Kaňon Matka: jen 15km ze Skopje

Kaňon Matka: jen 15km ze Skopje

Pohádková příroda, azurově modrá voda, nádherné skály a dechberoucí výhledy – to je kaňon Matka.

Tradice uchované v orientálním tanci
Domorodá etnika

Tradice uchované v orientálním tanci

Staré dobré pořekadlo „jiný kraj, jiný mrav“ se vždy na cestách osvědčí jako pravdivé. Platí to i o tradicích, které bývají uchovány v tanci a liší se každým krajem. Čím dál na východ, tím větší roli tanec v kultuře hraje. Sledujte tanec ve filmových ukázkách.

Rozhovor: Změnila se Čína za posledních 600 let?
Rozhovory s cestovateli

Rozhovor: Změnila se Čína za posledních 600 let?

Standa Miler navštívil místa, která popsal Oldřich Čech ve 14. století. Jeho poznatky a zážitky jsou velmi podobné – obrovská města, spousty levného zboží, podivná jídla, neomezená moc vyvolených, cenzura informací a těžký život chudých.

Zamyšlení se nad vrcholem Manaslu
Trekování v horách

Zamyšlení se nad vrcholem Manaslu

EXPEDICE MANASLU: Jak poznat pravý vrchol?

Nový Zéland – konec volnému kempaření. Hurá???

Nový Zéland – konec volnému kempaření. Hurá???

„Vstávej, kámo, nečuč na hvězdy, pokuta 200 dolarů!“ Ráj nevázaných snílků dostane svou kazajku: 200 NZD za nelegální táboření, až 10 000 NZD za znečišťování prostředí s tím souvisejícím. Konec romantiků na Zélandu?

63 dní mezi kousky lososů

63 dní mezi kousky lososů

Ledová voda v obličeji, rozruch a křik. Jsem na Aljašce v továrně na zpracování lososů ve městě Seward, čtyři metry nad zemí na kontrolním stanovišti, oblečený v gumových kalhotách a bundě. Po několika šestnácti hodinových směnách.

Vždyť je přece Hederlezi! Balkánští Romové slaví svátek

Vždyť je přece Hederlezi! Balkánští Romové slaví svátek

„Vždyť je Hederlezi,“ bylo slyšet jako vysvětlení četných úsměvů v jindy tak demotivujícím prostředí. Lidé, kteří žijí v podprůměrných životních podmínkách, v těchto dnech uspořádali podle tradice velkou hostinu a slavili jeden z nejdůležitějších svátků balkánských Romů.

Koidu: město na konci světa

Koidu: město na konci světa

Koidu, město diamantů, nám tedy vyrazilo dech. Všechno v Koidu bylo pokryto pronikavým šedým prachem, vypadalo to, jako by se usadil i na lidech, zamračených a utahaných.

O duchu hory a čarodejnici

O duchu hory a čarodejnici

Třítýdenní roadtrip okolo Sierry Leone jsme zahájili šestihodinovou jízdou – cíl: Kabala. V průvodci stálo, že toto hlavní město distriktu nabízí poklidnou venkovskou atmosféru. Že se tu dozvíme o čarodejnici ale i útrapách za války jsem nečekala.

Na lehokole okolo Polska

Na lehokole okolo Polska

Cyklonadšenec Martin Adámek se vrátil z další náročné akce: „Navštívil jsem najzápadnější, nejsevernější a nejvýchodnější místo Polska. Cílem bylo něco vidět a poznat a prioritou tedy koukat, prohlížet, navštěvovat a ptát se – ne hnát dopředu.“

Bílá a neobjevená metropole Alžíru

Bílá a neobjevená metropole Alžíru

Oslnivě bílé, to je přívlastek města Alžír. Místní mu také říkají Behža. Zřídka tady potkáte turisty, ale o to více stojí za to věnovat Behži alespoň jeden-dva dny a objevovat její krásy a zajímavosti.

Konstituční monarchie Tuvalu je zemí prakticky bez turismu

Konstituční monarchie Tuvalu je zemí prakticky bez turismu

Tuvalané jsou přívětiví a milí lidé a srdečně vás zdraví. Hlava rodiny mě mile překvapila, když správně určila, že Česká republika vznikla z Československa. Jinak o naší zemi nic neví. Kolik Čechů ví něco o Tuvalu?

Nepál – sloboda na dosah ruky

Nepál – sloboda na dosah ruky

Charakterizovať Nepál a môj pobyt v ňom mi pripadá rovnaká úloha, ako sa pokúsiť chytiť oblak rukami. Keď sa naň pozerám zo zeme, príde mi to ľahké a samozrejmé, veď je ako biela vata. Čím bližšie však k oblaku som, tým väčším sa stáva, a keď doň ponorím ruku zistím, že sa rozplynie.

Když se v Indii recykluje (Čandígarh)

Když se v Indii recykluje (Čandígarh)

Sochy oblečené do rozbitých skleněných náramků indických žen, mozaiky ze starých kachlů a použitého nádobí či ploty z keramických džbánů. Indie není jen zemí odpadků, ale i zajímavých nápadů. Nek Čand tu vytvořil zahradu z odpadů a kamení.

Lyžování v Argentině
Trekování v horách

Lyžování v Argentině

Vrcholky And tu vypadají jako bílé špičaté čepice. Sem tam také nějaký ten indián-snowboardista nebo indián-vlekař. Ostrý jižní ledový vichr od Antarktidy, kterému nad mořem nic nestojí v cestě.