Denně nové reportáže a cestopisy ze všech zemí svět. Cestovatelské tipy, zajímavá místa, online průvodce, aktuální informace připravené cestovateli.
V Paříži, tak jako v ostatních francouzských městech, jsou velmi populární trhy (Marchés). Jsou otevřeny celoročně a představují pro Francouze místo setkání, nákupu, kultury a zábavy. Návštěvníci Paříže mohou navštívit nejen trhy s potravinami (Marchés alimentaires), ale také s vetešnictvím (Marchés aux puces), květinami (Marchés aux fleurs) Pojďme se podívat na ty nejpopulárnější z nich.
Obyvatelé Východního Samaru na Filipínách se ještě dnes, více jak dva roky od ničivého řádění Tajfunu Hayan v listopadu 2013, vypořádávají s následky této katastrofy. Tajfun zničil odhadem 42 milionů kokosových palem. Pro rodiny, které byly na pěstování kokosů závislé a neměly jiný zdroj obživy, to bylo zásadní.
Jämtland s hlavním městem Östersund je populární turistickou oblastí ležící ve středním Švédsku. Zejména západní hornatá část této provincie je protkána sítí více či méně náročných tras, které lákají v letních měsících milovníky pěší turistiky. V zimní sezóně se do zdejšího známého střediska, městečka Åre, sjíždějí milovníci zimních sportů z celé země a v době konání Světového poháru také nespočet fanoušků alpského lyžování.
Světoznámý Matterhorn není jen nejfotografovanější, ale také nejnavštěvovanější horou. Proto okolo něho prochází jeden z nejznámějších alpských dálkových treků. My si však bereme na záda jeden živý a upovídaný batůžek, a tak volíme podstatně snazší a kratší okruh. Nikoli „okolo“ Matterhornu, ale „pod“ ním. Zvládne ho kdokoli, takže pojďte s námi!
Přejít přes ulice Teheránu, hlavního města Íránu, nebývá lehké. Několika proudové silnice obklopující věž Azadi jsou pak přímo pastí pro chodce. Žádný přechod, auta frčí všude kolem a někdy to vypadá, jako by jezdila i v protisměru. Pro Evropana zvyklého na přesné a dodržované silniční předpisy je to noční můra hraničící s pokusem o sebevraždu. Existuje však způsob, jak na to.
„Albánské Alpy“, Prokletije, Bjeshkët e Nëmuna – to vše jsou názvy pro horské pásmo, nacházející se na severu Albánie a zasahující i do okolních částí Kosova a Černé hory. Nevalná pověst, která Albánii v několika minulých desetiletích v našem prostředí provázela, se již pomalu stává minulostí a čím dál tím více cestovatelů si sem svou cestu najde – koneckonců, existuje pro to až příliš dobrých důvodů.
Indiánský náčelník Vinnetou učinil chorvatská Plitvická jezera a jejich okolí nesmrtelnými. Obdobně krásnou podívanou však nabízí i Národní park Krky rozprostírající se v okolo stejnojmenné řeky. Až vás při návštěvě Chorvatska omrzí slaná mořská voda, vyměňte ji za koupání v průzračné řece s nádhernou scenérií v pozadí.
Do atraktivní podívané se tu snoubí kulturní i přírodní památky s údajně nejkrásnějším západem slunce na světě. Při jeho pozorování se můžete zaposlouchat do zvuků mořských varhan, nevšedního hudebního nástroje, který rozeznívají i ty nejmenší vlnky.
Chorvatské hlavní město bývá turisty dost často přehlíženo. V porovnání s ostatními balkánskými městy sice nenabízí žádné skutečné architektonické skvosty, je však rozhodně velmi příjemnou zastávkou na cestě po této balkánské zemi. V jeho muzeích a kavárničkách můžete odpočívat, číst si nebo jen tak pozorovat běžný život záhřebských obyvatel.
Když jsem se v květnu 2012 přestěhovala do Švédska a začala přemýšlet o tom, kam v létě na dovolenou, začala jsem se ptát švédských kamarádů a kolegů, co by doporučili. Tipů bylo hodně, ale jeden se opakoval, a to právě ostrov Gotland. Švédové o něm mluvili jako o švédském ráji.
Maroko je skvělou destinací na offroad expedice, jelikož nabízí neskutečně široký výběr terénů. Navíc výpravu okoření spoustu zajímavých měst, výjimečná kultura i zapadlé vesnice plné dětí. I dlouhá cesta po zemi se sem proto vyplatí!
Z městečka Kotor pokračuje naše cesta směrem do pohoří Lovčen. Vyrazit hned po obědě bylo docela odvážné. Čekají nás totiž asi tři hodiny stoupání na slunci. Cesta se točí v mnoha serpentinách, které už po půlhodině přestáváme počítat. Námahu ale vynahrazují nádherné výhledy, které se mění za každou další zatáčkou.
Skalnaté pobřeží s romantickými plážemi, zátokami a skrytými jeskyněmi, průzračné tyrkysové moře, historické památky, restaurace s čerstvými rybami a mořskými plody, výtečné víno, lanýže, úrodná a kvetoucí krajina i bohatý kulturní život. Není divu, že je Istrie snad vůbec nejnavštěvovanější destinací na Jadranském pobřeží. Ubytování tu nabízí na každém rohu, i přesto největší chorvatský poloostrov během sezóny doslova praská ve švech.
Kepi i Rodonit, největší mys Albánie, je jedním ze vzácných míst albánského pobřeží, které zahraniční turisté ještě pořádně neobjevili. Pokud si však krásná místa rádi užíváte nerušení davy jiných návštěvníků, je to lokalita právě pro vás. Nachází se zde dost možná nejhezčí pláž, na jaké se v severní polovině Albánie dá koupat, zřícenina hradu z 15. století i ruiny a základy čtyř starých klášterů.
Při putování na kolech v Černé Hoře jsme se chtěli podívat i ke Skadarskému jezeru. Poprvé jeho hladinu a okolní hory vidíme až při klesání do města Virpazar. Cestou od moře je totiž potřeba překonat vysoký hřbet hor, což zabere několik hodin.