Články o těch nejkrásnějších národních parcích najdete u nás na jednom místě.
Pod obrovskou Mount McKinley se rozkládá pravá severská divočina. Pěšiny tu nevedou, takže musíte (stejně jako medvědi grizzly) vybírat nejlepší cestu sami. Až vás to omrzí, vezměte kánoe a zamávejte tuleňům.
Island náleží geograficky k Evropě, ale pro většinu Evropanů představuje neznámou zemi s měsíční krajinou. Podívejte se na letecké snímky islandské krajiny, přečtěte si, jak se na ostrov dostal první Čech a jak vypadá jeden z nejstarších parlamentů na světě.
Jedno z nejjižnějších míst na světě, které můžete navštívit bez přehnaně vysokých finančních prostředků je Hornův mys v Patagonii. A určitě se tam vydáte z argentinského městečka Ushuaia.
Islandské vodopády se pyšní nejen zajímavými názvy, ale i mnohými nej. Jednoznačně nejoblíbenější je pravděpodobně vodopád Gullfoss, nejvyšší je zase vodopád Glymur.
Pohodový začátek a konec sezóny na rakousko-maďarském pomezí nás provede po cyklostezkách vinicemi i rákosem kolem Neziderského jezera s nadprůměrným počtem slunečních dní. Kolem skvostného zámku Eszterházy ( „maďarské Versailles“) se vydáme na jih krajinou modré frankovky do termálních lázní v Büku. Naší pozornosti jistě neuniknou stylové vinařské vesnice se svůdnými sklípky na trase.
Na kolech projeli manželé Stillerovi americký západ. Podívali se do Moabu, legendárního bikerského ráje, projeli si úchvatné skalní oblouky v národním parku Arches a hlavně lámali rekordy.
Nasednout do kanoe a vydat se do aljašské divočiny je snem mnohých dobrodruhů. Společnost těmto osamělým vodákům dělají jen medvědi a vzpomínky na příběhy Jacka Londona.
Doutnající odpadky, žebráci a neustálé troubení. Rodiny hospodařící uprostřed skládek. Takový je první dojem z východní Indie. Západní Bengálsko, Bihár, Džárkhand. Touha po poznání nás zavedla do nejlidnatější a nejchudší části subkontinentu.
Patagonie je opravdovým koncem světa. A to nejen tím nejjižnějším koncem světa amerického, ale tak nějak vůbec. Ta špička Jižní Ameriky je místem, odkud je Antarktida téměř na dohled.
Jižní ostrov Nového Zélandu nabízí řadu krásných výletů. Tento vás zavede do minulosti, kde se snoubí divoká příroda s pozůstatky bývalé pily. Vrcholným zážitkem je nejvyšší dřevěný most na světě.
Nikde nikdo. Kam oko dohlédne, tyčí se z prašné a vysušené pouště Atacama jen vysoké kaktusy. Ale není tu pusto. Okolo běhají pouštní lišky a kaktusy jsou pokryty lišejníky. Jedinečnou vegetaci tady vykouzlila obyčejná mlha.
Mohutné skalní masivy, blankytně modrá jezera, křišťálově čisté řeky, hluboká údolí, rozeklané fjordy, gigantické ledovce, šťavnatý deštný les či romantické pobřeží. To vše a ještě mnohem víc může cestovatel a fotografi objevit a „lovit“ na Novém Zélandu.
Ostrov lovců lebek a korzára Sandokana je pokryt nádhernými mangrovy, v nichž můžete bloudit po stezkách a pozorovat kahau nosaté. Navštivme spolu dva národní parky Sarawaku:Bako a Niah.
Kousek za Shivpuri se z indické roviny zvedají vysoké kopce pohoří Aráválí a Vindhja. Jejich hustý pralesní porost ukrývá jeden z nejlepších národních parků Indie. Žije tu stále poměrně hodně tygrů, kteří jsou bezesporu největším lákadlem pro cestovatele.
Po první zkušenosti s Itálií a ochutnání útržků Toskánska nebylo pochyb, že si tahle úžasná oblast zaslouží delší návštěvy. Na svou druhou Italskou cestu jsem se tak vydal opět na Buellu.