Denně nové reportáže a cestopisy ze všech zemí svět. Cestovatelské tipy, zajímavá místa, online průvodce, aktuální informace připravené cestovateli.
Tohle je web o nezávislém cestování, a tak zde zřídka narazíme na člověka, jenž by vychvaloval dovolenou s cestovní kanceláří. Shodou okolností se mi letos dostalo příležitosti ochutnat masového turismu v jeho nejčistší podobě: v hotelu v Hurghadě.
Kdo nenavštívil Švýcarsko, neviděl svět.Možná se vám to zdá trochu nadnesené, ale já tento názor po 14 dnech pobytu v této úžasné zemi skutečně zastávám. Není to pro mě sice taková „srdcovka“ jako zelené vrchy Skotské a most se sochami s výhledem na impozantní hrad skutečně najdete jen v Čechách, ale kouzlu Švýcarka se dá lehce propadnout .
Boli ste niekedy v Absurdistane? Nie? Ani ste nemohli, lebo taký štát neexistuje. Aspoň na mape nie. Ale ja som sa v Absurdistane ocitla, keď som nič netušiac chcela – zhýčkaná Schengenským priestorom – cestovať do susednej krajiny a to z Arménska do Iránu.
Lepší jednou vidět, než tisíckrát slyšet, říkají Japonci. A mají naprostou pravdu. Média nám podsouvají obraz světa, který se často velmi liší od skutečnosti. Cestování tyto představy bortí. Jak tedy vypadá Turecko doopravdy?
Sydney je hypermoderní metropolí. Je zde vše, na co si jen vzpomenete, dechberoucí mrakodrapy, ale i historická čtvrť The Rocks, pulzující přístav, nádherné pláže, tisíce kaváren a barů, parky pro odpočinek.
Jsou místa na Zemi, kde se člověk cítí jako na „jiné planetě“. Snová krajina Bolívie k nim jistě patří. Výstup na jednu ze zdejších sopek tají dech, a to nejen kvůli nadmořské výšce.
Oblast zvaná Magallanes je jižním cípem chilské Patagonie, ale bývá nazývána i jejím srdcem. V drsné krajině tu potkáte nejen tučňáky.
V Pekingu jsme přistáli v ranních hodinách,na imigrační přepážce jsme vše zvládli skvěle,vyzvedli s ženou bágly a protože jsme neměli ani jediný čínský yuan,museli jsme se poohlédnout po nějaké směnárně.První naše chyba byla hned vedle zavazadel ve směnárně, její zaměstnanci nás odchytili a nabídli výměnu peněz.V žádném případě nebyli neodbytní nebo neurvalí,vše proběhlo v pohodě,jenže jsme zjistili,že ten lepší kurz je o patro výš v oficiální „Bank of China“. Nebylo to nic dramatického,ale pořád platí,že je lepší více jak méně.
Zastíněná svými sousedy, se smutnou historií za zády a s nejistou budoucností před sebou, Arménie i přesto otevírá svojí velkorysou náruč cestovatelům.
Cesta po Carretera Austral je sama o sobě cílem. Nejlépe si zvláštní chilskou krajinu užijete právě odtud. Pojeďte s námi stopem od jedné vesničky k druhé a poznejte tuto část Patagonie.
Asi nejtypičtějším „znamením“ Indky je tečka na čele. A snad také žádná jiná podobná věc není opředena tolika tajemnstvími, mýty a pověrami. Proč vlastně Indky bindi nosí a mají nějakou barevnou symboliku? Můžeme je nosit i zde v Evropě?
Rozjásaní nepálští školáci jdou poprvé do školy. Z políček plných těžké dřiny i z chudých káthmándských ulic. Smějí se a štěbetají, aniž by si zatím uvědomovali důležitost vzdělání. Projekt Úsměv z Nepálu, pořádaný sdružením Namasté Nepál, podpořil Expediční fond.
Nevado Sajama (6.542m) je nejvyšším vrcholem Bolívie. Cestou potkáte nejen zvědavé lamy či alpaky, ale také ledové kajícníky. Roční expedici po Jižní Americe podpořil Expediční fond.
Připadá Vám domluvená svatba jako přežitek? Nepálskému venkovu zatím nikoli. Několikadenní oslavy probíhají velmi živě, ať už v hinduistickém či buddhistickém stylu. Projekt podpořený Expedičním fondem svatební obřady prozkoumal.
Hüzün je název pro pocit zmaru a odklonu od správných hodnot, jinými slovy melancholie. Podle Orhana Pamuka sídlí v istanbulské společnosti. Je tomu opravdu tak? Expediční fond podpořil pátrání po tomto aspektu tamější atmosféry.