Vysněné Chovsgolské jezero

Vysněné Chovsgolské jezero

Existuje země, která je exotická, naprosto bezpečná, pro cestovatele dobře dostupná, cestování v ní nenákladné a domluvíte se tu třeba i česky? Nedotčená příroda, kde se dá putovat několik dní, aniž byste někoho potkali? Že by Mongolsko?

Kanadský Yukon? Místo, kde šťastně chcípl pes!

Kanadský Yukon? Místo, kde šťastně chcípl pes!

Když jsme našemu emigravšímu spolužákovi oznámili na jeho polosamotě uprostřed hlubokých lesů Britské Kolumbie, že máme namířeno na Yukon a dál na sever, pohrdlivě odfrkl. „Co tam proboha chcete dělat? Tam chcípl pes.“

Mexiko a jeho obyvatelé

Mexiko a jeho obyvatelé

Američtí filmaři nám Mexiko prezentují jako zemi plnou ospalých barů, banditů, pistolníků a špinavých měst, kde přestřelky jsou na denním pořádku. Jak tomu tak většinou bývá, realita je trochu jiná.

Tuniský amfiteátr El Džem

Tuniský amfiteátr El Džem

Malé tuniské město El Džem, ležící nedaleko od břehů Středozemního moře, ukrývá  ve svém nitru třetí největší amfiteátr bývalé Římské říše. Majestátní stavba zde připomíná vzestup i pád staré civilizace, která kdysi sahala až do severní Afriky.

Papuánská převýšení a přenížení
Příroda

Papuánská převýšení a přenížení

Vlhký mlžný opar, obtížný terén a mnohá zranění ztěžují výzkum na Mt. Wilhelmu. Odchyt ptáků a výzkum jejich druhové rozmanitosti v závislosti na nadmořské výšce se přesouvá do vyšších poloh papuánského tropického lesa.

Maledivy – velké divy
Potápění a šnorchlování

Maledivy – velké divy

Korálové ostrovy, pomalu objevované potapěčské skvosty. Donedávna platila na Maledivách různá omezení, která neměla ubírat svobodu místním, naopak bránila je před záplavou ze západu. Kam se bude tento pozemský ráj ubírat dále?

Amerikou na kole: USA – Monument Valley
Cyklocestování

Amerikou na kole: USA – Monument Valley

Kamenné vlny, Antilopí soutěska, monumentální skalní útvary – byly dalším cílem cykloputování Martina a Renaty Stillerových. Poušť amerického středozápadau však ukrývá i mnoha nebezpečí.

Tibetem na motorce
Road tripy / Okružní jízdy

Tibetem na motorce

Tibet je snem většiny cestovatelů. Tato země mystického kouzla, pustých plání a osobitých lidí je však pod čínskou správou, a tak je velmi obtížné navštívit ji svobodně. Málokomu se podaří prohánět se pod zasněženým Himalájem na motorce.

El Tatio – vroucí půda Atacamy
Příroda

El Tatio – vroucí půda Atacamy

Návštěva gejzírů El Tatio, ležících ve výšce 4.320 m n.m. v Chile patří k mimořádným zážitkům.  Časný odjezd i velká zima je vynahrazena úžasným divadlem, kde hlavní roli hrají gejzíry, hory a vycházející slunce.

Zachraňujeme mládě nártouna
Aktuality

Zachraňujeme mládě nártouna

Obrovské vyděšené oči patří dvěma malým tělíčkům primátů uvězněných v kleci. Nártouni se často stávají obětí černého trhu a mohou končit jako turistická atrakce. Tato matka s mládětem však měli štěstí. Výzkum nártounů na Filipínách podporuje Expediční Fond.

Investování do indiánů se v Česku moc nechytlo
Aktuality

Investování do indiánů se v Česku moc nechytlo

Před více než dvěma lety vznikla v Praze společnost myELEN.com. Na první pohled to vypadá bláznivě – zjednodušeně řečeno půjčíte svoje koruny za vysoký úrok nemajetnému Mexičanovi, který si díky nim může dovolit vylepšit například svůj stánek s čerstvě vymačkaným pomerančovým džusem.

Půjčte, stačí málo. Rozjedu byznys

Půjčte, stačí málo. Rozjedu byznys

Díky malým půjčkám v řádů tisíců korun se život řady lidí v rozvojových zemích změnil k lepšímu. Rychlý nástup mikrofinancí však v sobě skrývá hrozbu – příliv zájemců o půjčku znamená vyšší konkurenci. Nakonec se všichni nemusí uživit.

Amerikou na kole: Z Texasu do Arizony
Cyklocestování

Amerikou na kole: Z Texasu do Arizony

V této reportáži projedeme na kolech 1500 km dlouhý úsek počínající v texaském El Paso, dále pošlapeme Novým Mexikem po nekonečných prériích a pouštích jako třeba White Sands, následně se před hory dostaneme do Arizony, kde navštívíme národní zajímavosti Chiricahua Mountains, Saguaro NP nebo třeba úžasný region Sedony a Oak Creek Canyon.

Mexičtí mariachi: Venku sláva, doma úpadek

Mexičtí mariachi: Venku sláva, doma úpadek

Lidé přestávají naši hudbu poslouchat, spokojí se s popem z přehrávače, stěžují si TRADIČNÍ MEXIČTÍ HUDEBNÍCI. Naštěstí je tu ještě den matek a serenády pod oknem.

Já nic, já narkomuzikant, vymlouvají se mariachi

Já nic, já narkomuzikant, vymlouvají se mariachi

Zahrají všechno. I Narkobalady. „Taky je hrajeme, když nás o to zákazníci požádají,“ odpovídá mariachi Juan Carlos Cotillo na dotaz, zda v repertoáru jeho kapely mají i v Mexiku velmi oblíbené písně oslavující činy obchodníků s drogami.