Cestování za domorodci a tradicemi přináší mnohá poznání. Navštívit můžete nomády v pouštích, domorodce v pralesích nebo původní africké kmeny.
Tuaregové jsou hrdí a svobodní saharští kočovníci. Autor článku s nimi strávil několik týdnů. Přečtěte si, co je pro Tuaregy typické, na jakém území žijí, proč jim tuarežský kříž slouží také jako cestovní pas a co mají společného s křesťanstvím.
Polynésie, dětský sen mnoha dobrodruhů. Ještě aby ne. Kdo by nesnil o životě v posledním ráji. O životě, kde je všeho dostatek, netrápí vás hlad ani zima a snědé krásky na vás zírají z každého rohu. Co je to ale ráj? A pokud tedy existuje, jak vypadá?
Existuje spousta knih a filmů, ve kterých se hrdina neohroženě prosekává hustým pralesem k ruinám bájného města. Vydejme se do obdobného dobrodružství osobně! Jedním z takových tajuplných míst, kde člověk musí prokázat odvahu a jistou zdatnost, je třídenní trek k pyramidám v El Zotz. V džungli ztracené mayské město je pojmenováno po tisíci netopýrech, kteří žijí ve zdejších jeskyních. Přesně při západu slunce všichni naráz vyletí a téměř zakryjí oblohu, aby pokračovali lovit potravu.
Každý cestovatel má své vysněné destinace a místa, kam se chce podívat nebo kam se chce vracet. Já s oblibou cestuji za zážitky – zejména za těmi náboženskými. Tentokrát padla volba na Vánoce mezi etiopskými křesťany. A to přímo v do skal vtesané Lalibele.
Tropické deštné pralesy na východě, vysoké hory uprostřed ostrova, suché trnité porosty, z nichž vykukují baobaby na západě, bělostné pláže a barevný podmořský svět Indického oceánu, bizarní skalní les, červenohnědé zákruty řek, vesničky mezi rýžovými terasami, čaj a vanilka, lemuři, chameleoni a usměvaví Malgaši. Vítejte v tropickém ráji unikátních krás!
Už to bude rok, co jsem se vrátila z dobrovolnické stáže v Malajsii. Dobrovolnictví mi umožnilo strávit tři měsíce v malé malajské vesničce obklopené džunglí. Marketingová stáž? Ne tak úplně! Opravdu jsem nečekala, že většinu času strávím s mačetou v džungli a po boku domorodého kmene Batek.
V posledních letech Evropa znovuobjevuje Kurdistán. Kurdská problematika se dostává do médií a veřejného prostoru, a to, aniž by spousta lidí vůbec věděla, co to ten Kurdistán je. Vezmeme to tedy od píky a povíme si, co je to Kurdistán, kdo jsou Kurdové a jestli je vůbec možné a vhodné je navštívit.
Malý indonéský ostrov, ležící v Indickém oceánu mezi Jávou a Lombokem, se za poslední dvě dekády proměnil v cestovatelský hit. Bali ale není klasickou plážovou destinací, láká sem hlavně svébytná kultura, prastaré chrámy a nádherná příroda.
Podruhé v životě se mi plní sen o velké cestě. Vyrážíme vstříc sedmi měsícům dobrodružství na trase Moskva – Bangkok. Projíždíme legendární Transsibiřskou magistrálou napříč největší zemí světa. Navzdory složité politické situaci zůstává Rusko obrovskou zemí s prostorem pro neuvěřitelná outdoorová dobrodružství.
Když se řekne zoroastriánství, tak si možná vybavíte proroka Zarathuštru a Nietzscheho knihu, ale víte, že tohle prastaré náboženství, je původním náboženstvím Peršanů?
V legendě se koloniální mocnáři hádali o svá africká panství, Británie chtěla po Francii přístup po řece do západoafrického vnitrozemí, a proto po řece Gambie vyplula loď.
Stařičká čínská dodávka zastavuje u visutého mostu přes řeku Bartang. Uvolněná dřevěná prkna na konstrukci z železných lan nepůsobí moc stabilně, ale jiná cesta dál není.
Z okýnka, vyřezaného v čele přívěsu nějakou pilou na kov, jsem houpavě zahlédla minarety, tyčící se v zaprášeném vzduchu několik set metrů před námi, my sedíme v barevném minibusu.
Město Rotorua se nachází necelé čtyři hodiny jízdy autem z Aucklandu na jih. Dostanete se k němu z Hamiltonu po silnici č.1, posléze č.5 nebo z Bay of Plenty po silnici č.36. A proč ho navštívit?
Cestování je v dnešní době stejný konzum jako jídlo u McDonald‘s, popcorn v multikině či odpoledne strávené v nákupním centru. Tomáš Ryška se zamýšlí nad dopady cestování a možnostmi udržitelného turismu.