Denně nové reportáže a cestopisy ze všech zemí svět. Cestovatelské tipy, zajímavá místa, online průvodce, aktuální informace připravené cestovateli.
Střední Amerika je jedno z magických míst naší planety. Můžete se ponořit do historie Mayů, procházet se po sopkách, horských a tropických lesích s barevnými květy a záhadnými živočichy, pod hladinou Karibského moře se setkáte s korálovými útesy, spatříte zajímavou architekturu, pestré trhy, domorodé obyvatelstvo a mnoho dalších věcí, které vám vezmou dech, ať už svou krásou či nebezpečím.
Ponořit se do hlubin a nechat kolem sebe proplouvat množství barevných korálových ryb unášených proudem nebo dokonce mantu velkou, rejnoka, obří želvu či býložravého žraloka … to je v oceánu kolem Malediv celkem běžná záležitost. K tomu všemu ten nádherný pocit z blankytně průzračné, krásně teplé vody. Barevné, stále živé korály jen dokreslují zážitek z pravého mořského ráje.
Rozepisovat se o indické kuchyni není věru jednoduché, jelikož by to vydalo na obsáhlou encyklopedii.Na kurzu vás zavedeme do tajů indické kuchyně a poradíme, jak na přípravu typických indických jídel.
Čtvrtý kolumbijský týden jsem dorazil do města Arménia ležící v srdci kolumbijské kávové oblasti nazývané Eje Cafetero, což v překladu znamená „kávová osa“. Zde jsem se rozhodl trochu zdržet. Po sedmi měsících na cestě jsem se již cítil trochu unaven z věčného přesouvání a vůbec z toho hrozného života, co teď vedu. Navíc tato oblast vypadala, že si to zaslouží. A taky že jo!
Pro nás je vzdělání samozřejmost, na spoustě míst světa se ale stále ještě jedná o výsadu. Podobně je tomu i na Lomboku, kde se o vzdělání dětí v zapadlé vesničce Petiwung začali starat Češi.
Karel Topič má dvě srdcové destinace: Austrálii a Nový Zéland. Obě země se pro něj staly skoro druhým domovem a dlouhodobě se věnuje průvodcování a zájezdům na míru právě do těchto koutů světa. Dneska jsme si nechali prozradit jeho tajné tipy na to, jak si užít Nový Zéland co nejintenzivněji.
V nadmořské výšce téměř 4000 metrů nad mořem se na hranicích Peru a Bolívie rozkládá obrovské jezero Titicaca. Návštěvníky láká nejen samotné jezero a krásné výhledy z něj na okolní hory, ale především světoznámé plovoucí rákosové ostrůvky Uros. Jejich prohlídka je bohužel pro mnohé zklamáním. Necelé tři hodiny plavby z Puna jsou další dva ostrovy, tentokrát “pevné” – Amantaní a Taquile. Jejich návštěva nadchne snad každého.
Malá rybářská vesnice Taghazout na západním pobřeží Maroka prožívá jednu z největších transformací. Stará řemesla a vůbec celý životní styl původních Berberů se transformují do moderních služeb orientujících se na cizince a turisty. Jakoby chytání ryb na dřevěných bárkách při západu slunce bylo načasované pro fotoaparáty zvědavých dobrodruhů. Do Taghazoutu přijíždí stovky surfařů, backpackerů a stále častěji také digitální nomádi.
Posvátná hora Hua Shan, v překladu Květinová hora, se nachází v provincii Shaanxi. Leží přibližně 120 km východně od historického města Xi-An, u něhož byla nalezena slavná terakotová armáda. Pět vrcholů hory se tyčí do výšky nad dva tisíce metrů a svým tvarem připomínají květ. Odtud také pochází její název a právě na ní můžete zažít jeden z nejadrenalinovějších zážitků!
Spousta cestovatelů má procestovanou polovinu světa, ale do Afriky se zatím nepodívali. Panuje o ní spousta mýtů, kde kdo má strach z bezepčnostní situace, různých nemocí, říká se, že je drahá… Pokud vás ale při první návštěvě okouzlí, navždy si ji zamilujete. Přečtěte si rozhovor s Jaroslavem Blichou z cestovní kanceláře Dream Africa, která se na tento kontinent specializuje.
Naše redakce vám jde příkladem a cestujeme, jak jen to jde 🙂 Naše kolegyně Natálie, šéfredaktorka časopisu Svět outdooru, se letos v létě vypravila do Slovinska. Přečtěte si krátký rozhovor o tom, jak se jí tam líbilo a co určitě stojí za vidění.
Studium spojené s cestováním do zahraničí je v poslední době čím dál oblíbenější. Je totiž pravda, že nejlépe se jazyk naučíte tehdy, pokud vám „nic jiného nezbyde“ – musíte se nějak domluvit, nemůžete si pomoct českými slovíčky. Jak se takový pobyt v Austrálii líbil Adamu Žákovi? Přečtěte si v rozhovoru!
Colca kaňon v jižním Peru dosahuje hloubky 3270 metrů, čímž se řadí mezi nejhlubší kaňony na světě. Je domovem prostým horalům, kterým nevadí žít v nadmořské výšce kolem 3 500 metrů nad mořem, ale také napříkad kondorům, lamám alpakám, divokým vicuñám a pumám. Tato suchá, sopečná příroda nabízí dramatické výhledy na gigantické hory, dosahující výšek kolem 6 000 metrů.
K Machu Picchu nevede žádná silnice. Většina návštěvníků tak míří k Machu Picchu kaňonem řeky Urubamba po železnici. Firmě PeruRail za 38 kilometrů dlouhou cestu jedním směrem zaplatíte od 60 dolarů výše. Pamatujte ale na to, že to není jediná cesta. Honza Brotánek vám poradí, jak se sem dostat doslova za pár korun.
Špicberky jsou v našich představách většinou spojené s poetickou divočinou, barevnými domečky a krutým mrazem v zimě. Málokdo ví, že jejich součástí jsou také černouhelné doly na Svalbardu. Ty jen velmi těžce zapadají do našich představ o krásách Norska. Odsud si totiž odnesete spíše atmosféru sovětského Ruska….