Denně nové reportáže a cestopisy ze všech zemí svět. Cestovatelské tipy, zajímavá místa, online průvodce, aktuální informace připravené cestovateli.
Odpočinek i lehoulinké ochutnání Mexika. Počasí je na Yucatánském poloostrově slunečné a teplé, moře smaragdově modré, písek skoro bílý, jídlo všude výborné a nějaké ty památky se tady také najdou.
Existuje jemenský vtip, v němž se Adam a archanděl Gabriel vracejí na Zemi. Když dvojice přelétá nad různými zeměmi světa, Gabriel se ujímá role průvodce. „Tohle je Francie a tady zase Itálie,“ popisuje anděl. „Tady leží Řecko a tady je Jordánsko.“ Adam se však celou dobu tváří zmateně, až nakonec přizná: „Gabrieli, víš co, já to tady vůbec nepoznávám.“ „A co?“ ptá se. Nakonec oba letí do jižní Arábie a zde se Adamova tvář rozjasní. „Aha, to je Jemen,“ zvolá a na Gabrielův tázavý pohled dodá: „Tady se nic nezměnilo.“
Jihovýchodní Asie je již cestovatelským evergreenem. Většina fanoušků baťůžkářství, ale i klasické odpočinkové dovolené, již objevila kouzlo tohoto koutu světa. Vietnam, Thajsko nebo třeba Indonésie, to jsou asi nejčastější destinace. Zůstává ovšem pár zemí, které zůstávají neobjevené nebo méně navštěvované. Řeč může být třeba o Laosu nebo také o Kambodži.
Její dobrodružná cesta přes Nový Zéland a Jižní Pacifik by vydala za tři. Jižní Ostrov přešla s blížící se zimou sama pěšky po Te Araroa (1300 km), Severní Ostrov projela po též trase na kole (1700 km). A protože jí to nestačilo, stopla si plachetnici a přeplula 2 300 námořních mil Jižním Pacifikem. O své neuvěřitelné cestě bude vyprávět už 12.listopadu v letenském kině BIO OKO v rámci cestovatelského cyklu Diáky.
Samburové jsou nilotským etnikem v současnosti žijícím převážně v oblasti severní Keni v rovníkové Africe. Hovoří samburským dialektem jazyka maa, konkrétně masajské podskupiny, patřící do východní skupiny nilo-saharských jazyků. Ačkoli je Keňa masově navštěvovanou turistickou destinací, je třeba ji rozdělit rovníkem na bezpečný a hojně navštěvovaný jih a velmi nestabilní, v mnoha oblastech nebezpečný sever, kam cizinci prakticky necestují.
Jako jediná Češka letos a čtvrtá Češka v historii zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Ačkoli dle svých slov není horolezkyně, přípravě na výstup věnovala dlouhých 10 let. Co všechno taková expedice obnáší? Co bylo nejtěžší a co chystá příště?
Sezóna je v plném proudu. V diskusích i na našem Facebooku se setkáváme s mnohými dotazy ohledně Kuby. Pojďme se tedy podívat, jak to na ostrově funguje a na co se připravit a čeho se naopak neobávat.
Když se řekne Španělsko, každý si ihned vybaví Barcelonu, Madrid nebo Santiago de Compostela. Slyšeli jste už ale o oblasti Murcia na jihovýchodě země? Pokud ne, tak doufáme, že vás v následujících řádcích inspirujeme k návštěvě této nádherné, málo objevené a pestré oblasti s výtečnou kuchyní.
Mnozí z nás znají Nendaz jako součást Čtyř údolí – jednoho z největších alpských lyžařských středisek. Zatímco v zimě je tu čilý ruch, léto je jako stvořené pro romantické duše. Nenáročnou turistiku tu představuje třídenní trek po rozkvetlých pastvinách, voňavých lesích, tyrkysových jezerech a místních „kabinách“ – jednoduchých a maličkých horských chatách, které nabízejí nocleh ve společných pokojích a polopenzi.
Sportovec z Nového Města je prvním Čechem, který vylezl Korunu Himálaje a zdolal všech 14 osmitisícovek světa bez použití kyslíkového přístroje. Pak se vydal obohatit své zkušenosti výstupy na nejvyšší hory dalších světadílů a aktuálně odškrtává seznam nejizolovanějších hor světa.
Kamenné domky tibetského etnika s barevnými třepetajícími se praporky oživují nádhernou krajinu zasněžených hor, smaragdových jezer, vodopádů a horských pastvin. Sečuán znamená v překladu „krajina čtyř řek“. Ty stékají údolími na jih a zavlažují bujně zelenou vrchovinu. Tady místní obyvatelé už před staletími stavěli svá dřevěná obydlí, vyráběli do nich z všudypřítomného bambusu nábytek a pěstovali chilli papričky do pokrmů světoznámé sečuánské kuchyně.
Alarcón, malebné městečko v provincii Cuenca, nabízí jedinečné spojení bohaté historie a okouzlující krajiny. Díky svému strategickému umístění nad řekou Júcar a středověké architektuře můžete objevovat fascinující hrady a věže, a vychutnat si neopakovatelné výhledy, které vás zavedou zpět v čase.
Tanečnice Veronika Lálová si zatančila na slavném karnevalu v Rio de Janeiru v prestižní pozici Musy, do Brazílie se navíc ráda vrací. Jakuba Šolce zase mnohem více lákají hory a jejich velmi dlouhé přechody. Oba cestovatelé teď budou hosty dalšího večera v rámci cyklu cestovatelských přednášek Diáky v pražském kině Bio Oko v úterý 22. října. Veronika bude o svých zážitcích vyprávět od 18:00, Jakub naváže od 20:30.
Michal Šopor se před více než 10 lety přestěhoval do USA, odkud přináší pravdivé a mnohdy až dojemné příběhy o problémech běžných obyvatel ameriky. Do svých podcastů si zve osoby se silným životním příběhem a my tak díky tomu, máme možnost nahlédnout pod pokličku problémů jedné ze světových metropolí.
Veronika Jiříčková má neklidné nohy – tohle je nejspíše nejtrefnější popis její osoby. Toulá se po světě s koloběžkou a objevuje nové kouty. Její dosavadní expedice směřovaly na Island, do Irska nebo podél polského pobřeží. Nedávno se ale vypravila na ostrov v Karibském moři, který si žije svým vlastním životem. Řeč je o krásné, ale divoké Kubě.