Denně nové reportáže a cestopisy ze všech zemí svět. Cestovatelské tipy, zajímavá místa, online průvodce, aktuální informace připravené cestovateli.
Z horského letoviska, kde se potkávají horolezci s lázeňskými hosty kaváren a začaly tu dějiny alpinismu i zimních olympiád se vydáme technicky unikátními lanovkami a zubačkami z hlubokého údolí vzhůru, tam kde ční bělostné špičky chamonixských skalních jehel v čele s majestátním Mont Blancem a začíná několik nenáročných panoramatických výletů i slavná Tour de Mont Blanc.
Všechny ostrůvky Malediv omývá stejně krásné moře a přece je každý úplně jiný. Jeden má bílé písečné pláže, druhý obrůstají traviny, na třetím hospodaří místní, čtvrtý hostí rybí továrnu a pátý je rájem pro milovníky šnorchlování. Pojďme prozkoumat poslední, nejjižnější část tohoto nádherného koutu světa.
Že je Thajsko skutečně „Asií pro začátečníky“, kde všechno funguje, jsme se s manželkou přesvědčili po několika málo dnech od přistání v Bangkoku. Vypravili jsme se tam s pětiletou a bezmála dvouletou dcerou v rámci rozšířené verze původního plánu, který zahrnoval „pouze“ návštěvu švagra v Austrálii. Současně jsme se přesvědčili o tom, že covid už nijak neomezuje cestování do jihoasijské země ani uvnitř jejích hranic.
Když chcete začít s popisem Beratu, může se snadno stát, že nevíte, kde vlastně začít. Berat se svou více než 2400 let starou historií ukrývá řadu architektonických památek, muzeí a kouzelných dlážděných uliček, které jsou stejné dnes jako před 300 lety.
Zima se určitě zeptá, co jste dělali v létě. Pokud odpovíte, že jste se těšili na hory, sníh a slunce, pak jste zároveň zcela jistě vyhlíželi další výlet do Jižního Tyrolska, nejsevernější italské provincie. Vleky se tam rozjely už na přelomu listopadu a prosince.
Petr Slavík je fotografem divoké přírody a držitelem několika mezinárodních ocenění, včetně zlaté medaile z největšího fotografického salonu Trierenberg Super Circuit. Jezdí po celém světě, aby zaznamenal poslední střípky divočiny. Věnuje se hlavně šelmám a ohroženým druhům, je autorem knih Divoká srdce, Blízká setkání a spoluautorem knihy Divoká planeta. V roce 2017 dokončil filmovou sérii Ve stopě predátora, která líčí dobrodružství fotografa divočiny při jeho cestách za největšími šelmami planety.
Městečko Zermatt je velmi oblíbeným cílem turistů, lyžařů i horolezců. Všichni sem míří hlavně kvůli úžasným horským vrcholkům v okolí údolí, jimž kraluje ikonická hora jedinečného tvaru – Matterhorn. Pokud toužíte po krásných výhledech na Matterhorn a nepříliš náročné pěší túře, vydejte se pěšky dolů z vrcholu Gornergrat. Čekají vás neskutečné výhledy, průzračné alpské jezero i tradiční horské louky. Cestu navíc můžete v několika místech přerušit a dojet zpět do města pohodlnou zubačkou. Pojďme se tedy podívat, jak může takový krásný jednodenní výlet vypadat…
Co se vám vybaví, když se řekne Andalusie? Nejspíš to bude skvělá kuchyně, moře a ikonické památky. Do této oblasti Španělska se však můžete vydat i za přírodou a poznáním. V Geoparku Granada na vás čeká nejen impozantní krajina plná bizarních tvarů, ale také zcela unikátní pohled do pradávné historie. A co takhle vstřebávat zážitky v některém ze skalních hotelů?
Kolébka civilizace, kde se zrodilo písmo, kalendář, kolo i zákony, místo, kde člověk vytvořil první zavlažovací systémy a města. Území mezi dvěma řekami bylo svědkem domestikace zvířat, vzniku zemědělství a vědních oborů.
Po celé délce východního pobřeží poloostrova Východní Indie se táhne neskutečně různorodá a zajímavá krajina Vietnamu, na níž se významně podepsala nejen studená válka, ale i dosavadní komunistická vláda. Dlouhé roky byla země rozdělena na dva státy se zcela odlišným vedením. Více než 40 let je ale Vietnam sjednocen, a i přes jistou trvající rivalitu mezi severní a jižní částí země se stal skvělým místem k objevování. Připravte se na nekonečná rýžová pole, nádherné pláže, vysoké hory i pulzující města plná skútrů.
Tisíce ostrůvků se vznáší v teplém korálovém moři a tvoří Maledivy. Jeden je farmářský a rybáři na něm loví z kůlů, jiný lemuje bílá pláž a kokosové palmy, další láká milovníky šnorchlování na útes porostlý korály ve tvaru zlatých růží, ke čtvrtému připlouvají manty, na pátý želvy a kolem všech najdete stovky druhů ryb. A pak tu jsou ještě ostrůvky, na nichž vznikly resorty, kde si připadáte jako v ráji.
Na hranicích Německa a Polska se nachází nádherná krajina, jíž protéká řeka Odra. Část nacházející se v Braniborsku na severovýchodní německé straně je pak národním parkem Údolí dolní Odry a byla oficiálně ustanovena rezervací s nejvyšším stupněm ochrany v roce 1995. Místo díky tomu získalo nový cíl – stát se protikladem kulturní krajiny, tedy ponechat údolí Odry tak, aby se tam kumulovala přírodní kouzla a krásy a aby tam dýchala divočina. V některých oblastech je to sama Odra, která určuje, kolik vody krajinu zaplaví. Člověk se stahuje do ústraní a nechává zemi, aby si sama vymodelovala svůj vzhled.
Dokážete si představit vidět gorily ve volné přírodě? Již od malička jsem o tom snil. A letos jsem si tento dětský sen dopřál. Sešlo se nečekaně více věcí dohromady, které mi umožnily navštívit Ugandu a vydat se na dlouhou cestu do divoké přírody – za gorilí rodinou Muyambi v Národním parku Bwindi.
Petr Horký nenatočil jeden z posledních dílů své talk show Hausbot na lodi, ale ve velmi specifickém místě a s výjimečným hostem. Tsewang Bista patří k rodu tradičních vládců země Mustang. Kdysi nezávislé království je dnes součástí Nepálu a začíná se otevírat okolnímu světu.
Nekonečná tundra, průzračné řeky, volně žijící stáda sobů, vysoké hory i široké rozlehlé pláně. To je severská divočina nenarušená civilizací, kam oko dohlédne.