Denně nové reportáže a cestopisy ze všech zemí svět. Cestovatelské tipy, zajímavá místa, online průvodce, aktuální informace připravené cestovateli.
Zlaté lesklé chrámy, zapálené kouřové tyčinky, cinkání drobných mincí, monotónní modlitby, vůně kokosové polévky, spousty malých krámků, záplavy úsměvů, písmo, které nikdo nepřečte, indičtí sloni a rozpustilé opice nás obklopují po celou dobu naší cesty napříč severním Thajskem – a nad tím vším shlíží moudré oči Buddhovy.
26. dubna 2016 uplyne 30 let od katastrofy v Černobylu. Očité svědectví z míst těsně u Černobylské elektrárny, o tom, že v oblasti není obří kráter a pustá krajina zničená radiací, o post-apokaliptické atmosféře opuštěných měst, o bující přírodě a naprosto nevšedních zážitcích je fotoreportáž z uzavřené zóny kolem Černobylu.
Pokud máte rádi vysokohorskou turistiku a přemýšlíte kam se v Evropě vydat prozkoumat přírodní krásy hor, pak rozhodně stojí za zmínku Národní park Durmitor nacházející se v Černé Hoře. Pohoří je situované v její severozápadní části a od roku 1980 je zařazeno na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Bosna a Hercegovina bývá v rámci Balkánu lehce přehlížená. Přestože takřka nenabízí prosluněná přímořská letoviska, zájem návštěvníků rozhodně upoutá doslova panenskou krajinou a také nesmírně zajímavou historií, která utvářela současný multikulturní ráz země. Přinášíme desítku míst, která rozhodně nesmíte vynechat při návštěvě tohoto zdánlivě nenápadného balkánského pokladu!
Při rozpadu Jugoslávie na Makedonii bohužel nezbyl ani kousek mořského pobřeží. Tento nedostatek si však místní bohatě vynahrazují u Ohridského jezera, které je s rozlohou téměř 350 kilometrů čtverečních druhé největší na Balkáně. Leží v jižní části země na hranici s Albánií a lze jej směle označit za jakýsi makedonský Balaton nebo dokonce makedonské moře. Poměrně členité pobřeží jezera lemují jednak historická místa v čele se středověkým městem Ohrid, jednak krásná příroda a především pak rekreační střediska.
Národní park Store Mosse se rozkládá na ploše 78,5 čtverečních kilometrů a je tím pádem považován za největší rašeliniště jižního Švédska. Příroda je tu velmi různorodá, i na krátkých okruzích objevíte pestrost místní flóry i fauny s ohromujícím množstvím druhů mechů, lišejníků, ptáků a lesní zvěře.
Asi 20 kilometrů od Mostaru se nachází městečko Blagaj, jedno z nejtajemnějších míst na území Bosny. Místo, ze kterého vyzařuje klid, za kterým sem přicházeli celá století všichni, kdo hledali a hledají Boha.
V Paříži, tak jako v ostatních francouzských městech, jsou velmi populární trhy (Marchés). Jsou otevřeny celoročně a představují pro Francouze místo setkání, nákupu, kultury a zábavy. Návštěvníci Paříže mohou navštívit nejen trhy s potravinami (Marchés alimentaires), ale také s vetešnictvím (Marchés aux puces), květinami (Marchés aux fleurs) Pojďme se podívat na ty nejpopulárnější z nich.
Obyvatelé Východního Samaru na Filipínách se ještě dnes, více jak dva roky od ničivého řádění Tajfunu Hayan v listopadu 2013, vypořádávají s následky této katastrofy. Tajfun zničil odhadem 42 milionů kokosových palem. Pro rodiny, které byly na pěstování kokosů závislé a neměly jiný zdroj obživy, to bylo zásadní.
Jämtland s hlavním městem Östersund je populární turistickou oblastí ležící ve středním Švédsku. Zejména západní hornatá část této provincie je protkána sítí více či méně náročných tras, které lákají v letních měsících milovníky pěší turistiky. V zimní sezóně se do zdejšího známého střediska, městečka Åre, sjíždějí milovníci zimních sportů z celé země a v době konání Světového poháru také nespočet fanoušků alpského lyžování.
Světoznámý Matterhorn není jen nejfotografovanější, ale také nejnavštěvovanější horou. Proto okolo něho prochází jeden z nejznámějších alpských dálkových treků. My si však bereme na záda jeden živý a upovídaný batůžek, a tak volíme podstatně snazší a kratší okruh. Nikoli „okolo“ Matterhornu, ale „pod“ ním. Zvládne ho kdokoli, takže pojďte s námi!
Přejít přes ulice Teheránu, hlavního města Íránu, nebývá lehké. Několika proudové silnice obklopující věž Azadi jsou pak přímo pastí pro chodce. Žádný přechod, auta frčí všude kolem a někdy to vypadá, jako by jezdila i v protisměru. Pro Evropana zvyklého na přesné a dodržované silniční předpisy je to noční můra hraničící s pokusem o sebevraždu. Existuje však způsob, jak na to.
„Albánské Alpy“, Prokletije, Bjeshkët e Nëmuna – to vše jsou názvy pro horské pásmo, nacházející se na severu Albánie a zasahující i do okolních částí Kosova a Černé hory. Nevalná pověst, která Albánii v několika minulých desetiletích v našem prostředí provázela, se již pomalu stává minulostí a čím dál tím více cestovatelů si sem svou cestu najde – koneckonců, existuje pro to až příliš dobrých důvodů.
Indiánský náčelník Vinnetou učinil chorvatská Plitvická jezera a jejich okolí nesmrtelnými. Obdobně krásnou podívanou však nabízí i Národní park Krky rozprostírající se v okolo stejnojmenné řeky. Až vás při návštěvě Chorvatska omrzí slaná mořská voda, vyměňte ji za koupání v průzračné řece s nádhernou scenérií v pozadí.
Do atraktivní podívané se tu snoubí kulturní i přírodní památky s údajně nejkrásnějším západem slunce na světě. Při jeho pozorování se můžete zaposlouchat do zvuků mořských varhan, nevšedního hudebního nástroje, který rozeznívají i ty nejmenší vlnky.