Denně nové reportáže a cestopisy ze všech zemí svět. Cestovatelské tipy, zajímavá místa, online průvodce, aktuální informace připravené cestovateli.
Každý rok pořádáme přes 100 přednášek o zajímavých místech světa. Mezi přednášejícími je řada špičkových fotografů a cestovatelů. Přijďte si jejich vyprávění poslechnout i vy! Začínáme hned v lednu.
Kde začít. Byl jednou jeden velký sen, jedné malé holky, který se stal skutečností.
Pouhých 10 kilometrů od San Cristóbal de las Casas se ocitnete v městečku San Juan Chamula. Nenajdete tu ubytovací služby a cizinci jej musejí nejpozději v 18 hodin opustit. Chamula je totiž se svými maysko-katolickými tradicemi a řadou striktně dodržovaných místních zvyklostí světem sama o sobě.
Klimatická změna je téma, které má zvuk. Nejen, že je předmětem mnoha debat, ale také významně rozděluje společnost na dva extrémní póly. Jeden ji přijímá a mnohdy podléhá environmentálnímu žalu, druhý ji zase odmítá a tvrdí, že nic takového neexistuje. Jasné je to, že dopady změny klimatu v České republice prostě nepociťujeme tolik jako v jiných částech světa.
Martin Úbl je spoluautor a propagátor prvního dálkového přechodu v ČR, Stezky Českem. Je dlouhá 2000 km, často vede horami, po hřebenech a podél hranic a jejím motem je „Stezku Českem může jít každý“.
Všichni jsou na nohou. Celá džungle, celá vesnice, celé Bali se pomalinku připravuje na veliký svátek. Podle jejich hinduistického kalendáře 27. 2. 2024 přichází opět po 210 dnech svátek Galungan a Kuningan. Je to svátek pompézností velký asi jako naše vánoce, jen chybí ta velká komerce a dárky.
Některé věci se nedají naplánovat. Prostě se stanou a vy máte pocit, že to tak mělo být a že vás nic lepšího nemohlo potkat. Vůbec jsem neplánovala, že se stanu „sólo cestovatelkou“. Když jsem pak ale nakonec ve svém autě strávila 47 dní a nocí, velice jsem si to užívala.
Při mých prvních cestách do Afriky se mi fakt nechtělo platit stovky dolarů za to, abych spatřil divoká zvířata. Zjistil jsem, že do mnoha národních parků se dá vyrazit na vlastní pěst bez průvodce a to do konce i malým autem z půjčovny.
Město Murcia je pohodové město plné kavárniček, se spoustou mostů přes řeku Segura a i přestože nemá přístup k moři, oceníte jeho historickou stránku se spoustou nezapomenutelných zákoutí. Murcia je nejen skvělou destinací pro víkendovou návštěvu, ale i pro delší pobyt.
Horské údolí řeky Engelberger je obkrouženo vyhlídkovou trasou vedoucí nádhernou krajinou po místních sýrárnách. V uších nám zvoní kravské zvonce, oči se kochají rozkvetlými pastvinami a rozeklanými skalami, nos cítí horský vzduch i kravský pach, chuť se sytí sýry a nohy vesele ťapou po pohodlné cestě, většinou sjízdné i na horském kole.
Vyrážíme z od kostelíka Panny Marie Sněžné ve vesničce Bettmeralp. Do výšky 1950 metrů nás dovezla lanovka; auta sem naštěstí nesmějí. Kdesi hluboko pod námi teče řeka Rhôna a odděluje nás od masivu walliských čtyřtisícovek. Vzdálené panorama Dóm – Monte Rosa – Matterhorn – Weisshorn nás bude provázet celým dnem.
Během dvou dekád cestovatelského života jsem po celém světě vypil tisíce litrů skvělé, průměrné i podprůměrné kávy a někdy jsem klesl i ke šlichtě nebo dokonce – gurmáni prominou – k instantní karikatuře kávy. Chvilku mi trvalo, než jsem se propil k těm nejlepším kávám světa, zamiloval si kávový rituál v Etiopii, Súdánu, arabských zemích Středního východu nebo ve Vietnamu a zakusil s nimi rauše, které lze přirovnat ke dvěma pohárům dobrého vína.
Rozkvetlé louky, skalnaté strže, zurčící potoky a mohutné vodopády, pěšina šplhající do závěru údolí Lauterbrunnen až pod bělostné ledovce horských štítů. Vesničky Mürren a Gimmelwald leží na zelených pastvinách vysoko nad plochým údolím, kterým burácí řeka Weisse Lütschine i vodopády padající z mohutných, 800 metrů vysokých skalních stěn rokle.
Sám se ve dvaceti letech vydal stopem do světa: do Turecka, Iráckého Kurdistánu, Uzbekistánu a Tádžikistánu. Prožil dva měsíce čistého nefalšovaného punku a svobody, nespočet dobrodružství, jak v horách, tak ve vyprahlých oblastech nebo na pobřeží moří. Vylezl na nejvyšší vrchol Iráku, prošel 110 km Fanskými horami v Tádžikistánu, spal na benzínkách, v mešitách a třeba i v kamionu. Teď se chystá o svém putování vyprávět na čtvrtém ročníku cestovatelského festivalu Diáky (20. – 21. 2.) v pražském kině Bio Oko.
Dana a Jožo Arvayovi si troufli na cestu, která není pro každého. Se svými dvěma malými syny Jurkem (8) a Maťkem (5) se vydali na 14 000 km dlouhou cestu terénním autem do Iráku, Íránu, Arménie a Gruzie. Jezdili offroad, spali ve stanech na střeše auta a zažívali nejrůznější setkání a dobrodružství. O nich budou také vyprávět v rámci Diáky festivalu IV.