Denně nové reportáže a cestopisy ze všech zemí svět. Cestovatelské tipy, zajímavá místa, online průvodce, aktuální informace připravené cestovateli.
Panenská příroda, přátelští obyvatelé i zajímavá historie. Vydáme se od suchých savan na západě po deštné pralesy na východě, od hor po opuštěné pláže pokryté bílým pískem, od pozorování lemurů po bezprostřední setkání s velrybami. Madagaskar je něco mezi Afrikou a Asií, zkrátka sedmý kontinent.
Egyptská letoviska Hurghada a Marsa Alam by se dala přirovnat ke dvojčatům, ale dvouvaječným. Společné mají stabilní celoročně teplé a slunné klima i křišťálově čistou vodu Rudého moře s korálovým podložím a bohatým, pestrobarevným životem. Rozdíly mezi oběma místy jsou nicméně patrné. V některých ohledech jde o téměř protiklady, v jiných o pouhé nuance.
“Další hejl,” určitě běží hlavou rikšáři, který ke mně spěchá a nabízí svezení z mumbajského letiště do Bandry za 800 rupií. “First time in India?” vyzvídá se silným přízvukem Rajeshe Koothrappaliho. Nějak podobně začíná každá cesta po Indii. Podívejme se na nejklasičtější triky, které na vás budou v Indii zkoušet.
Katka má zálibu ve vysokých kopcích a dálkových trasách. Na kontě má už 6 šestitisícovek na pěti kontinentech, včetně bolivijské Huayna Potosí, nebo himalájské Kang Yatse II. Nejraději má neturistická místa, kde si může chodit, kudy se jí zachce. O některých z nich si můžete poslechnout na její přednášce v pražském kině BIO OKO v úterý 6. února v rámci cyklu Diáky, kde bude vyprávět i s manželem Petrem.
Historie tradičních vesniček ve vnitrozemí indonéského ostrova Flores sahá až do předminulého tisíciletí. Do vesničky Bena zasazené do úbočí sopky Inerie vcházíme vstupní bránou s hrdým nápisem „Vítejte na místě megalitů a tradičních domů“.
Proč se vlastně čeští turisté vyhýbají Záhřebu, když milují Chorvatsko? Přitom jsou to tři města v jednom a zároveň největší městská památková rezervace země! Z někdejšího trojměstí doslova dýchá rakousko-uherský duch.
Čtyřiadvacetiletá rodačka z Havířova Nicolette Havlová za pár dní vyráží na velké pěší dobrodružství, ve kterém nechybí drobný otisk legendárních českých cestovatelů Zikmunda a Hanzelky. Velmi náročný přechod přes poušť Atacama v Chile pokračuje přes pětitisícové Andy do Argentiny přes Paraguay až do Brazílie a čítá celkem přes 3500 kilometrů. Ve zkratce: Od Pacifiku k Atlantiku.
Pátý ročník cestovatelského festivalu Cestobraní se uskuteční v sobotu 2. března v kině Hvězda v Uherském Hradišti. Návštěvníkům nabídne pět nevšedních přednášek zajímavých cestovatelů ze všech koutů světa a bohatý doprovodný program včetně gastronomických zážitků.
Alena Mahlejová a Marie Šnajdrová toho spolu zažily už hodně. Během 10 měsíců objely svět dokolečka, zdolaly PCT, procestovaly Patagonii, ale i Kanadu a Aljašku. Loni se jako první Češi vydaly na zatím zřídka chozený a v Česku neznámý trail, Pacifickou severozápadní stezku.
Galapágy jsou bezpochyby jedny z nejkrásnějších ostrovů světa, na tom se shodne většina cestovatelů, která měla to štěstí tohle ekvádorské souostroví navštívit.
Turecko nejsou jen bělostné pláže a hotelové komplexy Antalyjské riviéry. Přímo uprostřed země se rozprostírá neuvěřitelná krajina Kappadokie. Skály se tu kroutí do neobvyklých útvarů. Místy připomínají obří komíny, cukrové homole či falické symboly. Málokdo by hádal, že také ukrývají lidské příbytky a dokonce i skalní kostely.
Maroko vás uchvátí jedinečnou kombinací rozmanité a krásné přírody i bohatého kulturního dědictví. Kde jinde můžete vidět moře, oceán, čtyřtisícové hory, mnoho druhů pouští od písečných přesypů po kamenité hamady, dobře dochované antické památky, jedinečnou berberskou architekturu v podobě kaseb a ksarů, bohatou architekturu maurskou i „moderní“ art deco.
Své jméno jí dala nejstarší poušť světa Namib, jež zabírá podstatnou část země. Namibie ležící na západním pobřeží jižní Afriky se pyšní fotogenickými scenériemi, obrovským množstvím divokých zvířat a zajímavými domorodými bantuskými etniky Himbů nebo Hererů.
Při vyslovení jména Bělověžského národního parku se téměř každému před očima objeví symbol této oblasti – zubr evropský. Málokdo už ale ví, že je zde zachována skupina pozoruhodných staveb z doby, kdy se na zubry ještě pořádaly pravidelné hony.
Kanada je jednou ze zemí, kde je život v autě na cestě úplně normální věc. Nejenže skoro každý místní vlastní trailer nebo pořádný camper van, přijíždí sem i statisíce lidí se stejným snem – zažít svobodu na cestě překrásnou a divokou krajinou.