Denně nové reportáže a cestopisy ze všech zemí svět. Cestovatelské tipy, zajímavá místa, online průvodce, aktuální informace připravené cestovateli.
Ve slumech v Nairobi se hraje fotbal s míčem z igelitových tašek. Proč vastně? Jaký může mít tento sport sociální a vzdělávací dopad? A jak si takový míč můžete vyrobit sami?
Národní Park Langtang (LNP) ležící severně nedaleko hlavního města Nepálu – Káthmándú, je vůbec prvním založeným národním parkem v této zemi. Titulem Národní park se Langtang pyšní už od roku 1976 a jeho hranice se rozkládají na 1.710 kilometrech čtverečních. Langtang sousedí na severu s proslulým Tibetem a svojí morfologickou strukturou tibetské plato také připomíná.
Co dalšího může přitáhnout pozornost návštěvníků Langtang National Park, je obyvatelstvo, které si před stoletími vybralo Langtang za svoji domovinu. Národní park je po staletí domovinou národnostní menšiny Tamang a jejich původ, zvyky, tradice a způsob života je hodně blízký a příbuzný s jejich sousedními Tibeťany. Není divu, lidé Tamang mají v Tibetu svůj původ.
Když se potká mohutný monzun, cyklon a majestátním barmským veletokem, nelze čekat nic dobrého. Řeka Irrawady (český přepis je někdy uváděn jako Iravadi) a její přítoky, spolu z nebe padající vodou zaplavily Barmu a rozsévají zkázu.
Bílé město, plodné město nebo třeba americký Jeruzalém, tak je mnohdy označováno kolumbijské město Popayán ležící v departmentu Cauca. Popayán patří k nejstarším a nejzachovalejším koloniálním městům Jižní Ameriky a honosí se dvěma zápisy na seznamu UNESCO.
Pět třicet. Vstávat se mi nechce, ale plán není radno měnit. Pozdější horko, vlhko, nekonečné stoupání i přibývající turisti by nám mohli zhatit cíle. O spaní stejně nebyla moc řeč, sice v pohodlných hamakách, zato pod notně přecpaným přístřeškem plných turistů, kteří včera přes den dorazili do El Caba; to se jen tak mírně pohupujete a pouze čekáte, až budete muset vstávat.
Předtím, než na kolumbijskou půdu vstoupili první Evropané, obývaly tuto zemi desítky indiánských kmenů. Některé z nich přežily dodnes, pro jiné znamenala přítomnost konquistadorů smrt a některé kultury zanikly ještě předtím, než začaly zámořské objevy…
Půlmilionové město uprostřed peruánské Amazonie založili v osmnáctém století evropští misionáři. Výrazně se rozrostlo až díky kaučukovému boomu na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Dnes je hlavně turistickou destinací, kde se potkávaji cestovatelé nejrůznějšího původu, toužící po výletu do džungle.
Další ledové ráno, jako všechna ostatní. Zimní i letní rána v Tibetu jsou chladná, s prvními paprsky slunce se ale začne vzduch ohřívat a po poledni jste v rozpálené výhni.
Jsme šestý den v horké Indii a čeká nás jeden z hlavních bodů pobytu v Dharamsale – centru tibetské politické moci. Návštěva parlamentu.
I více než dva měsíce po ničivém zemětřesení, zůstává v Nepálu 2,8 milionu lidí, kteří přišli o střechu nad hlavou i zdroje živobytí a nutně potřebují humanitární pomoc. Jejich situaci ještě zhoršují monzuny a hrozící sesuvy půdy. Člověk v tísni už díky sbírce SOS Nepál pomohl 56 750 lidem.
Kolumbie je zemí, kde lze zažít spoustu cestovatelských dobrodružství. Tím nejzajímavějším dobrodružstvím je bezpochyby několikadenní putování džunglí k ruinám starodávného indiánského města Ciudad Perdida.
Každá země je něčím vyhlášená. Ať již v dobrém, či špatném slova smyslu. Ačkoliv je na Kolumbii pohlíženo jako na nebezpečnou zemi a jednoho ze světových producentů kokainu, nabízí tato jihoamerická země světu i pozitiva. Jedním z nich je vynikající káva.
Zapomeňte na chvíli na horské velikány Cotopaxi nebo Chimborazo, které jsou pro mnohé cestovatele a milovníky výstupů na vrcholy hlavním důvodem návštěvy Ekvádoru. Tato jihoamerická země je tak neuvěřitelně pestrou paletou přírodních prostředí, že byste se pouhým běháním po vysokých kopcích o mnohé ochudili.
Jedno z nejpůvabnějších a nejstarších měst ve Slovinsku. Leží stranou od hlavních turistických cest i atrakcí. I tak však Škofja Loka uchvacuje svým kouzlem a příjemně si hýčká všechny návštěvníky.