Články o těch nejkrásnějších národních parcích najdete u nás na jednom místě.
Severní Vietnam se z hlediska cestovního ruchu proslavil několika známými oblastmi jako je například Sapa nebo Halong Bay. Někdy se ale jednoduše vyplatí neposlouchat průvodce a vydat se tam, kam není jednoduché se dostat.
Mauricius si většina lidí představí jako ostrov plný pláží, rumu a možná si vybaví známý třtinový cukr. Na Mauriciu jsou ale také skvělá místa pro outdoorové vyžití, které umožňuje například národní park Black River Gorges.
I když na Mauricius, ostrov prostřed Indického oceánu, míří většina cestovatelů hlavně za koupáním a užíváním si sluníčka, ostrov nabízí vyžití i pro milovníky turistiky.
Tomáš Obtulovič je povoláním lékař a dlouhodobě se zajímá o horskou medicínu. Přednáší ji na kurzech pro laickouveřejnost. Hory navštěvuje od ranného dětství, od turistiky a lyžování se dostal ke skalnímu lezení, horolezectví a skialpinismu. Teď se pro nás rozepsal o svém profesním životě v Rakousku a o výletě na vrchol Faistenauer Schafberg v malebné skupině Osterhorngruppe.
Je červen a já nešťastně posedávám doma. Plány na prázdniny se boří jak domeček z karet. Už sedmý kamarád odřekl naplánovanou akci se slovy „Nezlob se, ale nakonec nemůžu jet – mám moc práce!“
Island je pro mnoho cestovatelů destinace zaslíbená. Nádherná příroda, hory, ledovce, polární den… A k tomu koupání v horkých pramenech a noci pod hvězdnou oblohou. Jak ale procestovat Island bez davů ostatních senzacechtivých turistů? Inspirujte se v rozhovoru s Honzou Kolandou, průvodcem CK Adventura.
Hlavním lákadlem národního parku Taroko je hluboko zařízlá soutěska, kterou řeka modrozelená Liwu cestou z hor k moři vykousla v čistém mramoru. Krajina v jejím okolí připomíná obrázky čínské krajinomalby – uvidíte dramatické útesy, dravou řeku, vodopády v džungli i pokroucené větve kafrovníků.
Svojí velikostí patří Ekvádor v porovnání s ostatními jihoamerickými státy mezi trpaslíky. Rozmanitostí své přírody však jen stěží hledá na celém světě konkurenta. Posuďte sami!
Na úplném severozápadě USA leží stát Washington – neuvěřitelně pestrá a krásná země s úžasnou přírodou. Při pobřeží Washingtonu se prostírají věčně zelené deštné pralesy. Z nich se prudce zdvihá pásmo Kaskádového pohoří se zasněženými dřímajícími sopkami. To vše na dohled od typických amerických velkoměst s mrakodrapy, fastfoody a nejmodernějšími technologiemi. A za tím vším ještě dále na východě se táhne nekonečný kraj sluncem rozpáleného vnitrozemí a ospalých, téměř westernových městeček.
Za letním odpočinkem vyrazila kolegyně Natálie Šírová do sluncem zalité Kalifornie. Jejím hlavním cílem ale nebyly bílé písčité pláže na pobřeží Pacifiku, ale národní parky pohoří Sierra Nevada. Přečtěte si krátký rozhovor, jaké dojmy si přivezla z Yosemit, Sequoia NP nebo Lassen Volcanic NP.
Je to jako dívat se pohled přes okraj světa, voda padá z výšky 246 metrů a těsně za okrajem je bazén, který láká k vykoupání. Kdo ale najde odvahu? Vodopád Basaséachic patří k perlám Mexika, na vyprahlém severu země září jako dlouhý lesklý diamant.
Stalo se vám už někdy, že jste spatřili přírodní skvost a zůstali na něj koukat doslova s otevřenou pusou? Že ne? Tak ve Škocjanské jeskyni se vám to určitě stane! Kromě toho, že si po vstupu do jedné z největších jeskynních prostor světa budete připadat malí jako mravenečci, ze zvuků neviditelné řeky tekoucí kaňonem se vám budou ježit chlupy a budete neustále přemýšlet, jak takový ohromný prostor vůbec mohl kdy vzniknout.
Třebaže se s přibývajícím množstvím procestovaných kilometrů čím dál více ztotožňuji s heslem, které praví, že nejlepší cestovatel je ten, který příliš neplánuje, věřím, že do určité míry se plánovat vyplatí. Sama jsem se o tom přesvědčila dík invenci a snaze si alespoň v hrubých rysech načrtnout své putování Kalifornií. V opačném případě bych totiž propásla možnost navštívit ojedinělý národní park zvaný Channel Islands.
Národní park Skuleskogen je součástí švédského Vysokého pobřeží (Höga Kusten), které je jedinečné svou skalnatou krajinou vyvýšenou nad mořem s mnoha ostrůvky, které se pomalu ale jistě vynořují výše nad hladinu a jednou se zřejmě spojí s pevninskou částí. Celá oblast byla díky své nezaměnitelné kráse v roce 2000 zařazena do seznamu světového dědictví UNESCO. A vážně stojí za to!
Majestátní hory, hluboká údolí, fotogenické scenérie, ale také domov řady etnických menšin nebo nejnavštěvovanější kout severozápadního Vietnamu. To všechno a spousta dalšího je Sapa – bývalé francouzské horské středisko, které vás do minuty zcela pohltí. Ostatně jako na celém Vietnamu, i na Sapě se podepsali francouzští kolonizátoři.