Denně nové reportáže a cestopisy ze všech zemí svět. Cestovatelské tipy, zajímavá místa, online průvodce, aktuální informace připravené cestovateli.
Český horolezec Libor Uher se chystá na svou další výpravu na osmitisícovku a vrací se do míst, kde v roce 2007 dosáhl svého největšího úspěchu, když vystoupil na vrchol druhé nejvyšší hory světa K2. Vy se na expedici s Liborem můžete vydat také! Zúčastněte se soutěže all in for Broad Peak na www.vyhrajexpedici.cz a jeďte s Liborem do základního tábora pod Broad Peakem.
Našinec bere většinou návštěvu islandské metropole Reykjavíku jen jako povinnost a přestupní stanici mezi letištěm v Keflavíku a tím pravým Islandem. Co s tím, musíte-li zůstat déle?
Malou vesničku La Tirana na severu Chile obývá pouhých 800 obyvatel. Každý rok v červenci se do ní ale sjede až 250 000 lidí. Proč? Důvodem je druhý nejpopulárnější chilský náboženský festival.
Co znamenají všechny ty složité názvy? Holdují Islanďané alkoholu? Chutnalo by vám tlící žraločí maso? A víte, že Islanďané vypijí nejvíce Coca Coly na světě?
Existují dvě Susye, palestinská vesnice s rozhodnutím o zbourání a rozkvétající (nelegální) izraelská osada. Leží od sebe nedaleko a přesto je v život každé z nich úplně jiný…
Jsem děcko, mladý hoch a po večerech hltám dobrodružnou literaturu. Příběhy mořeplavců, ve kterých nechybí místa jako Ohňová země, Mys Horn, Drakeova úžina, bouře, divoký boj o přežití. Ani ve snu by mě tenkrát nenapadlo, že o čtyřicet let později sám ochutnám atmosféru této části planety. Ne jako mořeplavec, ale jako horolezec plující za svými vysněnými cíli do pobřežních vod Antarktidy.
Šťastné údolí, tedy pardon Happy Valley v Darjeelingu, je turistický kýč. Jde o čajovou plantáž a továrnu navazující přímo na město. Každý ji musí vidět, neb Darjeeling je čaj. Jenže pro samý čaj byste mohli minout Observation Hill, jedno ze sakrálních míst nacházející se v bezprostřední blízkosti turistického centra.
Silnice ze Sierre do Vissoie se klikatí nad děsivými srázy. Dřevěné vesničky přilepené na strmých svazích ve mně budí pocity známé jen z velkých dálek. Vissoie je dopravním uzlíkem a správním i vzdělávacím centrem celého údolí Val Anniviers.
I když si vždycky říkáte, že pas vám na cestách nesmí z ruky, někdy není jiná možnost. A zapomínat je lidské. Ovšem octnout se bez pasu uprostřed Barmy, je pak pořádný oříšek!
Život na indickém severu je závislý na přírodních cyklech času i drsných podmínkách. Místní lidé tomu už přivykli a jejich každodenní činnost souvisí s počasím i chybějícími silnicemi.
Kdo z nadšených cestovatelů a milovníků přírody by nechtěl aspoň jednou v životě pozorovat tučňáky v jejich přirozeném prostředí? Známe je ze zoo, z televize, ale vidět tyto roztomilé nelétavé ptáky, avšak o to lepší plavce, v přírodě, je úžasný a nezapomenutelný zážitek.
Celých 2500 kilometrů z Péšávaru do Kalkaty se rozhodli ujet dva Češi, Jan Turnovec a Ondřej Kašpar, na kolech. Ale ne jen tak ledajakých, první je obyčejný bicykl z roku 1940, který samozřejmě nedisponuje přehazovačkou, druhý dopravní prostředek jen cyklorikša, kterou koupili v Pákistánu a jejímž původním účelem bylo převážet zmrzlinu a popcorn. Kluci na ní ale převáželi vybavení k tomu, aby mohli pořádat filmové projekce v chudinských čtvrtích obou zemí.
V Kačjinském státě na severu Barmy zuří boje mezi Kačjinskou osvobozeneckou armádou a myanmarskou armádou už bezmála tři roky. V jejich důsledku muselo své domovy opustit více než 100 000 lidí, kteří nyní žijí ve 140 táborech pro vnitřní uprchlíky. V nich se potýkají především se špatným přístupem ke vzdělání, zdravotní péči a zdrojům obživy nebo nedostatkem výživy pro děti, matky nebo seniory.
Plánujete-li opravdu aktivní léto plné outdoorových aktivit a sportu, nejlepší volbou je návštěva nedalekého Švýcarska, které nabízí malebné horské vesničky ve stínu skalnatých velikánů, dokonalý servis dopravy i ubytování a v neposlední řadě mnoho kulturních památek.