Články o těch nejkrásnějších národních parcích najdete u nás na jednom místě.
Na jihu Spojených Států si naplno užíváme teplotních výkyvů – jeden den v coloradských horách škrábeme jinovatku z předního skla a rozmrazujeme vodu na pití, druhý den v Novém Mexiku odmítáme vylézt z klimatizovaného auta do čtyřicetistupňových veder.
Las Vegas je největším (a dá se říct i jediným) městem Nevady. Ještě před sto lety žilo ve Vegas okolo třiceti lidí. Dneska jich tu napočítáte bezmála dva miliony a k tomu den co den dalších tři sta tisíc přespolních. A proč že to? Gambling!
Národní parky amerického jihozápadu jsou častým cílem turistů. Trochu stranou zájmu stojí tzv. „national monuments“ – nižší jednotky v systému ochrany přírody USA. Většinou menší oblasti, které ale stojí za vidění. Jedním z nich je i arizonský Walnut Canyon.
Téměř 1000 km dlouhý úsek z horského Flagstaffu přes Grand Canyon je jedním z nejkrásnějších etap na přejezdu Ameriky. Grand Canyon pak perličkou na závěr. Pohodový sestup na jeho dno se však rychle mění v záchrannou akci.
Island, islandštinou Ísland. To je jiný svět. To je země vodopádů, geotermálních oblastí, lávových polí a sopek, duhových hor a gejzírů. My jsme měli na naše islandské dobrodružství téměř měsíc a za tu dobu jsme stihli navštívit a vyfotit mnoho krásných míst. A o tato místa se chceme podělit.
Novodobá planeta opic? Dao Khi, opičí ostrov na kterém se budete cítit poněkud v menšině. Připravte si hodně jídla, budete ho potřebovat. Tamní opice mají totiž velké nároky i apetit.
Vítejte v zemi, kde pod zaledněnými sopkami žije tolik Indiánů, že si připadáte jako na folklorním festivalu. V zemi, kde autobusy kamkoli jedou, jedou okamžitě, a přestupy jsou otázkou minut. „Siga, siga, siga!“ tedy „pohněte sebou“ zní stále od řidiče. Vítejte v Ekvádoru, neutichajícím mraveništi autobusů.
Mexiko je země plná barev, historie a exotické přírody. Bujará fiesta, kde se mísí Evropa s Amerikou, barokní města a pyramidy obklopené džunglí, vášeň i pohoda bez stresu, hudba, velká rodina i bohatá gastronomie. Takové je Mexiko.
První Národní park v Alpách oslavil v srpnu zaslouženou stovku. Oslavy zároveň jediného národního parku ve Švýcarsku přináší různorodé pohledy do jednoho století vývoje divočiny.
Soča patří k nejznámějším a největším lákadlům Slovinska, stejně jako např. majestátní Triglav, jezera Bled, Bohinj a nejnavštěvovanější jeskyně Evropy – Postojna. Věděli jste, že je to místo s obrovskou koncenrací válečných střetů?
Slovinsko je taková kapesní země mezi Alpami a Jadranem, kterou velká část Čechů jenom projede cestou na zlaté pláže Chorvatska. Ovšem i tato malá země má mnoho krás. V určité nadsázce se dá označit za Nový Zéland Střední Evropy. Vlastní vysoké hory, nádherné řeky, husté lesní hvozdy, nádherné jeskyně, středověká městečka a nakonec i kousek moře.
Slovinsko není jen Triglav, Bled a pár kilometrů vybetonovaného pobřeží. Mimo jiné je to země jeskyních komplexů. Za vše hovoří skutečnost, že speleologický výraz kras má původ právě ve Slovinsku. Pojďte se podívat pod zem – Postojnské jeskyně.
Také vám připadá logické navštívit Zermatt při návštěvě švýcarských Walliských Alp? Alespoň jednou za život? Nevím o nikom, kdo by odolal. Zermatt je totiž oprávněně velký tahák jižní části Švýcarska, který má co nabídnout. Impozantní kulisa Matterhornu a masivu Monte Rosa prostě okouzlí každého.
Island je jeden z nejpozoruhodnějších kousků pevniny, který v Evropě můžete navštívit. Neuchvátí jenom fotografy – krajináře, ale snad každého, kdo miluje divokou přírodu. Ne nadarmo se také říká, že si jej při první návštěvě zamilujete a budete se muset stále vracet. Byl to i můj případ!
Co znamenají všechny ty složité názvy? Holdují Islanďané alkoholu? Chutnalo by vám tlící žraločí maso? A víte, že Islanďané vypijí nejvíce Coca Coly na světě?