Denně nové reportáže a cestopisy ze všech zemí svět. Cestovatelské tipy, zajímavá místa, online průvodce, aktuální informace připravené cestovateli.
Většina lidí má Kambodžu spojenou s Rudými Khmery a tím, že tam byla (nebo podle některých stále je) válka, že se tam šije levné oblečení a případně, že leží v Africe. Nenechte se ale zlými jazyky odradit, Kambodža rozhodně stojí za návštěvu. Není tak přeplněná davy turistů jako sousední Thajsko, užijete si tam koupání, návštěvu pralesa i historické památky. Co tedy nevynechat?
Laos nepatří mezi typické turistické destinace v jihovýchodní Asii – možná proto, že nemá pláže s bílým pískem a dlouho dobu byl okolnímu světu uzavřen. Díky tomu, že sem stále ještě neproudí tolik turistů, můžete zde zažít ještě pravý typický život obyvatel jihovýchodní Asie. Užijete si zde panenskou přírodu nebo třeba můžete navštívit horské kmeny žijící tradičním životem.
Nuku. Oblasť na severozápade Papuy-Novej Guiney, iba dva dni cesty od hraníc s Indonéziou. Predtým, ako som tam prišiel, som o oblasti ani len netušil. A pritom som práve tu zažil jedny z najkrajších dní počas 4 mesačnej cesty po Indonézii a Papuy-Novej Guiney.
“Co bych tam dělal?” Tak zní častá reakce na zmínku o cestě po Maledivách. Důvodem je jistě mylná představa, že “tam jezdí jen váleči”. Přesto, začtete-li se do následujících řádků, zjistíte, že se na Maledivy dá čas strávit smysluplně. Třeba právě někdo z vás čeká na inspirativní cestu a právě v tomto článku najde důvod, proč do Indického oceánu vyrazit alespoň na pár dní.
Když se protáhnete úzkými skalnatými uličkami, vedoucími k jordánskému pokladu, kamennému městu Petra, pohled na slavnou Klenotnici vám zpravidla velmi záhy zastíní člověk, vedoucí na provaze velblouda. Lámanou angličtinou se silným akcentem vás začne lákat: „Helou maj frend! Du ju wanna rajd? Tru dezert mercedes! Ajem bedujin maj frend, diskaunt for ju!“ Gratuluji, právě jste se setkali s beduínem. Cítíte lehké zklamání? Nemusíte, nejsou všichni takoví.
Hledáte netradiční destinaci, kam byste rádi vycestovali? Nebaví vás už klasické dovolené a chtěli byste se podívat někam, kde zástupy turistů zatím nejsou? Procestujte Rusko a Sibiř. Přečtěte si rozhovor s Martinem Loewem, který má v malíčku nejen Sibiř.
Írán je krásná země, která u nás nemá bohužel moc dobrou pověst. Realita je naprosto odlišná než představy většiny lidí. Ten, kdo z Íránu odjíždí, je naprosto okouzlen. Každopádně je potřeba počítat s určitými specifiky. Zaměřil jsem se na jedno z nich, které je trochu zvláštní.
Vybrat sedm míst je těžké, deset by bylo úplně stejně, sto by možná už pokrylo alespoň nějakou část všech krás Íránu. Persie je obrovská, její historie sahá více jak tři tisíce let do minulosti, a památky se nacházejí pro nás na nepředstavitelné ploše. Vybral jsem tedy sedm míst, které si myslím, že stojí v Íránu za navštívení. Je to však subjektivní dojem, a hlavně, na Blízkém východě stačí zajít za první roh a tam se najde něco, co cestovali, vyrazí dech.
Návštěva malebné vesnice Abyaneh je nejenom výletem do historie jednoho z nejstarších osídlení v Iránu, ale také cestou kolem (pokud se jede ze správného směru) jednoho z nejkontroverznějších objektů v Íránu.
I když má Írán stále mezi spoustou lidí špatnou pověst, byla by škoda na tuto asijskou zemi zanevřít. Pravda je taková, že kromě měst s typickou orientální atmosférou, tajemných bazarů s klikatými uličkami a prodavači koberců, krásné a pro nás netradičně exotické přírody vás tam přivítají hlavně vřelí a pohostinní lidé. Přečtěte si rozhovor s Petrem Štětinou, který Írán dobře zná.
Pět tipů na místa s velmi příjemnou atmosféru a pohodovými lidmi jsem nasbírala při cestě zejména po severní části Kolumbie. Rozhodně se nejedná o top destinace v celé zemi, ale spíše o kouty, kde jsem se cítila velmi příjemně a jsou hodná doporučení.
Tomáš Obtulovič je povoláním lékař a dlouhodobě se zajímá o horskou medicínu. Přednáší ji na kurzech pro laickou veřejnost. Hory navštěvuje od ranného dětství, od turistiky a lyžování se dostal ke skalnímu lezení, horolezectví a skialpinismu. Teď se pro nás rozepsal o svém životě v rakouské oblasti Solné komory a o výletě na nejvyšší vrchol masivu Katrin.
Tomáš Obtulovič je povoláním lékař a dlouhodobě se zajímá o horskou medicínu. Přednáší ji na kurzech pro laickouveřejnost. Hory navštěvuje od ranného dětství, od turistiky a lyžování se dostal ke skalnímu lezení, horolezectví a skialpinismu. Teď se pro nás rozepsal o svém profesním životě v Rakousku a o výletě na vrchol Faistenauer Schafberg v malebné skupině Osterhorngruppe.
„Jaká místa v Salzkammergut doporučuješ navštívit?“ Sparber. Jasná volba! Kopec Sparber je zcela jistě ve výběru třech nejhezčích míst. Časově a fyzicky nenáročný výstup s absolutně dokonalým výhledem, po němž se v létě přímo nabízí koupání v průzračných vodách jezera Wolfgangsee. Byl jsem tady několikrát a je to nejenom jeden z mých tajných tipů, ale zároveň místo, kam se někdy jistě rádi vrátíte. Tato pozvánka se opravdu neodmítá!
Po náročné službě byl ten pravý den rozhlédnout se z vrcholu místního Matterhornu! Rinnkogel 1.823 m. Hezká pyramida, který se svým tvarem vyjímá především z louk Postalmu. S kolem v autě jsem dojel k mýtnici pod Postalmem nad Stroblem, a pak trochu jako Hermann Buhl dojel již na kole pod kopec. Tak daleko, kde jsem mohl dojet po cestě. Hermann Buhl by ovšem na kole jel již z domu!