Denně nové reportáže a cestopisy ze všech zemí svět. Cestovatelské tipy, zajímavá místa, online průvodce, aktuální informace připravené cestovateli.
Filipíny jsou zemí idylických ostrovů, prvotřídního surfování a tyrkysově modrých lagun. Souostroví tvoří 7107 ostrovů rozesetých v západním Pacifiku na ploše 300 tisíc km2. Který z nich je ale ten NEJ? Pravdou je, že každý z ostrovů má něco do sebe. Pokud prahnete po bohémské dovolené, sedne vám “party ostrov” Boracay. Dobrodruzi budou doma na exotickém Boholu. Jisté je jedno – jemného bílého písku je na Filipínách dost pro všechny.
Jste-li milovníky ryzí a panenské přírody, pak víte, že Skandinávie je oblastí nejzachovalejší flóry a fauny v Evropě. Rozsáhlé oblasti bez vlivu novodobé činnosti člověka jsou chráněné v úžasných a vyhledávaných národních parcích Finska, Švédska a Norska. Výpravy do odlehlých míst těchto zemí jsou vždy kouzelné. Člověk se prostě rád vrací do přírody, alespoň na chvíli daleko od rušného města.
Peru je úžasná země! Najdete v ní téměř vše, od vysokých hor, pouště, oceánu až po amazonský prales. A právě návštěva amazonské džungle byla jedním z našich hlavních cílů na cestě Jižní Amerikou. Lákalo nás poznat umění peruánských šamanů a zažít něco nevšedního.
Italský název pro český Janov je Genova, což neznalí turisté občas zaměňují s Geneve (Ženeva), městem ležícím na pomezí Švýcarska a Francie. Byla by ale chyba nenavštívit šesté největší italské město, které bylo hlavním městem Janovské republiky, významným přístavním uzlem ve Středozemním moři a nyní je provinčním městem Ligurie. Podobně jako centra dalších italských měst i to zdejší janovské je zapsáno od roku 2006 na seznamu UNESCO.
Svojí velikostí patří Ekvádor v porovnání s ostatními jihoamerickými státy mezi trpaslíky. Rozmanitostí své přírody však jen stěží hledá na celém světě konkurenta. Posuďte sami!
Před 14 měsíci se Pavlína Melicharová vydala na cestu kolem světa. Doposud navštívila vice než dvacet zemí. Na zajímavých místech v každé zemi se fotí v tradičních šatech. Sama sebe. A aby to nebylo tak jednoduché, tak se fotografuje ze zadu. V jedné osobě zastane několik profesí, je jak model, tak fotograf, stylista, kadeřník, designer, správce sociálních sítí. Před třemi měsíci dokončila natáčení pro thajskou televizi.
Schválně jsem parafrázoval název slavné knihy Ernesta Hamingwaye „Smrt odpoledne“ popisující španělskou koridu. Není zábava jako zábava. Jedna je krutá až sadistická podívaná a druhá je legrační bez prolité krve. Zatímco španělská korida by se směle dala přirovnat ke krutým gladiátorským hrám ve starověkém Římě tak latinoamerická Taurína k neškodnému wrestlingu.
Spojené arabské emiráty jsou jedním z nejbohatších států Perského zálivu a většinou světa jsou vnímány především jako ohromné nákupní centrum, zejména emirát Dubaj. Proč a jak jsme se my, cestovatelé s denním rozpočtem 25$ pro dvě osoby, ocitli v této části světa? Zajímá vás, jak jsme se tu protloukali, kde jsme spali, co jsme jedli nebo co znamená setkání s někým „místním“? Čtěte dál a možná budete překvapeni.
Bruno Baumann se poprvé proslavil v roce 1994 jako vedoucí průkopnické expedice pod patronátem UNESCO, která vedla napříč srdcem pouště Gobi. V říjnu 2003 přešel sám pěšky jako úplně první člověk na světě novou cestu skrze mrtvou zónu pouště Gobi. Je přirovnáván k „Reinholdu Messnerovi pouště“. Baumann je průkopníkem v oblasti pouštních průzkumů, který žije celý život na hraně, honbě za extrémním mentálním, duševním a fyzickým dobrodružstvím v „Himálaji písku“.
Nasedáme na rozvrzané staré kolo a vydáváme se do spletitých ulic dnes již poměrně moderně vypadajícího thajského městečka Ayutthaya. Těžko uvěřit, že mezi novými budovami a kvalitními silnicemi můžeme narazit až na 400 buddhistických klášterů.
Dřevěná bárka se sotva drží na vlnách rozbouřeného moře a jen plíživým tempem se přibližuje k bájnému indonéskému ostrovu Rinca. Ostrovu, který patří největším žijícím ještěrům na světě – varanům komodským. Už za chvíli se postavím tváří v tvář ještěrovi jako z Jurského parku. O varanech komodských jsem toho slyšela hodně, v tuto chvíli ale myslím na jediné. Jsou to nelítostní zabijáci zvířat i lidí.
O Bali v Indonésii jste jistě slyšeli, ale superlativy a pravý nádech “božství” tohoto “ostrova Bohů” se pomalu ale jistě utápí pod zátěží masového turismu a kdo se zde ocitne, najde sice stále nedotčená a rajsky oslnivá místa, památky i panensky uhrančivé pláže, ale dopravní zácpě, znečištěnému ovzduší a zaneřáděným plážím od odpadků se stejně nevyhne.
Naši srpnovou návštěvu Švédska jsme zakončili stylově, na chatě u příbuzných, hodováním u dobrého a pro nás netradičního jídla, kterým jsou raci. Kräftskiva (čti kreftšíva) je tradiční švédský srpnový svátek oslavující sezónu chytání raků. Zpravidla se jedná o venkovní událost (když počasí a komáři dovolí), při níž se rodina či kamarádi schází a společně pojídají raky vařené ve slané vodě s množstvím dalších lákavých příloh, povídají a popíjejí.
Na Bali dnes jezdí každý. Indonésii ale tvoří nespočet ostrovů, kde si můžete užít opuštěné pláže, krásnou přírodu, tropický prales a pozorování zvířat. A pokud se na to Bali vypravíte, přečtěte si, jak se vyhnout davům turistů a užít si ho se vším všudy.
Podrobné informace o bezpečnosti, starování, ubytování, ale i dopravě a jedinečných místech k výletům v Kapském městě. O informace se s vámi podělí Zuzana Šindlerová, která Jihoafrickou republiku dobře zná!