Denně nové reportáže a cestopisy ze všech zemí svět. Cestovatelské tipy, zajímavá místa, online průvodce, aktuální informace připravené cestovateli.
Ve středu poloostrovní části Malajsie je série kopců a hřebenů s výškou 1500–1800 m (nejvyšší vrchol Gudung Brinchang – 2032 m n.m.).
Město Kota Bharu, nejmuslimštější malajské město a brána do Thajska, se nachází v severovýchodní části poloostrova. Na první pohled se Kota Baru s pulzujícím moderním centrem a rušnými ulicemi nijak neliší od ostatních malajských měst. Je to však město bohaté na malajskou kulturu – najdeme zde pestrobarevné trhy a četná muzea.
Souostroví Perhentian se nachází asi 20 km od pobřeží a skládá se ze dvou hlavních ostrovů – větší Perhentian Besar a menší Perhentian Kecil. Ostrovy patří k nejkrásnějším v Malajsii, je zde křišťálově čistá voda a nádherné pláže s bílým pískem.
Národní park Taman Negara se rozprostírá na ploše 4343 km² v pevninské části Malajsie na 4.–5. stupni. Někteří vědci odhadují jeho stáří na 130 milionů let a tvrdí, že je jedním z posledních pozůstatků původních ekosystémů na Zemi.
Pokud jste četli slavný román „South Pacific“ Jamese A. Mitchenera, pak vězte, že legendární ostrov „Bali Hai“ je právě tento ostrov (malajsky pulau) Tioman. Na tomto 39 km dlouhém a 19 km širokém ostrově v Jihočínském moři, cca 60 km od Mersingu, žije na pobřeží zhruba 2000 obyvatel v několika rybářských vesnicích.
V Nepálu se setkávají chutě dvou kulinářských velmocí – Indie a Číny, jež společně vytvářejí úpravy jídel, jaké uspokojí chutě každého.
Srí Lanka má rozhodně co nabídnout. Pojďme si ukázat místa, která byste rozhodně neměli při své návštěvě minout.
Tato stúpa je nejznámějším vizuálním symbolem Laosu. Nachází se asi 3 km od centra Vientianu. Na jejím místě stál kdysi údajně nějaký khmerský chrám, a před ním zde dokonce prý měla být uložena i jedna Buddhova kost jako velevzácný ostatek.
Město Danang je nejdůležitějším městem středního Vietnamu a po Hanoji, Saigonu a Haiphongu čtvrtým největším městem celé země. Jde o námořní přístav a velké průmyslové město, které však pro svou protáhlost a trochu i nepřehlednost nemá velkou přitažlivost pro cizí návštěvníky.
V Ósace žije 2,5 milionu obyvatel. Je to průmyslové srdce středozápadního Japonska, známé přímostí a laskavostí svých obyvatel a skvělou kuchyní. Ósaka byla na konci 2. světové války prakticky srovnána se zemí americkými bombardéry a historických památek se dochovala pouze hrstka.
Tokio má 12,2 milionu obyvatel. Politické a ekonomické centrum země. Mnohými okouzlenými návštěvníky je Tokio považováno za město měst. Potkává se zde tradiční japonská kultura s nejmodernější architekturou, skvělé jídlo a pití s davy spěchajících úředníků, klidné parky a nejrušnější noční zábavní čtvrti.
Po dlouhá staletí musely říše v údolích čínských řek čelit nebezpečí nájezdu kočovných a polokočovných kmenů ze severu. Proto již císař první centralizované čínské říše – Qin Shihuangdi (Čchin Š’-chuang-ti, 220 př.n.l.) propojil již existující obranné zdi jednotlivých státečků v mohutnou jednolitou zeď, která měla jeho říši před nájezdníky ochránit. Zeď začíná na východě na pobřeží zálivu Bohai (Po-chaj), v místě nazvaném Shanhaiguan (Šan-chaj-guan) – průsmyk Mezi mořem a horami, a končí na západě v průsmyku Jiayuguan (Ťia-jü-guan) v poušti Gobi, důležitém místě na hedvábné cestě, kde se nacházela čínská celnice. Kromě hlavního tahu má Zeď několik odnoží, jež kopírovaly hranice některých samostatných států.
„V nebi je ráj a na zemi je Hangzhou a Suzhou (Su-čou),“ tvrdí staré čínské přísloví. Marko Polo jej při své cestě ve 13. století, kdy mělo údajně téměř 2 miliony obyvatel, popisuje jako jedno z nekrásnějších měst na světě. I když se od té doby samozřejmě dost změnilo, spousta ze starých krás městu stále zůstala.
Bývalá britská kolonie se skládá ze tří částí: ostrova Hongkong (čínsky Xianggang; Siang-kang), poloostrova Kowloon (čínsky Jiulong; Ťiou-lung) a z Nových Teritorií. V r. 1842, po tzv. 1. opiové válce, získali Britové jako válečnou náhradu pouze ostrov Hongkong.
Na předměstí města Chengde, ležícího asi 250 km severně od Pekingu, nalezneme císařské horské letovisko a jednu z největších císařských zahrad nacházejících se mimo hlavní město.