Denně nové reportáže a cestopisy ze všech zemí svět. Cestovatelské tipy, zajímavá místa, online průvodce, aktuální informace připravené cestovateli.
Pro milovníky pěších túr nebo zapálené cyklisty toužící po krásách nedotknuté přírody je v Německu na pobřeží Baltského moře národní park Jasmund. Také UNESCO ocenilo zdejší původní lesy, když je přidalo na svůj seznam přírodních památek. Kromě magie bukového hvozdu se tu návštěvníkům skýtá úchvatný pohled na křídové útesy lemující pobřeží.
Hlavní sumaterské zajímavosti leží v horách, kde se prostírá nádherná krajina tropické džungle s orangutany, slony i pohostinnými lidmi. Mozaiku barevné Indonésie pak dokresluje kráterové jezero a vesnice s buvolími domy nebo zapomenutý ostrov Nias, na němž se můžete ponořit do smaragdové vody.
Dovolenou v Černé Hoře můžete naplno prožít a užít si nejen na hotelové pláži. Díky malé rozloze, která přesahuje jen nepatrně velikost Středočeského kraje, i nevídaně pestré krajině se dá tato jihobalkánská země relativně důkladně procestovat za několik málo dnů.
Někdo má rád holky, jiný zase vdolky. Stejně tak někteří lidé milují zimu, sníh a s nimi spojené kouzelné scenérie hor, další zase dávají přednost slunci, moři a teplu. A právě těm druhým je určen náš tip, jak se vyhnout alespoň části temných a chladných dní zimního období v Česku: navštivte stát Goa na západním pobřeží jižní Indie.
Via ferraty neboli zajištěné cesty umožňují každému, aby se podíval na místa, kam dříve mohli jen horolezci s kompletní výbavou a spoustou zkušeností. Pro první krůčky po skalách, žebřících a kramlích máme nedaleko naší země ideální oblast, rakouské Raxalpe. Každý si tam totiž najde to pravé právě pro něj a může si vyzkoušet své schopnosti a fyzickou kondici na řadě kratších i delších via ferrat. My se vydali dlouhou ferratou k Horské chatě arcivévody Otty…
Hory zformované ohněm a jedinečná sopečná krajina v podobě „otevřeného muzea vulkanologie“ jsou chloubou geoparku, který se rozprostírá na jihozápadě ostrova Lanzarote, pěti nedalekých ostrůvcích Chinijo (severně od Lanzarote) a okolním oceánském dnu.
Portugalsko od Porta na sever nabízí překrásné a neokoukané přírodní liduprázdné scenérie, malebné vesnice i města, které teprve čekají na to, až turisté objeví jejich krásu. Nabízí také pestrou škálu kulinářských specialit včetně vynikajícího portugalského vína i slavného Portského.
Úžasný kout přírody s množstvím jezer a bujné zeleně – to je národní park Müritz na severu Německa. Nachází se mezi Berlínem a Rostockem na jihu spolkové země Meklenbursko – Přední Pomořansko. Velkou část jeho plochy zabírají jezera v čele se stejnojmenným Müritz.
Horské túry a k tomu vybrané jídlo a pití ve „vystajlovaném“ bydlení s architekturou, která elegantně snoubí staré s novým. To se od výpravy do Jižního Tyrolska čeká jaksi samo sebou. Pětihvězdový standard mohou navýšit ještě neobvyklé zážitky. Nabízíme vám jich pět, o nichž jste nejspíš ještě ani neslyšeli. Teplo a slunečno je přitom v tomto italském regionu obvykle ještě v říjnu.
Německé pohoří Harz asi nezná úplně každý Čech. Nejseverněji položená hornatina spolkové republiky na pomezí Saska-Anhaltska a Dolního Saska je pro nás totiž trochu z ruky, ale ne zas extrémně. Dojezdová doba je o něco delší než do Berlína. Navigace hlásí necelých pět hodin jízdy a mírně přes čtyři stovky kilometrů po trase kolem Drážďan, Lipska a Halle.
Jen pár hodin cesty od rušného hlavního města Kolumbie se nachází mnohem menší a poetičtější městečko s tím nejkrásnějším náměstím, jaké jste kdy viděli. Pokud si budete chtít hned po příletu do Bogoty několik dní užít venkovské atmosféry a přírody, zamiřte právě sem. V půvabné koloniální osadě Villa del Leyva vás čekají projížďky na kole, specifický ekosystém paramo, předkolumbovské monolity, ale i nádherné koloniální domy plné dobrých restaurací.
Výlet do severoněmeckého národního parku Hamburské wattové moře napoprvé zaručuje zcela nevšední zážitek. Dvě třetiny jeho plochy o celkové rozloze přes 13 tisíc hektarů tvoří písčito-bahnité roviny, periodicky zaplavované při přílivu mělkým mořem. Při odlivu se mořské dno mění v pláně s vytyčenými dočasnými turistickými trasami, po kterých lze ujít kilometry a dostat se až na nedaleké ostrůvky.
Španělský národní park Ordesa a Monte Perdido v srdci Pyrenejí je unikátní oblast pro milovníky vysokých hor i obdivovatele přírodní pestrosti. Leží severně od města Huesca ve stejnojmenné provincii, která patří do autonomního regionu Aragonie. Více než sto let stará rezervace je součástí západních Pyrenejí, cesta k jednomu i druhému pobřeží (Biskajský záliv a Baleárské moře) ale trvá přibližně stejně (vzdálenost kolem 200 kilometrů).
Málokteré etnikum je z mnoha pohledů tak zajímavé jako malijští Dogoni. Stejně jako jejich jazyk, kultura i architektura, je originální také jejich náboženství. Ovšem na rozdíl od architektury, kterou lze na místě jednoduše dokumentovat, nebo jazyka, který lze poměrně snadno studovat, je to s dogonským náboženstvím mnohem složitější.
Malá, rozmanitá, zelená, vyspělá, plná tropického života. Na každém kroku – ať už v nádherné horské krajině třítisícovek, na pobřeží nebo na treku mlžným pralesem.