Cestou necestou z Manali do Thiksey
Trekování v horách

Cestou necestou z Manali do Thiksey

Když se řekne cestování po Indii, člověk si hned představí velmi dobrodružnou výpravu. Naše cesta z Manali do Thiksey takové představy rozhodně nepopírá…

Treskavec: klášter ztracený v horách

Treskavec: klášter ztracený v horách

Výstup na Treskavec je nádherným zážitkem, pro někoho ale může být dost fyzicky náročný. Odměnou je božský klid v klášteře, krásné výhledy a pocit svobody uprostřed nedotčené přírody Makedonie.

V Martins Bay sám a po ďábelské stezce
Trekování v horách

V Martins Bay sám a po ďábelské stezce

Když přijde zima do Martins Bay, slunce rozzáří zelené skály i zasněžené štíty. Tehdy si tu můžete dát tu nejlepší romantiku a sám procházet liduprázdnou krajinou od srubu ke srubu. Pojďte mlčky s námi.

Rohatí muži s oháňkami tančí Kambalu

Rohatí muži s oháňkami tančí Kambalu

Súdánský národní tanec „Kambala“ tančí muži v dlouhých slaměných sukních, na hlavách mají v turbanu připevněné kravské rohy, kolem kotníků zvonky ze starých plechovek a v ruce drží koňskou oháňku připevněnou na krátkém klacku.

Jeden den v Skopje

Jeden den v Skopje

Hlavní město Makedonie (jedna z bývalých republik Jugoslávie) se rozkládá v údolí řeky Vardar obklopeném vysokými kopci.  Město je řekou rozdělené na dvě části, které jsou velmi odlišné architekturou a také etnickým původem obyvatel.

Jak si zamilovat Lamayuru v sedmi dnech
Buddhismus

Jak si zamilovat Lamayuru v sedmi dnech

Pojďte s námi nasát atmosféru budhistického festivalu v severoindickém Ladakhu. Co vyjadřují hrůzostrašné masky s lebkami? Zda je vůbec možné proniknout do tajů tance, se vydala zjistit studentská expedice podpořené Expedičním Fondem.

Adamova hora: Posvátné místo mnoha jmen, na něž přilétají umřít motýli

Adamova hora: Posvátné místo mnoha jmen, na něž přilétají umřít motýli

Na pozadí kopců se rýsuje ostrý stín. Je to stín hory, na níž přišel otisknout své chodidlo Buddha, Kršna, Alláh i Adam. Téměř pět tisíc schodů vede na Adam’s Peak, nejposvátnější horu Srí Lanky.

Ve víru balkánského tance

Ve víru balkánského tance

Vzhůru na folklorní festival Razigrano oro aneb jak vypadá roztančené městečko Ohrid.

Lachtan nebo tuleň?
Safari

Lachtan nebo tuleň?

Při cestování po Novém Zélandu a nejen po něm se můžete setkat s tvorem s anglickým názvem seal, který se do češtiny překládá buď jako tuleň nebo lachtan. Rozdíl je mezi nimi poměrně podstatný, ale autoři a překladatelé publikací tomu nevěnují pozornost.

Zapomenutý (a zaminovaný?) hrad Latrun

Zapomenutý (a zaminovaný?) hrad Latrun

O zřícenině hradu Latrun se toho moc neví. Hrad, o který by v Evropě pečovali památkáři, historici a nadšenci z občanských sdružení, zde ve Svaté zemi chátrá a zarůstá trávou.

Jak nedávat úplatky v Indonésii
Praktické rady na cesty

Jak nedávat úplatky v Indonésii

Indonésie patří mezi země s největší korupcí na světě. Pokud se vám v zemi tak zalíbí, že si budete chtít opakovaně prodloužit víza, pak se vám nesmyslná byrokracie stane nesmazatelným zážitkem.

Stopnul jsem si jachtu do Thajska
Stopování

Stopnul jsem si jachtu do Thajska

Pln očekávání zvedám kotvu. Vzdálenost mezi Langkawi a Phuketem se dá zvládnout relativně rychle. Avšak nikam nespěcháme. Není kam. Po cestě je spousta nádherných tropických ostrovů, které by bylo hříchem cestou nenavštívit.

Nové Mexiko a město duchů

Nové Mexiko a město duchů

Jeden z dalších šílenců Madridu? Nebo jsme šílení my, kteří stále věříme americkému snu o svobodě. Pojďme pátrat až k Ortiz Mountains. Možná se dostaneme s hledači pokladů až do jejich tajemné a nebezpečné hloubky.

London by night

London by night

„Eurolajňácký“ autobus mě vyplivl na Londýnské Victoria station. Do stejného vozu jsem měl zpět „nalodit“ druhý den odpoledne, takže Londýn se mi nabízel na necelé dva dny a celou noc. Proklatě dlouhou noc.

Národní park Pelister

Národní park Pelister

Národní park Pelister je lákadlem pro všechny turisty a horolezce, kteří přijíždí do Makedonie. Pro pokročilé turisty může být výzvou několikadenní přechod dvou hornatých parků: Pelisteru a Galičice, tedy od Bitoly přes Prespanské až k Ochridskému jezeru.