Denně nové reportáže a cestopisy ze všech zemí svět. Cestovatelské tipy, zajímavá místa, online průvodce, aktuální informace připravené cestovateli.
Nevím, čím to je, ale je škoda, že je Polsko Čechy tak málo vyhledávanou destinací. Přitom kousek od hranic s Českou republikou se nachází tolik zajímavostí, které stojí za prozkoumání. Mezi mnoha národními parky jsou i krásná a historicky významná města. Nejvýznamnější a nejznámější z nich je asi Krakov. Ale i kolem Krakova je toho hodně k vidění.
Do Ladakhu jsem letos v zimě zavítala poprvé. Užívala jsem si zimního Lehu bez turistů, toulala se po vesnicích, kam v zimě mnoho lidí nezavítá, popíjela horký čaj s mlékem a oplácela přátelské pohledy těm nejmilejším lidem na světě. Když se mi minulý týden dostala do rukou kniha Příběhy Malého Tibetu, byla celá ta atmosféra okamžitě zpátky. Z ilustrací na mě dýchala milá pohoda a srdečné úsměvy, slova ukrývala tajemná zákoutí minulosti a na chvíli jsem měla pocit, že stránky voní právě po tom sladkém indickém čaji.
Zermatt oslavuje v roce 2015 ikonický Matterhorn. 150. výročí prvního výstupu na tuto jedinečnou kamennou pyramidu, který uskutečnil Edward Whymper pod vedením horských vůdců Petera a Petera Taugwalderových (otec a syn), připadá na 14. července.
Píše se červen 1942. Američané poprvé prolamují japonské válečné úspěchy a v bitvě u Midway rozdrtí jejich letadlové lodě. Japonci se začínají bát o svou dosavadní námořní převahu a vymyslí plán zásobovací železnice. Právě ta ponese za pár let děsivé jméno „Železnice smrti“ a stane se cílem cest mnohým turistů…
Stopoval do Íránu, natáčel film v Zakarpatské oblasti na západní Ukrajině. Nyní se vydává na půlroční cestu do Asie. Lukáš Matějček se stal dobrodruhem a na konci května se z něj na půl roku stane i Asiat. Vyrazí do Nepálu učit malé děti anglicky a když to dobře půjde, procestuje i Indii. Na co se těší, z čeho má naopak obavy i co říká na nedávné zemětřesení, to vše prozradil v krátkém rozhovoru.
Mocná kulisa hor, rozsáhlé pastviny, průzračná jezera i drsné ledovce. Tyrolsko je směsicí přírodních krás, pohostinnosti i ideálních podmínek pro sportování. Dovolená, kterou si užije každý. Nadšený turista, sportovec i rodina s dětmi.
Singapore – Lví město – pro mnohé z nás už samotný název tohoto městského ostrovního státu při jižním okraji Malajského poloostrova zní exoticky a voní dálkou a neznámem. Jedna z mých cest, tentokrát s cestovní kanceláří Livingstone, mi umožnila se těchto dálek dotknout, přivonět k místnímu životu a ochutnat jeho svody.
Tentokrát vám odhalím skutečnou kubánskou mentalitu a popíši kubánské podnikání, které se začíná pomalu rozvíjet. Nebudu řešit skandály, ani politiku, protože každý cestovatel ví, že pokud cestuje, musí ctít pravidlo respektu, které se nadřazuje nad zákon dané země.
Bolívie je jako žebrák, který pospává na pokladu. Surovinová velmoc, přesto nejchudší zemí Jižní Ameriky. Poslední léta se Bolívii snaží vzkřísit jako novodobý Robin Hood – první indiánský prezident Evo Moráles. Bolívie je zemí s extrémní geografií, nabízí ideální podmínky pro dobrodružné cestování.
Biosférická rezervace Nockberge je jedním z klenotů Korutan, slunečného jihu Rakouska. V této malebné krajině je možné pozorovat nepřeberné množství druhů rostlin a zvířat. Upravené, značené turistické stezky nabízejí návštěvníkům ty nejlepší podmínky k vysokohorské turistice.
Buddhistické chrámy v Thajsku, patří bezesporu k největším turistickým atrakcím. V celé zemi je jich okolo čtyřiceti tisíc, které byly postaveny v různém čase. Wat Rong Khun, který je spíše známý cizincům pod názvem „bílý chrám“, je ale přeci jiný.
Stále zelený prales, vápencové skály mířící ostře k nebi a unikátní flora i fauna. Co si přát víc? Co třeba nějaký unikát. Třeba rostlinu s nejtěžším květem na světě? OK, máte ji mít. Vítejte v národním parku Khao Sok.
Phuket je ostrovem a thajskou provincií zároveň. Může za to jeho poloha v Andamanském moři i rozloha 543 km2. Rozkládá se v bezprostřední blízkosti mezinárodního letiště a je snadno přístupný pěšky i busem a krom pevniny k němu náleží i část moře, takže hledač neprošlápnutých cest se k němu dostane i po vodě. Třeba na jachtě. Znáte ho?
Ani ne tři týdny po prvním ničivém zemětřesení, které zasáhlo Nepál, se země znovu třásla. Ztráty na životech nejsou tak veliké, ale i tak otřesy obyvatele děsí. Kdy se bude moci Nepál znovu zvednout „na nohy“? První zemětřesení Radka Tkáčiková skoro nepocítila, při tom druhém, byla skoro v epicentru…
„El riesgo es que te quieras quedar,“ říkají s oblibou Kolumbijci, právem hrdí na svou zemi. Mimo jiné tím naráží na stále přetrvávající stereotyp o tomto jihoamerickém státu – drogové kartely, guerilla, únosy, nebezpečná území, narkomafie, vysoká kriminalita. Časy se však mění, naprostá většina území je dnes pro cestování a poznávání země bezpečná.