Součástí ghanské každodennosti je i víra nebo AIDS

Součástí ghanské každodennosti je i víra nebo AIDS

I když je život v Ghaně mnohokrát složitější než u nás, místní jsou trpělivější. Několikahodinové čekání na dodávku tro-tro je příležitostí si popovídat a získat pár zkušeností běžných dní.

Když se trek v Národním parku Langtang nepovede

Když se trek v Národním parku Langtang nepovede

Jeden z méně známých nepálských treků vede Národním parkem Langtang. Úspěšné absolvování vyžaduje přechod sedla Kianjin La. Zkomplikovat ho může špatné počasí.

Zlí Iráčané a další noční můry aneb Jak fotit skupiny lidí
Jak fotit na cestách

Zlí Iráčané a další noční můry aneb Jak fotit skupiny lidí

V této části našeho fotokurzu odhalíme největšího nepřítele cestovatelského i necestovatelského fotografování, jímž je člověk ve skupině. (Opravdu!)

Ne nadarmo nese Bali tajemnou přezdívku Ostrov bohů a démonů
Hinduismus

Ne nadarmo nese Bali tajemnou přezdívku Ostrov bohů a démonů

Ostrov bohů a démonů. Přesně takovou přezdívku dávají exotickému ostrovu Bali jak místní, tak cestovatelé. Prodchnut nadpřirozenem a tajemstvím však nabízí také jedinečné potápěčské možnosti.

Trek kolem Dhaulágirí je jednou z posledních nepálských divočin

Trek kolem Dhaulágirí je jednou z posledních nepálských divočin

„Himálaje so nám nízky!“ prohlásil Castro po třetím pivě u Rudyho v Boskovicích. A bylo rozhodnuto! Trek kolem Dhaulágirí se stal naším dalším cílem. Za měsíc stojíme v nepálském Beni a snažíme se nacpat do plného terénního autobusu.

Betel – slintám, slintáš, slintáme. A hlavně všichni!
Drogy v zemích světa

Betel – slintám, slintáš, slintáme. A hlavně všichni!

Drogám, vyjma alkoholu, se snažím důsledně vyhýbat. Jenže betel je v Bangladéši skoro stejně běžný jako čaj. Žvýkají všichni. A chce-li baťůžkář zapadnout a „nedělat Zagorku“, nezbyde mu nic jiného, než přijmout pozvání na žvýkací sousto. Jak dopadne?

Chadar trek – cesta po zamrzlé řece Zanskar

Chadar trek – cesta po zamrzlé řece Zanskar

Trek po zamrzlé řece Zanskar, je unikátním nahlédnutím do života odlehlých ladackých a zanskarských komunit během dlouhé a drsné zimy. Přechod po řece je totiž jediný způsob, jak se ze Zanskaru dostat do civilizace.

Bogota – město zcela bez medvídků?

Bogota – město zcela bez medvídků?

Nečerpejte informace o Bogotě jen z písničky skupiny Lucie, ale pojďte se o ní dovědět něco více a podívat se, jak se v ní vlastně žije.

Jednou se o sebe postaráme sami

Jednou se o sebe postaráme sami

Na počátku je snaha jednoho pastora, který pomáhá dětem z ulice, později mu pomáhá mnoho organizací s vedením dětského domova. No a jednou se tyto děti o sebe dokážou postarat úplně samy!

Skryté údolí rýže, sedmnáctí karampové a mandala z písku. To je horské království Sikkim.
Trekování v horách

V horách a údolích pod Kančendžengou, mezi Nepálem, Indií, Tibetem a Bhútánem, leží malé, skryté království Sikkim. Je ověšeno modlitebními praporky, protkané klášterními stezkami a žije svým tradičním způsobem života.

Navštívili jsme sátry na indickém ostrově Majuli

Navštívili jsme sátry na indickém ostrově Majuli

Sátra je nejen klášter pro mnichy, ale také centrum umění, kultury, literatury a klasických věd. Spoustu jich najdete na ostrově Majuli, kam se nám podařilo přijet zrovna v době premiéry nové divadelní hry.

Miloslav Stingl: S „divochy“ jsme si rovni
Cestovatelé 20. století

Miloslav Stingl: S „divochy“ jsme si rovni

S legendárním etnologem a cestovatelem Miloslavem Stinglem o touze poznávat cizokrajné národy, útrapách někdejšího cestování, indiánech, kanibalismu, konci světa i o tom, co ztrácíme s postupem civilizace.

Jak se malují thangky
Buddhismus

Jak se malují thangky

Pravidla malby určují posvátné knihy. Podle nich musí postavy jednotlivých božstev na thangkách mít předepsaný počet rukou, dány jsou jejich pózy, gesta i výrazy a symbolické předměty, které drží. Traduje se, že první thangku nakreslil sám Buddha.

Viděl jsem startovat raketu v Kourou

Viděl jsem startovat raketu v Kourou

Start rakety může být zajímavé zpestření cesty do zahraničí. Na světě není moc míst, kde je tuhle podívanou možné spatřit. My jsme měli to štěstí jedno z nich navštívit zrovna v době, kdy byl vynášen satelit Eutelsat raketou Ariane.

Perník a Koperník. Mají překvapivou spojitost.
Je článek u země, ale zároveň není cestopis ani zajímavé místo

Perník a Koperník. Mají překvapivou spojitost.

Rýmující se titulek vlastně vůbec neříká, o čem článek bude a jen opravdovému znalci Polska dojde společný jmenovatel. Město Toruň je rodištěm slavného astronoma a zároveň výrobcem vynikajícího perníku.