Denně nové reportáže a cestopisy ze všech zemí svět. Cestovatelské tipy, zajímavá místa, online průvodce, aktuální informace připravené cestovateli.
Na jižní polokouli začíná léto, nejvyšší čas naplánovat si cestu za sluncem a do hor. Přijďte si 7. 12. do kina BIO OKO poslechnout vyprávění Máji a Alči, které se po cestě kolem světa vydaly na expedici, až na konec světa – do Jižní Ameriky, kde šly pěšky Patagonií. Těšte se na přechod drsných chilských And, stopování na cestách, které končí v ledovcových jezerech, na lezení po skalách bez cest, nekonečné brody řek bez mostů a to vše protkané písněmi na ukulele, které holky na žádnou cestu nezapomenou vzít s sebou.4000 kilometrů, 3 měsíce, 2 holky s ukulele a jedním snem.
Plavba motorovou pirogou proti proudu řeky Dja do kempu u peřejí Messok, kde jsme měli strávit měsíc pozorováním zvířat na salinách, trvala dva dny. Jindy by mohla být rychlejší, ale teď právě končilo období dešťů a hladina vody v řece vyla nízká.
Období od 1.12. 2021 až do ledna 2022 plánují Petr Horký a Václav Pištora strávit v Antarktidě. Nejprve chce Petr Horký vystoupat na nejvyšší vrchol Antarktidy Mount Vinson (4892m n.m.) a následně by se k němu měl připojit Václav Pištora, aby spolu oba polárníci potom došli na jižní pól. Celou expedici budeme v redakci sledovat a vy můžete být u toho – seriál o expedici bude vycházet pravidelně.
Země, která mě učarovala pohostinností svých usměvavých lidí, je zároveň jak ilustrace k pohádkám Tisíce a jedné noci. Tyrkysové kupole zdobené glazovanými cihličkami, mešity plné stínu a perských koberců, hliněné domy s nádhernými dvory, karavanseráje, v nichž dodnes najde útočiště karavana cestovatelů nebo bazary, jimiž můžete bloudit donekonečna. V krajině pak najdete horské vesničky a oázy v poušti i skalách. Jen těžko by se mohl temný mediální obraz tajemného Íránu více lišit od přátelské skutečnosti.
Za divokou přírodou dnes musíte putovat dlouho a daleko. Naše letošní cesta s Tomem Jůnkem a Ondrou Pečem za salinami do pralesa u peřejí řeky Dja v Kongu trvala týden a bylo to tak trochu jako cestovat zpátky v čase.
Emirát ležící v blízkosti Dubaje má všechna lákadla arabské kultury
i outdoorových dobrodružství. V zatím poměrně utajeném místě můžete nejen odpočívat na pláži, ale také vyzkoušet sea kajak v zelených mangrovech, piknik na písečných dunách, lezení ve skalách, nejdelší zipline světa nebo kurz přežití v Bear Grylls kempu. Po treku v horách se můžete osvěžit v zelené oáze, pozorovat hejna plameňáků na solných pláních nebo na koni projíždět pouští s oranžovočerveným pískem.
Podnikli jsme průzkumný běžecký výlet do Saúdské Arábie. Ta byla donedávna pro turisty neznámá, dokonce zapovězená. Turistické vízum neexistovalo. Avšak to se změnilo na podzim 2019, kdy Saúdská Arábie zavedla turistická víza a obrovská, přírodou i historií bohatá země se otevřela k poznávání.
Při své návštěvě San Francisca klidně vynechte Alcatraz – s davy turistů, vyprodaný v sezóně na týdny dopředu. Ale určitě vyrazte na Golden Gate Bridge, odkud máte při dobrém počasí nejen skvělý výhled na proslulé vězení, ale odkud taky můžete vyrazit na nečekaně dobré treky (s horským kolem i cyklo treky).
Historie čaje na Srí Lance se začala psát v roce 1867, kdy se do pěstování cejlonského čaje pustil Brot James Taylor a nedaleko Kandy založil první plantáž Loolecondera.
Polární záře, v originále Aurora Borealis na severní polokouli a Aurora Australis na té jižní, je hlavně úžasnou přírodní světelnou show. Barevné divadlo, při kterém člověk zažívá pocity tajemna, mystiky a obdivu k působení přírodních sil. Vždyť tuto nádhernou podívanou mají na svědomí vesmírné síly.
Jsme nyní přibližně za třetinou délky toku Indu, v pahorkatině pod velehorami, kde Indus přijímá velký a významný přítok ze západu, afghánskou řeku Kábul.
Koncem září roku 1957 začala nedaleko nejzápadnějšího bodu azorského ostrova Faial mocná podmořská erupce. Během následujících třinácti měsíců z moře vyrostl nový vulkán, který dostal jméno Capelinhos. Sopečná krajina kolem sopky Capelinhos dnes patří k symbolům ostrova Faial a k zajímavým přírodním úkazům Azorských ostrovů, které jsem si nechtěla nechat ujít.
Honza Tráva patří mezi naše nejúspěšnější horolezce. Po zdolání Gašerbrumu I a Manáslu úspěšně vylezl s Radkem Jarošem Annapurnu a K2, o dva roky později stanul na Čo Oyu a později otáčel těsně pod vrcholkem na nádherné šestce Ama Dablam. Aktuálně se chystal na pátou nejvyšší horu světa, Makalu. Složitá doba ho však donutila změnit plány v. V nejbližších dnech se expedice pokusí o „dvojáček“ v jedné sezóně. Prvním z kopců je Manáslu a následuje Ama Dablam. Kromě lezení po Koruně Himálaje se ale společně s přítelkyní Miri věnují také trekování po Nepálu a otevřeli v Káthmándů českou restauraci. Nepál se jim stal druhým domovem. Jedno z nejkrásnějších míst na světě je podle Trávy Horní Mustang. Údolí s neuvěřitelnou směskou kulturního buddhistického bohatství a pestrobarevné přírody zelených oáz v jinak suché krajině je posledním živoucím Tibetem. Pojďme do Mustangu nahlédnout společně.
Jen těžko bychom hledali dvě města tak rozdílná jako Jeruzalém a Tel Aviv. Dělí je jen 70 kilometrů, přesto jsou to dva naprosto odlišné světy. Na jedné straně konzervativně upjatý Jeruzalém a na té druhé otevřeně frivolní Tel Aviv. Proč se tak liší a co je činí výjimečnými?
Možná vás překvapí, co vše se ukrývá v malém lázeňském městě na západě Německa. Mezi léčivými prameny tu každý rok kvete nejstarší německá vesnice růží a centrum města je asi nejkrásnější ukázkou německé secese. Město Bad Nauheim, do kterého se zamiloval i Elvis Presley, tak nezklame milovníky umění, květin ani odpočinku.