Ostrovy a pláže

Častým cílem cestovatelů jsou i pláže a ostrovy. Nechte se inspirovat!

Panama s dítětem
Cestování s dětmi

Panama s dítětem

Syn spal poprvé ve stanu, když mu byly 4 měsíce. Nacestoval se s námi už dost, ovšem nikdy ne tak daleko. Když mu byl rok a půl, koupila jsem levné letenky do Panamy a „děj se vůle boží“. V době našeho pobytu byly malému dva roky a dva měsíce, stále nosil plínky a budil se v noci na mléko. Přesto mám pocit, že si cestu užil stejně jako my.

Kefalonie je jako klidná kráska
Ostrovy a pláže

Kefalonie je jako klidná kráska

Ostrov Kefalonie patří ke klidnějším destinacím. Cestovní kanceláře sem dlouho pořádaly pouze jednodenní výlety, ani dnes se tu hotely „nemačkají“ jeden na druhý. Jezdí do nich hlavně ten, kdo chce prožít klidnou dovolenou, daleko od přeplněných pláží. I na těch nejrušnějších, které se nacházejí v letoviscích Skala a Lassi, není prozatím žádný velký nával. Kefalonie je největší z Jónských ostrovů a každému, kdo sem zavítá, má rozhodně co nabídnout.

Poznejte okolí Aucklandu – černý písek a divoké vlny
Ostrovy a pláže

Poznejte okolí Aucklandu – černý písek a divoké vlny

Auckland sice není hlavním městem Nového Zélandu, ale určitě se může považovat za hlavní kulturní a společenské centrum. Když přiletíte na Zéland, nejspíše přiletíte právě sem. Vydejte se proto rovnou na okružní jízdu kolem Aucklandu, kde najdete spoustu zajímavých míst na dosah ruky!

Severní Kypr vyniká čistou přírodou i nízkými cenami
Kulturní památka

Severní Kypr vyniká čistou přírodou i nízkými cenami

Severní Kypr je ve srovnání s jižní částí ostrova pořád ještě méně obvyklým turistickým cílem. Částečně je to dané menší velikostí, která je zhruba ekvivalentem Libereckého kraje. Cestovní ruch se také na severu politicky rozdělené země rozvíjel později. Stejně jako jih se přitom může pyšnit nejčistší vodou ve Středomoří, kvalitními hotelovými rezorty, unikátními památkami i krásnou, na mnoha místech ještě téměř nedotčenou přírodou. Zdejší rychle rostoucí ekoturismus zahrnuje mimo jiné možnosti pozorování ptactva či květin, cyklistiku i procházky divočinou.

Kréta: Od plážové idylky po vysokohorské túry
Kulturní památka

Kréta: Od plážové idylky po vysokohorské túry

Kréta je v poslední době mezi českými cestovateli v kurzu. Kolébka prastaré minojské civilizace je rájem jak pro zvídavé jedince hledící do minulosti, tak pro milovníky dlouhých čistých pláží i vyznavače pěší turistiky. Ti si mohou vybrat z nepřeberného množství túr vedoucích na krétské vrcholy (zasněžené někdy až do května), podél mořských útesů a zátok nebo zdejšími proslavenými soutěskami.

Lefkada: Modrá perla Jónského moře
Ostrovy a pláže

Lefkada: Modrá perla Jónského moře

Lefkada patří mezi jónské ostrovy a její pobřeží omývá náramně čisté a úchvatně zbarvené Jónské moře. Další velkou předností je stabilní počasí – v hlavní sezóně, která začíná koncem května a končí na přelomu září a října, zaprší jen ojediněle.

Pláže, potápění i canyoning. Na Korsice zažijete vše
Ostrovy a pláže

Pláže, potápění i canyoning. Na Korsice zažijete vše

Korsika s 1 000 km úchvatného pobřeží je snem milovníků pláží se směsicí bílých písečných zátok a oblázkových zálivů, které jsou považovány za jedny z nejčistších a nejkrásnějších ve Francii. Korsické pobřeží nabízí vynikající příležitosti ke koupání a pro dobrodružnější povahy je zde spousta nabídek vodních sportů včetně plachtění, windsurfingu, nebo jízdy na mořském kajaku.

<strong>Terceira – největší divočina Evropy</strong>
Národní parky a přírodní skvosty

Terceira – největší divočina Evropy

Terceira je jedním ze dvou Azorských ostrovů, kam se lze dostat přímým spojem z pevniny. Na rozdíl od São Miguel se sem ale turisté neženou. I proto byste právě sem měli jet.

Kapverdský Sal: Mekka surfařů, rybářů i šnorchlování
Adrenalin

Kapverdský Sal: Mekka surfařů, rybářů i šnorchlování

Souostroví a stejnojmenná republika Kapverdy mají jedinečnou minulost a dnešním návštěvníkům nabízejí mimo jiné skvělé podmínky pro (nejen) vodní sporty. Do 15. století neobydlené ostrovy se díky portugalským mořeplavcům staly první tropickou lokalitou trvale osídlenou Evropany. Následovala staletí bohatnutí hlavně díky amorálnímu obchodu s africkými otroky. V demokratické současnosti je hlavním turistickým magnetem ostrov Sal, jehož dnešní prosperita se už neopírá jako kdysi o těžbu soli, ale o cestovní ruch. Jih ostrova je také centrem windsurfingu, kitesurfingu i potápění na Kapverdách.

Co vidět na ostrově Sal? Solný důl i spektakulární útes
Ostrovy a pláže

Co vidět na ostrově Sal? Solný důl i spektakulární útes

Dlouhodobě nejnavštěvovanější částí souostroví Kapverdy je ostrov Sal. Stejně jako celý stát omývaný Atlantikem má Sal převážně vyprahlou krajinu sopečného původu. Klima je velmi stabilní. Hlavní sezóna sice trvá od dubna do října, ale i v ostatních měsících denní teploty pohodlně přelézají dvacítku. A prakticky nehrozí, že by vám dovolená mohla propršet. Sal je na rozdíl od některých sousedů velmi rovinatý. Přesto má tento tropický ráj co nabídnout i nad rámec desítek kilometrů nádherných pláží.

Marsa Matrouh: Tak trochu jiný Egypt
Kulturní památka

Marsa Matrouh: Tak trochu jiný Egypt

Z výpravy do egyptských letovisek Marsa Matrouh či El Alamein si přivezete nejen vyčištěnou hlavu z poklidných a současně nádherně čistých pláží. Hotely na břehu Středozemního moře jsou také ideálním výchozím bodem pro výlety do historicky fascinující Alexandrie, muzeí bitev druhé světové války nebo svérázné oázy Síwa.

Na Kapverdy za skvělým jídlem, tancem a nočním životem
Etnokuchyně a recepty

Na Kapverdy za skvělým jídlem, tancem a nočním životem

Kapverdy jsou už několik desetiletí jedním z afrických premiantů z hlediska společenské stability a demokracie v politické praxi. Uznání hodná a nesmírně bohatá je i zdejší „kreolská kultura“ včetně hudby a kuchyně, v nichž se odrážejí historické vazby na kontinentální Afriku, jižní Evropu i Brazílii.

Několik zastavení v prosluněné Kalábrii
Kulturní památka

Několik zastavení v prosluněné Kalábrii

Zatímco střední a západní Evropa putuje v létě do letovisek severní Itálie jako je Bibione, obyvatelé italského severu se přesouvají na jih. Jednou z nejoblíbenějších oblastí je region Kalábrie, respektive její malebné pobřeží, jehož azurové moře poskytuje úlevu v extrémně horkých letních měsících. Hlavní sezónou se zde rozumí červenec a srpen, ovšem pláže se plní už od půlky června a zajisté nezůstávají prázdné úderem posledního dne letních prázdnin.

<strong>Zelená i voňavá La Palma</strong>
Ostrovy a pláže

Zelená i voňavá La Palma

Návštěvou jediného ostrova si lze splnit celou řadu cestovatelských snů. Na malém území se nachází písečné pláže i strmé útesy, banánové plantáže, palmové háje, kopce porostlé voňavými vavříny či jedlými kaštany, rozsáhlé vinice, hluboké kaňony, vodopády, řada ostrých a majestátných hřebenů hor i aktivní vulkány.

<strong>La Gomera – malá perla Kanárských ostrovů</strong>
Národní parky a přírodní skvosty

La Gomera – malá perla Kanárských ostrovů

Milý a malý kanárský ostrůvek připomíná obří horu porostlou bujnou zelení. Od středu ostrova ukrytého v hustém deštném vavřínovém lese se směrem k moři paprskovitě rozbíhají hluboké skalnaté rokle, barrancos. Tam, kde se údolí otevírají nejvíce, vznikly rybářské vesnice a později městečka. Aby mohli místní lidé na prudkých svazích zajišťovat svou obživu, změnili je v terasová políčka se zavlažovacími kanály, z nichž vykukují banánovníky, citrusové plody nebo v plochých údolích palmové a bambusové háje.