou divokostí, tak i klidem a tichem, které dnes jen tak nenaleznete. Za kulturními poznatky sem ale příliš turistů nejezdí. Kdo však do Sápmi přijede, zjistí, že zdejší kultura je při nejmenší stejně bohatá jako zdejší krajina.