Zašlá sláva Izraele: Jeruzalém, Betlém, Qumran

Zašlá sláva Izraele: Jeruzalém, Betlém, Qumran

Čím víc se blížil náš odjezd do Izraele, tím větší jsem měla obavy, jestli nás do země vůbec vpustí. Všichni strašili dlouhými nepříjemnými ponižujícími vstupními pohovory včetně důkladné kontroly a ověřování. Taky se prý může lehce stát, že se úředníkům na letišti prostě nezamlouváte a posadí vás na nejbližší letadlo domů.

Základy tušetské mytologie pro turisty

Základy tušetské mytologie pro turisty

Ještě dříve, než se podíváme na některé zákazy a normy v životě Tušetinců, které se mohou dotknout i návštěvníka oblasti, je vhodné pochopit jejich příčinu. Ta vyplývá z poměrně propracované kosmologie Tušetinců, která se sice v mnohých rysech neodlišuje od mytologií jiných horských či pasteveckých národů, nicméně v této oblasti zůstávají mnohé tradice velmi živé.

Tušetie – praktické informace
Praktické rady na cesty

Tušetie – praktické informace

Tušetie je patrně nejzapadlejší místo Gruzie, dostupné po poměrně špatné silnici, které projede auto na 4×4, a to pouze v letní sezóně. Přesto se jedná o duchovní atmosférou prosycené místo, kde se kloubí tvrdý život, konzervativní tradice i duchovní a filosofické hodnoty.

American Roadtrip: Z Anchorage do Vancouveru

American Roadtrip: Z Anchorage do Vancouveru

Poslední část velké cesty, čeká nás trasa Anchorage – poloostrov Kenai – Valdez – Dawson – Tombstone Park – Dawson Creek – Vancouver.

Rok v Kanadě – Cestovačka první

Rok v Kanadě – Cestovačka první

Opouštíme město, a je na čase, už nám lezlo na nervy. Henry naštěstí stál tam, kde jsme ho v pátek nechali, a my mohli vyrazit do přírody.

Masada – symbol odhodlání schovaný v poušti

Masada – symbol odhodlání schovaný v poušti

Vysoko nad Judskou pouští se tyčí stará židovská pevnost Masada, dílo Heroda Velkého. Symbolizuje odhodlání židovského národa i smutnou tečku za historií Židů v jejich starověkém státě. Vydejme se po stopách ničivých římských legií.

Zipaquirá aneb vánoce v Kolumbii

Zipaquirá aneb vánoce v Kolumbii

Solné doly v kolumbijském Zipaquirá dlouho symbolizovaly utrpení a bídu. Dnes hostí druhou největší solnou katedrálu světa. Všem cestovatelům a čtenářům našeho portálu přejeme klidné vánoce doma i na cestách!

American Roadtrip: Z Vancouveru do Denali

American Roadtrip: Z Vancouveru do Denali

Pokračování velké letní cesty po Americe, tentokrát projedeme trasu Vancouver – Meziadin Juncton – Hyder – Whitehorse – Desadeash River – Kluane NP – Fairbanks – Denali.

Mexické banánky
Pláže a tropické ostrovy

Mexické banánky

Pokud při své cestě v Mexiku zavítáte do Nayaritu u pobřeží Tichého oceánu, zkuste navštívit dvě úplně rozdílné pláže. Sayulita je středisko, kterého se zmocnili Američané, a Platanitos je zas malá zátoka stále stoprocentně v rukou Mexičanů.

Když v Ladakhu prší
Aktuality

Když v Ladakhu prší

Ladakh je oblast ležící ve srážkovém stínu Himálají, ale když zde zabloudí monzun, z Indie může se všechno rázem změnit. Přečtěte si, jak se změnil příběh dobrovolnice, která přijela učit ve škole a nakonec pomáhala obětem povodní.

Rok v Kanadě – Vancouverský týden

Rok v Kanadě – Vancouverský týden

O cestě do Kanady jsme přemýšleli asi dva roky. Jasnější obrysy dostala cesta poté, co jsme našli program „working holiday“, který umožňuje mladým lidem do 35ti let získat na rok pracovní povolení.

Island nemusí být drahý – stopováním ušetříte, potkáte zajímavé lidi a budete čekat v tak nádherné krajině, že nevadí, když vás zrovna nikdo nechce svézt

Island, ostrov v severním Atlantiku, na kterém se kříží vysoká vulkanická aktivita s polárním klimatem, představuje snad největší koncentraci a různorodost přírodních zajímavostí na světě. Jak propadnout jeho kouzlu a nepoložit roční rozpočet?

Voňavý přístav Hongkong

Voňavý přístav Hongkong

Vůně orchidejí a smogový závan z výfuků automobilů. Motýli s rozpětím kolem třiceti čísel a krysy rozměrů dobře krmeného jezevčíka. Vegetariánské pochoutky i švábi s nudlemi. Vítejte v Hongkongu.

Kolektivní kremace v Indonésii

Kolektivní kremace v Indonésii

Zatímco kremace blízkých přichází za zvuku tichých tónů, „smuteční veselí“ je – stejně jako všechen život na Bali – plný živoucí hudby a barevného tance. Zdánlivě odlišná témata indonéské kultury mají k sobě překvapivě blízko.

Khajuraho – erotika památkou UNESCO
Památky UNESCO

Khajuraho – erotika památkou UNESCO

Chrámy v Khajurahu jsou slavné svými detailně vyvedenými sochami. Od mé návštěvy na mne kamarádi naléhají – chtějí vidět erotické fotky a video. Zde je tedy ta nejtvrdší erotika (někdy spíše až perverzní pornografie), která je zároveň chráněnou památkou UNESCO. Článek není vhodný pro mladší 18 let 🙂