Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
ROZHOVOR: Slávek Král a Corey – největší stopař a nejzcestovalejší pes
14. 10. 2023
Kateřina Krejčová
Jak a kam cestovat po světě se psem? Co k tomu potřebujete, jaká jsou úskalí a jaké radosti? Cestovatel Slávek Král a fenka border kolie Corey spolu projeli autostopem už 28 států. V rámci své neuvěřitelné 33 000 kilometrů dlouhé pouti po 19 státech euroasijského kontinentu si prošli si cesty po Balkánu i Banátu, podívali se do Ruska, Střední Asie, Íránu nebo Turecka. Kromě toho v zimě přešli Šumavu po nouzových noclezištích a podnikli i mnoho dalších výletů po ČR a Evropě.
Slávku, sám jsi toho nacestoval opravdu hodně. Jak se liší sólo cestování a cestování se psem?
Pejsek je totální gamechanger. Nejenže nemůžeš použít letadlo, jít do restaurace nebo ubytovat se v hotelu. Přichází i jakési uvědomění si, že už na to nejsi sám, ale hlavně máš zodpovědnost za druhého tvora, který si to sice nevymyslel, ale jde do každé šílenosti, kterou si vymyslíš ty. Teda aspoň border kolie to tak mají.
A jak se liší cestování se psem od cestování se ženou a dvěma psy?
A to je další level. Najednou musíš s někým diskutovat, co se bude dít, co budete jíst, kde budete spát, a vlastně pořád čekáš. Na druhou stranu sdílíš všechny zážitky, a v mém případě rád ukazuju ostatním, jak ten svět je vlastně úžasný.
Jaká jsou největší úskalí, když chceš poznat svět a svého psa mít s sebou? Na co si dát pozor?
Určitě je nezbytné mít s sebou všechny potřebné dokumenty, naprosto základní věc, aby nevznikl nějaký průšvih, tak jako nám. Také je dobré koukat na počasí, abyste na začátku cesty nemrzli a na konci měli 55 °C ve stínu, jako my.
Vydáváš druhou knihu Stopem se psem – Do Japonska bez Japonska, o čem přesně bude?
V mojí první knize jsem měl výběr příběhů doplněných o QR kódy s fotkami a videi. Čtenáři si stěžovali, že to není jeden dlouhý příběh, ke kterému by se mohli začíst, je tam málo ilustrací a že QR kódy zdržují. Nechal jsem si poradit, a druhá kniha bude jeden opravdu napínavý příběh o jednom průšvihu za druhým. Sám jsem nakreslil přes 100 ilustrací, které knihu doplňují, a ubral jsem na videích v knize (bude jich tam jen 16).
Křest nové knihy proběhne 24.10. v Biu OKO na Letné, proč by čtenáři určitě měli dorazit?
Bude to první a největší přednáška po dvou letech pauzy. Takový můj comeback zpátky k přednáškám. Do Bia Oko se vejde 280 lidí a atmosféra je tam vždy nezapomenutelná.
Vstupenky na přednášku a zároveň křest Slávkovi nové knihy můžete zakoupit zde
Kdo bude kmotrem?
Můj životní vzor, šílenec, extrémní fotograf, dronař a neskutečná turbomyš Petr Jan Juračka.
Na mnoha místech světa jsi pracoval jako dobrovolník. Měl jsi někdy Corey s sebou? Co bys mi doporučil, pokud chci cestovat se psem, a přitom na cestách dobrovolničit?
Společně s Corey jsme dobrovolničili na hotelu v Kyrgyzstánu, ale jelikož žádný hotel ve Střední Asii neubytuje psa, tento nebyl výjimkou, a bydleli jsme ve stanu na zahradě. Což bylo vlastně fajn. Dobrovolničit s pejskem je možné, ale musí se to dopředu vykomunikovat.
Jaká je úplně nejlepší země na cestování se psem a proč? A kdybych chtěla vyrazit mimo Evropu?
Úplně nejlepší země na cestování se psem je Česko. Dále určitě doporučím Banát – české vesnice v Rumunsku. Obecně v Rumunsku je hodně potulných psů, a to nemusí být dobrý nápad. V Banátu to není tak hrozné, a Corey tuhle část světa miluje asi nejvíc. Mimo Evropu určitě nedoporučím Asii a severní Afriku. My nelétáme, takže těžko říct. Ale například v Severní Americe psi nesmí do národních parků, a proč jezdit do USA, když nemůžeš do národních parků, že jo.
Kdyby o destinaci rozhodovala Corey, kam myslíš, že by vyrazila, na jak dlouho a s kým?
Vyrazila by do hor, k vodě, do vesnic, kde jsou milí lidé, a hlavně tam, kde je hodně jídla. Třeba taková zabijačka by byla asi ráj. Určitě by to byl zase Banát, kde jsme už byli pětkrát, nebo Stezka Českem.
Už tě Corey na cestách někdy zachránila nebo nějak vytáhla z bryndy? Anebo tě do ní dostala?
Obojí, nemáme si co vyčítat. Dozvíte se na přednášce.
V létě ses ženil a svatební cestu jste se ženou strávili v Japonsku na poutní cestě Shikoku Trail. Proč jste si vybrali zrovna tuhle cestu a jak se vám líbila?
Niki, moje žena, si přála bezpečný stát, který je daleko, je tam hodně odlišná kultura a ten stát bude čistý a zelený (hezká příroda). Já v Japonsku byl před deseti lety a zamiloval jsem si to. Podruhé se mi nepodařilo se tam dostat se psem, tak jsme si to konečně splnili teď. Posvátná cesta na ostrově Shikoku, kdy jdete po 88 buddhistických chrámech, byla dokonalá volba a moc tento trail doporučuji.
Nejširší nabídku průvodců a map Japonska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Co plánuješ dál? Chystáš se usadit? A jaké destinace máš ještě na bucket listu?
Teď vychází kniha a pojedu na tour přednášek, objedu všechny velké a většinu menších festivalů, rozjíždím jeden ekoprojekt a možná i seriál. Rádi bychom si pořídili dodávku a projeli Evropu, a další plány uvidíme. Nudit se nebudeme.