Poznávat svět ze sedla kola je úplně jiný zážitek, než například z okna autobusu. Dává volnost a naučíte se i mnohé o sobě.
Viete si predstaviť, že by ste vymenili svoje auto za bicykel? Prepravovať sa na bicykli do práce, do obchodu, na výlet, kamkoľvek. Karol Voltemár tento životný štýl zobral naozaj vážne, povedal si, že má dosť bicyklovania „okolo domu“ a vybral sa na dlhšiu cestu. O dosť dlhšiu – strihol si to rovno okolo sveta.
Tři kontinenty, tři sta dní, až čtyřicet tisíc kilometrů. Petr Mazal se vydává na cestu kolem světa na kole. V rozhovoru prozradil, jak probíhaly poslední přípravy před odjezdem, i jak se změnily jeho plány.
Téměř 1000 km dlouhý úsek z horského Flagstaffu přes Grand Canyon je jedním z nejkrásnějších etap na přejezdu Ameriky. Grand Canyon pak perličkou na závěr. Pohodový sestup na jeho dno se však rychle mění v záchrannou akci.
7000 kilometrů za 90 dní? Pohoda. Snaha navázat na loňskou cestu do Japonska a dokončit tak myšlenku objet svět dokola. Na kole. I když na dva zátahy. Aby bylo navázání co nejpřirozenější, bylo třeba držet východní směr, ze San Francisca do New Yorku.
Cesta okolo světa na kole, 27 zemí a přes 18 měsíců na cestách. Zdá se vám to nereálné? Pro Karola Voltemára – cyklistu, cestovatele a konzultanta internetového marketingu ze Slovenska, to je realita. V rámci jeho cestovatelského projektu World Bike Travel jel z Evropy až na kraj Asie, křížem přes Austrálii.
POZNÁNÍ: Irsko, Franci a Velká Británie na kole
Stovky kilometrů kalifornskými ovocnými sady ubíhají pod koly. Cyklocestovatelská výprava manželů Stillerových se blíží k cíli – mostu Golden Gate v San Franciscu. Ušlapali 7.000 kilometrů a čeká je zasloužené a nevšední přivítání.
Cykloputování Hany Plavcové Afrikou bylo inspirováno naším světoznámým cestovatelem Emilem Holubem. Cesta dlouhá cca 1.300 km vedla z Lusaky do Livingstonu převážně Zambií, částečně jsme projeli i Zimbabwe a a Bostwanou. O své cestě prozradila více v rozhovoru.
Na východě této země proběhla nejkrvavější válka od druhé světové, a vlastně pořád neskončila. Před cestami do Konga varuje leckdo, pracovníky ministerstva zahraničí počínaje, přes nemnohé turistické průvodce, a Seléka rebely ve Středoafrické republice konče.
Eiger je bezesporu dominantou Bernských Alp a turisté se sjíždí z celého světa, aby sledovali odvážlivce, kteří se chtějí pokusit o jeho 1800 metrů vysokou severní stěnu. Právě díky této popularitě je v přilehlých dolinách a kopcích méně těsno. Proč se tam tedy nevydat?
Když vám řeknu, že se část pobřeží nachází ve Švýcarsku a Rakousku, tak už určitě tušíte nějakou zradu. Řeč je o Bodamském jezeře, které se rozkládá na území tří států. Tím třetím je Německo a právě tam jej nazývají Švábským mořem. Jeho obvod je delší než bývá nejdelší etapa Tour de France. Troufli byste si?
Nevím proč, ale když jsme na Ukrajině nadávali na tamní silnice, na jejich neuvěřitelnou rozbitost, na stav, který se zhoršuje s blížící se větší aglomerací, v duchu jsem měl stále pocit, že v Rusku a pak v Kazachstánu to bude ještě horší. Když jsme se pak den za dnem prokousávali Krymem a blížili se ke Kerči, můj strach se zvětšoval.
Dá se dojet z České republiky do Japonska na horském kole? Ano, dá! A trvá to šest měsíců. První zprávy nám Jan Žďánský přinesl z Ukrajiny, teď už je zpět v Čechách.