Filipíny křížem krážem (3.díl)
Ostrovy a pláže

Filipíny křížem krážem (3.díl)

Jak přišel leopard k tečkám a hyena k ošklivému kožichu
Tradice

Jak přišel leopard k tečkám a hyena k ošklivému kožichu

Přinášíme ukázku jedné z tradičních afrických pohádek, které se doposud předávaly pouze v ústní podobě. Nyní se stávají inspirací pro tanzanské malíře stylu tingatinga.

Xibalba – speleopotápěčská expedice na Yucatánu
Potápění a šnorchlování

Xibalba – speleopotápěčská expedice na Yucatánu

Počátkem tohoto roku začala další z expedic českých speleopotápěčů do zaplavených jeskyní mexického Yucatánu. Skupina Speleoaquanaut přijela s úmyslem zmapovat složitý, částečně objevený systém chodeb cenotu Tux Kupaxa.

Filipíny křížem krážem (2.díl)
Ostrovy a pláže

Filipíny křížem krážem (2.díl)

Příjezd do džungle a první dojmy dobrovolníka (Mexiko)
Dobrovolnictví

Příjezd do džungle a první dojmy dobrovolníka (Mexiko)

Mou duši naplňuje klid a mír. Jakoby se zde čas zastavil. Žádné mobilní telefony, žádné vymývání mozků sdělovacími prostředky. Jen já, pár Indiánů a džungle. Čistá přírodní energie osady ztracené v pralese. A my tu budeme učit domorodce angličtině.

Nepálem na Enfieldu
Moto-cestování

Nepálem na Enfieldu

Průzkum Nepálu trochu jinak? Třeba na legendárních motorkách Royal Enfield, kterých jezdí po zemi tisíce. Levná doprava a blízkost místním je nesmírnou výhodou takového cestování, stejně jako i možnost vniknout přímo do nejdivočejší přírody po terénních cestách.

Co lze stihnout za týden na Sumatře? Medan, Bukittingi, NP Gunung Leuser

Co lze stihnout za týden na Sumatře? Medan, Bukittingi, NP Gunung Leuser

Během pouhého jednoho týdne můžete zvládnout mimo jiné okusit nejlepší dezert na světě (z buvolího jogurtu!), bezhlavě prchat před rozzuřeným orangutanem, přespat v křesťanské misijní škole nebo poznat muslimskou komunitu, kde mají hlavní slovo ženy.

Arménie – země plná překvapení

Arménie – země plná překvapení

Loni na podzim roku 2008 jsem seděla v práci a rozhodovala se, jestli mám za 3 dny odjet do Arménie sama. Původní partner selhal, i když letenky už byly  nakoupené. Rozhodla jsem se, že prostě jedu – bylo to jedno z nejlepších „pro“ v životě. Následující den se našel spolucestující, objevila jsem, že se zasekáme v Rize (prostě spoj zrušili a druhý jel až za 2 dny) a třetí den už jsme seděli v autě směr Vídeň. Přespali, abychom se ráno mohli dohadovat o změně cestujícího, i když už jsem měla potvrzeno, že to jde.

Filipíny křížem krážem (1.díl)
Ostrovy a pláže

Filipíny křížem krážem (1.díl)

14.03.2009     KUALA LUMPURKuala Lumpur nás přivítala zamračenou oblohou. Letiště KLIA je pěkné a přehledné. Vláčkem jsem popojeli jednu stanici, kde jsme pak pokračovali k pásům pro vyzvednutí naší krosny. Vyměnila jsem si 50 USD/ 178 MYR ( 1USD = 3,56MYR ). Rozměnili mi bez problému 100usd bankovku.

Turecké vodopády: Manavgat, Kurşunlu, Girlevik, Muradiye

Turecké vodopády: Manavgat, Kurşunlu, Girlevik, Muradiye

Vodopád se turecky řekne şelalesi (šelalesi).  Při pohledu do podrobné mapy Turecka však překvapivě zjistíte, že se zde název şelalesi vyskytuje celkem hojně. Turecko není zcela vyprahlou pustinou, jak si jej často mylně představujeme. Vždyť právě zde také pramení mnoho velkých řek – mimo jiné i legendární Eufrat a Tigrid.

Kong Lo – zapadlý klenot Laosu
Příroda

Kong Lo – zapadlý klenot Laosu

Do vesničky Kong Lo přijíždím na korbě songtevu pozdě odpoledne, je příjemně teplo a zapadající listopadové slunce barví krajinu do červena. Vydávám se mezi chatrče hledat nocleh.

Ladacké děti to mají do školy daleko
Aktuality

Ladacké děti to mají do školy daleko

Ladakh je snem pro cestovatele, kteří touží po toulání se vysokými horami za poznáním tibetské kultury. Cestou potkáváme rozesmáté děti, ale málokdy se jich ptáme, jak daleko a zda vůbec chodí do školy. Jednu jim však můžeme pomoci postavit.

Jak na víza do Íránu
Praktické rady na cesty

Jak na víza do Íránu

Vědecká expedice v Kolumbii slaví úspěch
Zajímavá místa

Vědecká expedice v Kolumbii slaví úspěch

Hlavním cílem expedice Kolumbie v hledáčku přírodovědců nebylo běžné potulování po této krásné a rozmanité zemi, ale hlavně sběr biologického materiálu, který bude sloužit k fylogenetické analýze cichlid rodu Aequidens. Výzkum podpořil Expediční Fond.

Miluju zemi teroristů
Islám

Miluju zemi teroristů

Měsíc v Íránu, který jsme strávili spíc po parcích, lesících, za hromadou štěrku i na kruhovém objezdu, popřel všechny předsudky,  jež jsme si s sebou do země přivezli. Pojďte se s námi podívat, jací jsou vlastně běžní Íránci – jsou opravdu „všichni teroristi“?