Denně nové reportáže a cestopisy ze všech zemí svět. Cestovatelské tipy, zajímavá místa, online průvodce, aktuální informace připravené cestovateli.
Přírodní park a geopark Sierra Norte de Sevilla na jihozápadě španělské Andalusie nepatří mezi hlavní turistické magnety. Kdo se ale do odlehlého a řídce obydleného regionu vydá, bude odměněn mimo jiné pohledem na kaskádovité vodopády nebo malebné, původně maurské vesničky s bílými domy a křivolakými strmými uličkami, které obvykle vedou ke kostelu nebo hradu. Jedinečnou hodnotu této končině prokazují obyvatelé 90 kilometrů vzdálené Sevilly, pro které je Sierra Norte oblíbenou výletní destinací během víkendů i prázdnin.
Bílý písek pláží přechází do moře jemné tyrkysové barvy, která postupně, odstín po odstínu tmavne, až za korálovým útesem přejde do syté, temně modré. Ještě dál obzor lemuje hradba všelijakých tvarů skalních věží, v nichž se skrývají jeskyně a laguny. Maličké ostrůvky obývá několik menších resortů a husté lesy.
Patříte mezi obdivovatele prastarých stromů? Pokud ano, pak byste si měli naplánovat cestu do německého národního parku Hainich. Z Prahy můžete dojet autem do nejstaršího německého pralesa za čtyři hodiny. A právě vrcholící podzim patří mezi ideální období pro výpravu mezi durynské „listnáče“.
Maledivský ráj tvoří tisíce ostrůvků rozprostřených ve vyhřátých vodách Indického oceánu. Jeden je farmářský a rybáři na něm loví z kůlů, na dalším žijí místní a na jiném se nachází resorty, které jsou dokonalé pro relaxační dovolenou. Všechny ostrůvky lemuje bílá pláž a kokosové palmy. Některé nabízí laguny s tyrkysově zbarvenou vodou, jiné zase nádherné korálové útesy, ke kterým připlouvají manty, želvy a tisíce druhů ryb.
Švýcarsko nabízí před nadcházející zimní sezónou řadu novinek, které potěší návštěvníky i z Česka. Kromě opravených lanovek či slev na lyžařské permanentky přibude možností pohodlné dopravy jak v alpské zemi samotné, tak mezi Švýcarskem a Českem.
Poučení z prvního covidového léta nás s mojí kamarádkou Alžbetou donutilo pořádně rozmyslet naší letošní cílovou destinaci. Jelikož jsme v minulém roce musely na poslední chvíli odvolat výlety do Rumunska a Slovinska, jenž po celkem shovívavé politice vůči turistům nečekaně „zčervenaly“ na covidové mapě, zvolily jsme letos nejméně komplikovanou variantu, a to sice Chorvatsko.
Nikdo neumí vytvořit tak úchvatnou podívanou jako sama příroda. V Německu je celkem 16 národních parků a se scenérií jednoho z nich si příroda obzvláště vyhrála. Park Kellerwald-Edersee nabízí svým návštěvníkům procházky bukovými lesy s výhledy na uklidňující vodní hladinu zdejšího jezera.
Íránci každý den čelí řadě zákazů, příkazů a omezení. Pod letitým vlivem sankcí navíc zažívají nekončící inflaci bez naděje na zlepšení. Navzdory tomu jsou místní snad nejpohostinnějšími lidmi světa, kteří našli způsob, jak si užívat života. Jak tedy vypadá skutečný život v přísné náboženské diktatuře?
Na severovýchodě Andalusie, tam, kde se zdánlivě nekonečné, mírně zvlněné plantáže olivovníků mění v hradbu hor, se skrývá poklad evropského významu – přírodní rezervace Sierras de Cazorla, Segura y Las Villas.
Na Borneu nás uvítá tropická příroda, kterou se prohání obrovské množství zvěře v čele s orangutany a kahau nosatými a kde žijí v dlouhých domech a těsné blízkosti hnědých meandrujících a zlatonosných řek původní obyvatelé ostrova.
Pro milovníky pěších túr nebo zapálené cyklisty toužící po krásách nedotknuté přírody je v Německu na pobřeží Baltského moře národní park Jasmund. Také UNESCO ocenilo zdejší původní lesy, když je přidalo na svůj seznam přírodních památek. Kromě magie bukového hvozdu se tu návštěvníkům skýtá úchvatný pohled na křídové útesy lemující pobřeží.
Hlavní sumaterské zajímavosti leží v horách, kde se prostírá nádherná krajina tropické džungle s orangutany, slony i pohostinnými lidmi. Mozaiku barevné Indonésie pak dokresluje kráterové jezero a vesnice s buvolími domy nebo zapomenutý ostrov Nias, na němž se můžete ponořit do smaragdové vody.
Dovolenou v Černé Hoře můžete naplno prožít a užít si nejen na hotelové pláži. Díky malé rozloze, která přesahuje jen nepatrně velikost Středočeského kraje, i nevídaně pestré krajině se dá tato jihobalkánská země relativně důkladně procestovat za několik málo dnů.
Někdo má rád holky, jiný zase vdolky. Stejně tak někteří lidé milují zimu, sníh a s nimi spojené kouzelné scenérie hor, další zase dávají přednost slunci, moři a teplu. A právě těm druhým je určen náš tip, jak se vyhnout alespoň části temných a chladných dní zimního období v Česku: navštivte stát Goa na západním pobřeží jižní Indie.
Via ferraty neboli zajištěné cesty umožňují každému, aby se podíval na místa, kam dříve mohli jen horolezci s kompletní výbavou a spoustou zkušeností. Pro první krůčky po skalách, žebřících a kramlích máme nedaleko naší země ideální oblast, rakouské Raxalpe. Každý si tam totiž najde to pravé právě pro něj a může si vyzkoušet své schopnosti a fyzickou kondici na řadě kratších i delších via ferrat. My se vydali dlouhou ferratou k Horské chatě arcivévody Otty…