Drogy v Peru: kokain, kokain, kokain
Drogy v zemích světa

Drogy v Peru: kokain, kokain, kokain

Peru je jedna z drogových velmocí v Latinské Americe. Aktuálně je tato země spojkou mezi ostatními státy, kam se drogy, konkrétně kokain, ilegálně vyváží.

Expedice Kačna jama i letos slaví úspěchy

Expedice Kačna jama i letos slaví úspěchy

V srpnu se vydala mezinárodní expedice organizovaná Plánivskou skupinou opět do slovinského podzemí. Díky letošním poznatkům bude možno na příští rok naplánovat rozhodující útok potápěčů na koncový sifon a další průzkum za ním.

Na sajdkáře k jezeru Titicaca
Road tripy / Okružní jízdy

Na sajdkáře k jezeru Titicaca

Některé věci nejsou nemožné. Díky expedici Titicaca 2010 se vozíčkář Ondra podíval do Peru. Přes brody i vysokohorské silničky sajdkára dorazila k bájnému jezeru a ještě mnohem dál. Zveme vás na příjezdovou tiskovou konferenci s účastníky expedice.

Fantastický help-camp v gruzínských horách. Obnova historických památek v tajemné Tušetii
Help Camp

Je to země plná hor, milých lidí a příjemných chvil. Právě takto zažili gruzínskou Tušetii účastníci letního help-campu v Omalu. Pracovali na rekonstrukci starých věží a dalších kulturních pokladů.  Přečtěte si úryvek ze zprávy jednoho z dobrovolníků.

Cestování po Království Tonga
Ostrovy a pláže

Cestování po Království Tonga

Na Novém Zélandu začínala být zima, tak jsme delší dobu přemýšleli kam vyrazit na dovolenou z dovolené. Fiji, Samoa, Tonga … možností je spousta. Tonga nakonec vyhrála díky ceně letenek a taky tam jela přibližně ty samé dny další Ostravačka Hanka. Pokud vybíráte kam vyrazit do Pacifiku, pak je to těžké. Na Tonze je krásné moře a zvlášť červen až srpen stojí za to. Migrují zrovna kolem velryby a je možné si s nimi zašnorchlovat. Zase tam ale nejsou žádné hory – ty jsou na Fiji. A Samoa je zase podle toho, co jsme slyšeli trošku levnější.

Podzim na aljašské Měděné řece

Podzim na aljašské Měděné řece

Během září Cordované pomalu nahazují zimní režim a malé aljašské městečko, které dýchalo celé léto v divokém rytmu proudů slavné Měděné řeky, má konečně trochu času samo na sebe a může si užívat melancholické podzimní přírody.

Amerikou na kole: USA – kousek Colorado
Cyklocestování

Amerikou na kole: USA – kousek Colorado

V této reportáži projedeme na kolech dalších více než 1000 km. Pošlapeme z městečka Bluff přes geograficky důležitý bod „4 Corners Point“, nejznámější indiánské pueblo Mesa Verde, jedinečné oblouky v národním parku Arches, zajímavý a turisty opomíjený park Capitol Reef a skončíme v osadičce Tropic.

Neapol mnoha tváří

Neapol mnoha tváří

Sotva se vzdálím pár bloků od luxusní nábřežní čtvrti Chiaia, ocitám se v úzkých oprýskaných ulicích. Z balkónů na sebe hlasitě pořvávají sousedi, mezi domy naproti sobě jsou natažené šňůry s prádlem, přibylo odpadků. Paní jdoucí naproti mě upozorňuje, ať se otočím a dál raději nechodím. V Neapoli jde o běžnou situaci.

Ač komunistická, přece pohodová Kérala

Ač komunistická, přece pohodová Kérala

Jihoindický stát Kérala se chlubí poněkud bizarní kuriozitou, první demokraticky zvolenou komunistickou vládou na světě! V Kérale vládne celoročně příjemné teplé klima, ale zamrazí, když zahlédnete v nadživotní velikosti zamračené tváře soudruhů.

Papuánci, kteří rozumí řeči ptáků
Domorodá etnika

Papuánci, kteří rozumí řeči ptáků

Pisin znamená v papuánské řeči pták. A protože sama jejich řeč se jmenuje Tok Pisin, dá se s trochou nadsázky říct, že domorodí Papuánci rozumí řeči ptáků. A Papua Nová Guinea je skutečně ptačím rájem a cílem mnoha ornitologů.

Vanuatu: Ostrov s chutí kavy
Ostrovy a pláže

Vanuatu: Ostrov s chutí kavy

Přátelé mi říkali: Nezbláznila ses? Ty chceš cestovat sama? Věřte mi, že strach mě opustil hned v letištní hale. Vítala mě melodie místních domorodců a já se cítila po dlouhé době šťastná a klidná. A vděčná. Bylo to jako probuzení do snu.

Stop na ruské Olchoně s lahví vodky a nesmírně veselým řidičem
Je článek u země, ale zároveň není cestopis ani zajímavé místo

Stop na ruské Olchoně s lahví vodky a nesmírně veselým řidičem

Chcete poznat Olchon trochu jinak? Třeba opojeni lahví vodky, kterou popíjíte s veselým řidičem sovětského UAZu? Nebo byste si přáli navštívit zběsilý život na bajkalském statku? Zkuste stopovat, pak je všechno možné.

Ako do severného Iraku? Zakho, Dohuk a další

Ako do severného Iraku? Zakho, Dohuk a další

V poslednej dobe sa objavilo viacero ľudí so záujmom navštíviť menej prebádané miesta akým je napríklad Irak. Nie ten Irak, ktorý zapĺňa každý deň stránky novín krvavými písmenami, ale jeho severnú kurdskú časť známou aj ako „Iný Irák“.

Cesta za záhadným kořením: Kardamon
Etnokuchyně a recepty

Cesta za záhadným kořením: Kardamon

Kardamon se v Orientu používal tisíce let a přitom jeho zdroj byl stále neznámý. Mnozí dávní cestovatelé se vydali prozkoumat tuto záhadu, hledají legendárního Kardamonového krále. Našli ho?

Indonéské přesuny

Indonéské přesuny

I když už jste v Indonésii nějakou dobu a myslíte si, jak se vyznáte v různých druzích dodávek, rikš, taxíků, otřískaných autobusů, vlaků, lodiček, obřích trajektů nebo letadel, místní veřejná doprava vám přesto dokáže připravit mnohá překvapení.