Denně nové reportáže a cestopisy ze všech zemí svět. Cestovatelské tipy, zajímavá místa, online průvodce, aktuální informace připravené cestovateli.
Co si člověk představí pod slovem Tromsø? Pravděpodobně město, které bývá každoročně obdarováno arktickou zimou, velkým množstvím sněhu, polární noci a Aurorou Borealis. Pojďme si ale trochu podrobněji povědět, co toto tajuplné místo nabízí outdoorovým nadšencům a vyznavačům zimních sportů.
Je pozdní srpnové odpoledne a náš čas na Kostrách se krátí. Už za dva dny musíme být na cestě domů, a tak si pádlování v nízkém slunci a ostrém jihozápadním větru pořádně užíváme. Žene nás to k poslednímu tábořišti úplně na okraji Kosterfjordu. Na západním obzoru ještě zbývá několik siluet ostrovů. Jedna z nich je opravdu nepřehlédnutelná. Temný a nepřístupný Ursholmen, který střeží dvě silné věže.
V pátek odpoledne vyrážíme z Prahy a pohodlná cesta bez dálničních poplatků nás vede přes Berlín, Kiel a Gelting, kde dokupujeme zásoby, až k vodě do vsi Gammellück. V Gammellücku toho není o moc víc než marina pro menší lodě a kemp s příjemným parkovištěm zdarma. Jinak by se ves dala nazvat malým zapadákovem. Na nic jsme tu tedy nečekali a zvolna jsme nabalili kajaky.
Co to znamená, když se někdo rozhodně strávit čas wwoofováním? WWOOF aneb World Wide Opportunities on Organic Farms je síť organizací sdružující dobrovolníky, kteří chtějí pracovat na organických farmách, a farmáře, kteří jim chtějí poskytnou za práci jídlo, ubytování a v ideálním případě také nějaké to know-how o tom, jak si vypěstovat vlastní jídlo.
Chorvatsko je pro nás Čechy jednou z nejoblíbenějších dovolenkových destinací. Málokdo však už ví, že jenom pár kilometrů od pobřeží se nachází nejdelší chorvatské pohoří Velebity, které svou krásou a přírodním bohatstvím okouzlí snad každého turistu.
Naši cestu po Albánii začínáme v sousední Černé Hoře a to ve městě Ulcinj, o kterém se tvrdí, že má nádech Albánie. A je to pravda. Na první pohled obyčejné město při trochu delší prohlídce odhalí žebrající děti, potulné psy či kočky a neustále pokřikující taxikáře nabízející svezení. Banky tu zavírají už ve 3 odpoledne a všude je k vidění spousta nezaměstnaných lidí.
Oblast Střední Dalmácie ležící ve východní části Jadranu je považována za jednu z nejkrásnějších přímořských oblastí v Evropě. Prvním městem, které jsme při našem putování navštívili, byl starobylý Trogir, který je zapsaný na seznam světového kulturního dědictví UNESCO již od r. 1997.
Václav Krejčiřík se už dvanáct let aktivně věnuje powerjóze, zdravému životnímu stylu a meditaci. Už několikrát se vypravil za studiem jógy do indických ašrámů. V rozhovoru prozradil, co mu cesta do Indie dala i jak se život v ašrámech s příchodem globalizace proměnil.
Nedaleko Velkého bariérového útesu, mimo hlavní turistický shon, najdete místo s pohádkovými plážemi i nespoutanou vegetací, a to Whitsundays Islands. 74 tropických ostrůvků nabízí vše, co si pod pojmem ráj na zemi dokážete představit.
Chcete zažít netradiční dobrodružství v písečných dunách, hustých pralesech, projíždět se v jeepu po pláži, pozorovat velryby nebo se koupat v křišťálových vodách sladkovodních jezer? Toto všechno a ještě mnohem víc vám australský Fraser Island nabízí.
Anita Balejíková alias Nita Kimuri pochází ze Zvolena, je cestopisnou reportérkou a autorkou čtyř cestopisů o Jamajce. Ta se stala jejím druhým domovem. Působí zde jako průvodce a v současnosti také jako externí studentka Jamajského trestního práva. V rozhovoru prozradila, co by si nikdo na Jamajce neměl nechat ujít i jak chutná proslulá jamajská káva.
Při své letní cestě po Turecku jsem se dostal mimo jiné i do města Aksaray, za kterým jsem chtěl přespat. Když se nachylovalo k večeru, vydal jsem se na kraj města, kde za ulicí plnou skladišť a obchodem s traktory začala taková ta nevlídná periferie, trochu louka, kde se pasou ovce a koně, trochu tvrdá hlína a tak trochu skládka.
Velký zážitek přichází už při přistání. Letiště totiž vyplňuje jeden menší ostrov a při dosedání to chvíli vypadá, že skončíte ve vodě. Ani po doletu nečekejte méně působivé momenty. Vzhledem k omezené rozloze je Hongkong doslova našlapaný. Vším.
Pod povrchem Islandu se u žhavého nitra země formují zemské desky, na povrchu zase dotváří kolorit krajiny mohutné ledovce. Právě kontrast mezi horkými prameny vyvěrajícími ze země a ledovci je pro Island typická. Vytváří tak jedinečný kus země, který uchvátí každého cestovatele i fotografa.
Australským národním zvířetem je klokan, roztomilý a lenošivý medvídek koala však rozhodně zaujímá v žebříčku oblíbenosti hned druhou příčku. Vidět koalu, vyfotit se s ní nebo si ji dokonce pochovat, ale není úplně jednoduché. Většinou vás to bude stát nemalé peníze, v mnoha částech Austrálie je pak dokonce zakázáno si koaly pochovat v náručí.