Strašák iráckých silnic

Strašák iráckých silnic

Nástražné výbušné systémy jsou velkým problémem pro bezpečnost země. Byly běžnou součástí povstaleckých bojů v Afghánistánu i Íráku a dodnes jsou užívány k zastrašování odpůrců i devastaci komunikací.

Čekají nás nové objevy v jeskyni Kačna Jama?
Aktuality

Čekají nás nové objevy v jeskyni Kačna Jama?

Objevování druhé nejdelší slovinské jeskyně zdaleka nekončí. Cílem letošní třítýdenní mezinárodní expedice bude průzkum pokračování Chodby za zrcadlem, která byla objevena v létě roku 2009.

Filipíny 2010 – Pandan island (2.část)
Ostrovy a pláže

Filipíny 2010 – Pandan island (2.část)

26.02. San Jose, Sablayan, Pandan island Před třetí ráno jsme vstali. Venku lidi posedávali jako by byl den. Chytli jsme prvního taxíka, který jel kolem. Přes taxametr to na Domestic airport stálo 100php, takže i ten včerejší nás natáhl. Měl taky taxametr, ale řekl rovnou cenu, kterou jsem pak snížila na 150 nebo ať nechá taxametr. Podle webových stránek guesthousu jsem měla info, že by to mělo stát 120 – 150php, tak jsem to moc neřešila. Na letišti jsme byly do 20 min.

Skalní umění a život kočovníků Střední Asie

Skalní umění a život kočovníků Střední Asie

Stovky tisíc skalních kreseb byly za tisíciletí vytesány do kamenů podél dávných cest. Ve všech kontinentech, kromě Antarktidy, v pouštích, ve stepích či v polárních tundrách, nebo na hřebenech vysokých hor, tam všude v minulosti pobývali nebo putovali lidé, kteří ať už jednotlivými kresbami či celými kompozicemi kreseb vyjadřovali své pocity a potřeby.

Libanon očima místních i s dvouletým dítětem
Cestování s dětmi

Libanon očima místních i s dvouletým dítětem

Když mi manžel nabídl výlet do Libanonu, nerozhodovala jsem se dlouho. Beirut mne lákal. Let děsil, kdo má dvouleté umíněné dítě, asi tuší, proč. Co znamená pět dní v životě? Málo a hodně. Přesně tolik času jsem měla na svoji první návštěvu této země. Díky našim kamarádům jsem mohla vidět Libanon očima místních.

Za žábami do hor Kamerunu
Domorodá etnika

Za žábami do hor Kamerunu

Žáby obývají nejen nížinné pralesy, ale i ty horské. Opět se tedy s Expedičním Fondem vydáme do Kamerunu zkoumat druhovou rozmanitost žab a jejich životní prostředí. V horách potkáme také několik pasteveckých kmenů.

Filipíny 2010 – Manila, El Nido (1.část)
Ostrovy a pláže

Filipíny 2010 – Manila, El Nido (1.část)

21.02.2010 Manila, El Nido Přílet s KLM jsme měli do Manily po půl desáté dopoledne. Do následujícího letu s Southeast Asian airlines (www.flyseair.com) (cena 6792php za osobu cca 2556 Kc) ve 14:45 nám zbývalo pár hodin a tak jsme se vydali do města do hostelu, kde budeme nocovat o pár dní později, abychom tam zaplatili naši rezervaci. Na letišti jsem vyměnila 100USD za kurs 45,70 PHP za 1 USD.

Češi v Antarktidě
Knižní tipy

Češi v Antarktidě

Kniha Hynka Adámka Češi v Antarktidě mapuje působení českých polárníků na nejjižnějším kontinentu. Nabízí zajímavý pohled na život v polárních stanicích, který zůstane běžnému turistovi utajen.

Z Jakutska do Magadanu
Je článek u země, ale zároveň není cestopis ani zajímavé místo

Z Jakutska do Magadanu

Bílé pláně a mrazivá zima, to je exotika dalekého ruského východu. Naše expedice se vydala po 1.400 kilometrů dlouhé Kolymské trase, navštívila tábor gulagu Butygyčag a přešla pohoří Annagačag.

Papuánský problém: ropucha obrovská
Aktuality

Papuánský problém: ropucha obrovská

Nepůvodní druh žáby, přivezený na Papuu Novou Guineu ze zemědělských důvodů, nyní představuje vážný ekologický problém. Jeho rozsah a možná řešení se v květnu vydá zkoumat projekt podpořený Expedičním Fondem.

Kudy vlastně vede cesta za mrazivou krásou Antarktidy?

Kudy vlastně vede cesta za mrazivou krásou Antarktidy?

Poslední kontinent, který je uchován ve své panenské čistotě bez zásahů civilizace a je domovem největšího množství zvířat na světě, je stále lákavějším cílem pro cestovatele. Pokud nejste zrovna polárníci, můžete objet Antarktidu objet lodí.

Trosečníci na Komani

Trosečníci na Komani

Tropojë je název města a také stejnojmenného regionu v severovýchodní Albánii na hranicích s Černou Horou a Kosovem. Poznat něco z nedotčených horských oblastí, krásné přírody a vstřícného naturelu zdejších obyvatel zároveň pro návštěvníka znamená počítat s horšími cestami a se ztíženou dopravou. Páteř infrastruktury zde tvoří přehrada Komani, součást rozsáhlého hydroelektrárenského systému, který protíná hornatý terén. Zhruba tříhodinová plavba po přehradě je velmi atraktivním zážitkem. I bez toho, aby vaše plavidlo ztroskotalo…

Za volantem mexického lidového vozu

Za volantem mexického lidového vozu

Cestovat po Mexiku se dá několika způsoby. Zřejmě ten nejméně pohodlný je za volantem vypůjčeného auta. O zážitky však není nouze.

Íránský Nový rok se oslavuje až s příchodem jara
Tradice

Íránský Nový rok se oslavuje až s příchodem jara

Příchod jara je v Íránu oslavován jako Nový rok. Tato nejstarší slavnost Íránu je samozřejmě jako i v jiných kulturách spojena s pohostinností, jídlem, hudbou a veselím. Vydejme se tedy ke slavnostnímu novoročnímu ubrusu.

Divoké Conguillío

Divoké Conguillío

Národní park Conguillío se nachází severovýchodně od města Temuco v Chile. Divokou, sopečnou činností modelovanou krajinu okolo hlavního vulkánu Llaima byste při návštěvě této země neměli minout.