Denně nové reportáže a cestopisy ze všech zemí svět. Cestovatelské tipy, zajímavá místa, online průvodce, aktuální informace připravené cestovateli.
Před necelou hodinou jsme vylétli ze srílanského Colomba a už zase přistáváme. Letadlo halí černočerná tma Indického oceánu a my se snažíme trefit na ostrov, na který se kromě přistávací dráhy a jedné odbavovací haly mezinárodního letiště v Male, na souostroví Maledivy, nevejde už vůbec nic. Co nás v tomto „ráji na zemi“, jak mnozí tvrdí, čeká?
Naše výprava do Indonésie si kladla za cíl vytrhnout celou naši rodinu ze zrychleného životaběhu, odpojit nás od všech možných sítí, vyladit naši rodinnou rozhozenost, načerpat inspiraci životní i kreativní a samozřejmě poznat další části této rozmanité země. Byli jsme s manželem odhodlaní chlapcům ukázat svět z druhé strany. Jak se dá žít spokojeně i bez komfortu. Chtěli jsme být spolu a poznat naší planetu z té přírodní divoké stránky.
„Můj táta není normální,“ říká Liliana, dcera průzkumného horolezce pro National Geographic Mikea Libeckiho. Mike se na svou první expedici vydal v šesti letech, u dcery počkal o trochu déle. Na opravdovou expedici se podívala „až“ v jedenácti letech. Fitz Cahall jejich cestu zdokumentoval ve filmu An Education, který uvidíte na letošním Snow film festu.
Je mínus třicet stupňů pod nulou, blíží se sněhová bouře a jeden z padesáti nejtěžších závodů na světě – ultramaraton Arrowhead 135 – právě začíná. Závodníky čeká 135 mil, tedy 217 kilometrů dlouhý závod po lesních cestách pro sněžné skútry i po zamrzlých močálech napříč divočinou v severní Minessotě. Počasí během nejchladnějího období roku se prakticky nedá předvídat.
Řidič rikši, který se ptá kolemjdoucích, kdeže vlastně je ta adresa, kam vás má dovézt, dohadování se s trhovci, sprcha z kyblíku, ale třeba také nespočet pozvání na svatby, fotografie s místními, a také… možnost zahrát si v indických filmech. To je Indie!
Tento švýcarský kanton se netěší takové oblibě jako například Valais, minimálně v zimě ale opravdu ožívá díky lyžařským příležitostem. Léto je zde naopak spíše klidné a nabízí spoustu příležitostí k rozjímání, hodně dlouhým procházkám či znovuožití dětských fantazií.
Sněhobílé pláže a životem překypující korálové útesy. I bez potápěčské výstroje tu v mělkých vodách objevíte podmořský svět, který vás naprosto uchvátí. Maledivy jsou právem považovány za ráj na zemi, a to jak pro romantiky, tak i pro dobrodružné Robinsony.
Který ostrov navštívit? Jak si užít Maledivy i třeba trochu netradičně? Spoustu dalších tipů v rozhovoru prozradil a mýtů o Maledivách vyvrátil Michal Čepek, který na Maledivy jezdí již několik let a dokonce zde provází i turisty.
Srí lanka, tropický ráj, ve kterém najdete úžasnou přírodu, neskutečné bílé pláže i duchovní klid. Jedním ze symbolů Srí lanky se kromě slonů stal i čaj.
Jsem za další „odbočkou“ z hlavního toku s přístavištěm, odkud vyplouvají lodě do zátoky Phang-Nga, všude kolem hustý porost mangrovových lesů, na první pohled jednolitý, přesto pestrý nesčetnými odstíny zelené, s větvemi stromů místy dosahujícími určitě dva metry nad hladinu.
Poslední dva dny bylo relativně stabilní počasí, sice větší vlny a silnější vítr, ale aspoň byl spolehlivě východní. Vyrážím brzy ráno, vlny jsou možná větší než včera odpoledne, ale snad se postupně zmenší. Zpátky bych měl pádlovat s větrem v zádech…
V létě nebo v zimě, ve vodě nebo na sněhu, ve vzduchu nebo na zemi: Interlaken v centru Švýcarska nabízí skvělé podmínky pro aktivní dovolenou. Pohled na Alpy zpoza padáku, je nejen adrenalinovou výzvou, ale obrazem, který jen tak z hlavy nevymažete.
Jsme šestý den v horké Indii, trávíme čas v Dharamsale a čeká nás důležitá návštěva – u hlavy politické exilové moci, u tibetského exilového premiéra.
Je tomu pár minut, co s námi letadlo dosedlo na ranvej v Hanoji a já nervózně vyčkávám místní autobus směr stará čínská čtvrť, centrum všech baťůžkářů. Nervózně proto, protože to bude můj první reálný kontakt s místní dopravou, o které jsem zatím jen četl většinou odrazující články. Nastupuji, platím, usedám a za velmi zvídavých a nevěřících pohledů místních spolucestujících vyrážím na hodinu a půl dlouhou „vyhlídkovou“ jízdu.
Koupit „funkční“ skútr v Palu, natankovat, nakoupit konzervy a hurá do džungle. Bez map, bez signálu, bez navigace. Tak začíná to pravé dobrodružství.