Denně nové reportáže a cestopisy ze všech zemí svět. Cestovatelské tipy, zajímavá místa, online průvodce, aktuální informace připravené cestovateli.
Jihošvédský Helsingborg leží v kraji Skåne čtyři kilometry od dánských břehů a uchovává v sobě stopy historie sahající až do dob vikingských válek. Nejlépe si ho užijete, když vám při prohlídce bude nad hlavou svítit jihošvédské slunce a chladivý vzduch bude vonět mořem. Jihošvédský Helsingborg leží v kraji Skåne a díky fantasticky výhodné poloze u moře je jedním z nejstarších švédských měst. Leží čtyři kilometry od dánských břehů a uchovává v sobě stopy historie sahající až do dob keltských válek. Jihošvédský Helsingborg leží v kraji Skåne a díky fantasticky výhodné poloze u moře je jedním z nejstarších švédských měst. Leží čtyři kilometry od dánských břehů a uchovává v sobě stopy historie sahající až do dob keltských válek.
Národní park Skuleskogen je součástí švédského Vysokého pobřeží (Höga Kusten), které je jedinečné svou skalnatou krajinou vyvýšenou nad mořem s mnoha ostrůvky, které se pomalu ale jistě vynořují výše nad hladinu a jednou se zřejmě spojí s pevninskou částí. Celá oblast byla díky své nezaměnitelné kráse v roce 2000 zařazena do seznamu světového dědictví UNESCO. A vážně stojí za to!
Marocké město Essaouira patří mezi nejvyhledávanější kitesurferské destinace v Maroku. Kromě několik kilometrů dlouhé pláže zde ale můžete také objevovat medinu zapsanou na seznam UNESCO s piktoreskními krámky s hlasitými prodavači, starý přístav, kde se dodnes vyrábí tradiční rybářské lodě, a nebo bývalou vojenskou pevnost s vysokými hradbami. Přečtěte si reportáž kitesurfera, který Essaouiry vyrazil na soustředění!
Dobrodruh a cyklocestovatel Matěj Balga se na své cestě kolem světa pokusí sám vlastními silami překonat tzv. Dariénskou zátku, neprostupnou nebezpečnou džungli bez silnic na pomezí Panamy a Kolumbie. Pokud se mu to povede, bude prvním Čechem a navíc teprve třetím dobrodruhem na celém světě, kterému se to podařilo.
Majestátní hory, hluboká údolí, fotogenické scenérie, ale také domov řady etnických menšin nebo nejnavštěvovanější kout severozápadního Vietnamu. To všechno a spousta dalšího je Sapa – bývalé francouzské horské středisko, které vás do minuty zcela pohltí. Ostatně jako na celém Vietnamu, i na Sapě se podepsali francouzští kolonizátoři.
Máte před sebou dovolenou ve Vietnamu a váháte, zda vyrazit i na ostrov Phu Quoc? Ukážeme vám, že jde o jedinečnou destinaci, kterou rozhodně stojí za to navštívit. Phu Quoc si zamilujete. Je to exotická perla Vietnamu, ze které se vám nebude chtít vracet. Krásné pláže s průzračnou vodou, chutná kuchyně a panenská příroda s množstvím cizokrajných zvířat – to všechno čeká právě tady.
Jajce je sice velmi malé město se zhruba třiceti tisíci obyvatel, o to zajímavější má však historii. Bylo sídlem středověkých králů či osmanských správců, ale i baštou komunistů někdejšího jugoslávského prezidenta Josipa Tita.
Dostat se do hlavního města Ekvádoru Quita dnes již není žádný problém. Ceny letenek díky levné ropě klesají, zkušených cestovatelů s touhou vidět odlehlé destinace stále přibývá. I pro samotné piloty je cesta do Quita již o něčem jiném než dříve. „Konec hrůzostrašných přistání“ hlásaly novinové titulky na počátku roku 2013, kdy bylo otevřeno nové mezinárodní letiště Mariscal Sucre.
Zlaté lesklé chrámy, zapálené kouřové tyčinky, cinkání drobných mincí, monotónní modlitby, vůně kokosové polévky, spousty malých krámků, záplavy úsměvů, písmo, které nikdo nepřečte, indičtí sloni a rozpustilé opice nás obklopují po celou dobu naší cesty napříč severním Thajskem – a nad tím vším shlíží moudré oči Buddhovy.
26. dubna 2016 uplyne 30 let od katastrofy v Černobylu. Očité svědectví z míst těsně u Černobylské elektrárny, o tom, že v oblasti není obří kráter a pustá krajina zničená radiací, o post-apokaliptické atmosféře opuštěných měst, o bující přírodě a naprosto nevšedních zážitcích je fotoreportáž z uzavřené zóny kolem Černobylu.
Pokud máte rádi vysokohorskou turistiku a přemýšlíte kam se v Evropě vydat prozkoumat přírodní krásy hor, pak rozhodně stojí za zmínku Národní park Durmitor nacházející se v Černé Hoře. Pohoří je situované v její severozápadní části a od roku 1980 je zařazeno na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Bosna a Hercegovina bývá v rámci Balkánu lehce přehlížená. Přestože takřka nenabízí prosluněná přímořská letoviska, zájem návštěvníků rozhodně upoutá doslova panenskou krajinou a také nesmírně zajímavou historií, která utvářela současný multikulturní ráz země. Přinášíme desítku míst, která rozhodně nesmíte vynechat při návštěvě tohoto zdánlivě nenápadného balkánského pokladu!
Při rozpadu Jugoslávie na Makedonii bohužel nezbyl ani kousek mořského pobřeží. Tento nedostatek si však místní bohatě vynahrazují u Ohridského jezera, které je s rozlohou téměř 350 kilometrů čtverečních druhé největší na Balkáně. Leží v jižní části země na hranici s Albánií a lze jej směle označit za jakýsi makedonský Balaton nebo dokonce makedonské moře. Poměrně členité pobřeží jezera lemují jednak historická místa v čele se středověkým městem Ohrid, jednak krásná příroda a především pak rekreační střediska.
Národní park Store Mosse se rozkládá na ploše 78,5 čtverečních kilometrů a je tím pádem považován za největší rašeliniště jižního Švédska. Příroda je tu velmi různorodá, i na krátkých okruzích objevíte pestrost místní flóry i fauny s ohromujícím množstvím druhů mechů, lišejníků, ptáků a lesní zvěře.
Asi 20 kilometrů od Mostaru se nachází městečko Blagaj, jedno z nejtajemnějších míst na území Bosny. Místo, ze kterého vyzařuje klid, za kterým sem přicházeli celá století všichni, kdo hledali a hledají Boha.