Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
ROZHOVOR s Jaromírem Cagašem: Rusko je svérázné a rozmanité
25. 12. 2020
Petra Greifová
Jaromír Cagaš je zkušeným cestovatelem po Rusku, které se stalo jednou z hlavních destinací jeho cestovní kanceláře Bemett. Zeptali jsme se ho, co je na Rusku vlastně tak zvláštního a kam by doporučil se podívat?
Liší se cestování po Rusku od jiných zemí?
Určitě byrokracií. Začíná to hned vstupem do Ruska – na rozdíl od jiných zemí je nutné mít takzvané „pozvání“. Tento doklad člověk potřebuje předem, aby mohl vůbec dostat vízum. Klasické turistické vízum je na třicet dní. Pokud potřebujete delší čas, je možné si zařídit delší více vstupové business vízum a spojit Rusko třeba i s Kazachstánem nebo Mongolskem. Jeho zřízení není problém ani pro turisty. Každopádně celý tento proces se dá jen těžko udělat bez pomoci nějaké cestovky, která má kontakty a zvací dopisy vyřídí. Ročně víza vyřizujeme pro stovky cestovatelů.
Od 1. ledna 2021 má dojít k významné změně ve vystavování víz. Pro celé území Ruské federace bude možné získat vízum online bez pozvání a potvrzení služeb. Poplatek za vízum by měl být kolem 50 USD. Tento systém má platit pro občany celé EU, tedy i pro nás. Mělo by se tak výrazně zjednodušit cestování do Ruska. Seznam zemí byl nedávno schválen ruskou vládou a čeká se na podrobnější informace. I tato víza budeme pro naše klienty vyřizovat.
A pak je Rusko nesmírně velké s obrovskými rozdíly. Na severu jsou ledovce a na druhé straně moře, kde se můžete koupat. Existují tam snad všechny typy krajiny, od pouští po vysoké hory. Na dálném východě pak vedle sebe žijí bez komplikací etnické skupiny s různou vírou – najdete buddhisty, křesťany, animisty i ateisty.
Lidi. V Rusku jsou všichni moc příjemní a hodní, a pokud znáte alespoň základy ruštiny, určitě si to užijete. Místní si chtějí povídat, zejména mimo velká města. Jen musíte tolerovat, že se čas od času najdou tací, kteří Česko stále chápou jako ruskou kolonii a pořád by nás chtěli „zachraňovat“. Setkal jsem se s pánem, který mi říkal, jak je Praha hezké město, pamatuje si labutě na Vltavě a že kdykoliv budeme zase potřebovat, tak přijedou a „pomůžou nám“.
Zejména mimo velká města jsou lidé pohostinní. Už několikrát mě místní pozvali k sobě domů, hlavně na vodku. Ne každý umí anglicky, ale pokud umíte trochu rusky, není žádný problém. Máme také několik kontaktů na místní průvodce, kteří působí v oblastech, kde je ubytování v rodině v podstatě jediná možnost. Ale samozřejmě spontánní pozvání nic nenahradí.
Jak by se cestovatelé měli na cestu do Ruska připravit? Co si vzít s sebou?
V dnešní době se stačí připravit tak jako na cestu kamkoliv jinam. Ve městech je možné vybrat bez problémů rubly přímo z bankomatu, nakoupit věci běžné potřeby, pořídit si léky i zajistit lékařské ošetření. Je možné si také koupit SIM kartu s datovým připojením, navíc mnohem levněji a s větším objemem dat než u nás. Jídlo a pití je možné pořídit všude, dokonce většinou i přímo na nádraží, pokud například cestujete po známé Bajkalsko-amurské magistrále. Takže nejdůležitější věc, které byste se v přípravě měli věnovat, je naučit se alespoň pár vět rusky.
Prozkoumat Rusko by trvalo dva roky, ale přece, kam se dá zajet jen tak na chvilku?
V evropské části Ruska rozhodně nevynechejtete Petrohrad. Je tam plno zajímavých míst: bulvár Něvský prospekt, Petropavlovská pevnost, chrámy, katedrály, loď Aurora, slavná Ermitáž, což je druhé největší muzeum světa, zvedací mosty a samozřejmě bílé noci. Nebo pak nedaleký Petrodvorec – nádherný palácový a parkový komplex, či letní rezidence ruských carů Carskoje Selo. Dýchne na vás kultura a vzdělanost carského Ruska. V blízkosti Petrohradu pak doporučuji navštívit Solovecké ostrovy v Bílem moři, kde je krásná krajina s jezery a pravoslavnými chrámy. Můžete tu navštívit také gulagy. K pobřeží se dostanete nočním vlakem přímo z Petrohradu.
Moskva na památky není tak bohatá, ale návštěva Rudého náměstí a Moskvy také stojí za to. Navštivte chrám Vasila Blaženého a obchodní dům GUM, Kreml, jakožto sídlo ruských carů, poté Sovětu a nyní prezidenta, nebo starý Arbat – původně kupeckou cestu a dnes rušnou ulici plnou restaurací a pouliční zábavy. Zážitkem je i Treťjakovská galerie s největší sbírkou ruského výtvarného umění a moskevské metro.
Ubytovat se můžete v Českém domě, což je projekt české ambasády, která část své kapacity poskytuje jako zázemí Čechům, zejména obchodně cestujícím, mohou jej ale využívat i turisté a je možné si zde pronajmout i kancelář nebo byt. Poloha Českého domu v centru Moskvy je výborná – kousek odtud je nádraží, odkud jezdí vlak přímo z letiště Sheremetyevo, a na Rudé náměstí to máte kousek pěšky. Zázemí s česky mluvící obsluhou, českou restaurací s českým pivem je také velká výhoda a ceny jsou přijatelné. Takže mohu doporučit.
K návštěvě Moskvy stačí jeden až dva dny, na Petrohrad si vyhraďte delší čas. Moskva převzala roli hlavního města od Petrohradu v roce 1917. Města jsou od sebe vzdálena asi 750 kilometrů, což na ruské poměry není mnoho. Rozdíl mezi nimi je však mnohem větší než vzdálenost, která je dělí. Moskva je rusky hrdá, vše je zde velké a mohutné, Petrohrad je menší, ale živější a pestřejší, mnohem bližší evropským metropolím. A tak je ideální návštěvu obou měst spojit do jedné cesty.
Můžete doporučit i nějaké méně známé místo?
Pak je tady Jekatěrinburg ležící na hranici Evropy a Asie – hlavní zajímavostí je tedy ta „čára“ mezi světadíly. Dlouho to bylo turistům uzavřené město, protože je zde umístěn ruský zbrojní průmysl. Během revoluce se sem ukryl poslední car s rodinou, než ho popravili. Na místě pohřbení ostatků teď stojí velký pravoslavný chrám. A najdete tu také památník českých legionářů. Jekatěrinburg je také výchozím místem pro cesty na Ural, tak je možné podniknout i výlety do okolní přírody. Ta je docela přívětivá, jelikož nejvyšší vrcholy jsou jen kolem 2000 metrů vysoké.
Jak proniknout do divoké přírody Kamčatky, Altaje nebo Sibiře?
Je důležité mít vlastního spolehlivého průvodce, na Kamčatce takového máme. Je to ověřený kontakt, který na naše turisty už čeká na letišti a se vším jim pomůže. Sachalin je turisty ještě téměř nedotčený a na Kamčatce můžete objevovat místní sopky a gejzíry. Na Altaji je cestování volnější a není takový problém si cestu zařizovat sám a dopravovat se maršrutkami. Také na treky se můžete vydat na Altaji sami.
Extrémní jsou polární oblasti. Krajina Sibiře je permanentně zmrzlá a teplota ani v létě nestoupne příliš nad nulu. Doporučuji si najmout řidiče, jednak kvůli místnímu stylu řízení a jednak kvůli orientaci. V sibiřské rovině pojedete třeba šest kilometrů jen rovně – to nikde jinde nezažijete. Co bych ještě doporučil, je Jakutsk a okolí. Také návštěva pobřeží Severního ledového oceánu a okolní krajiny stojí za to. Je to krajina, která je permanentně zmrzlá. Zajímavá je i cesta do města Magadan, v jehož okolí můžete navštívit gulagy a zjistit něco o historii pracovních táborů.
Čím je unikátní cesta po Bajkalsko-amurské magistrále?
Za prvé samotnou délkou cesty, ta vzdálenost je nepředstavitelná. Neuvěřitelných 9 288 km vlakem z Evropy do Asie, z Moskvy až k Pacifiku napříč celým Ruskem. A je během ní zajímavé pozorovat rozdíly ruské krajiny, podnebí, jak se mění lidé a jejich kultura. Co je pozoruhodné, vlaky i při takových vzdálenostech jezdí v podstatě na vteřinu přesně. Nezapomenutelná je i atmosféra ve vlaku, kde jsou lidé spolu třeba týden v kuse a musí se naučit soužít.
Vlaky jsou bezpečné, relativně pohodlné, je možné si při kupování místenky vybrat z několika tříd. V každém vlaku je policie a autorita osob, které mají pravomoci, je v Rusku pořád velká. Když se někde zastaví, průvodčí do vlaku nikoho jiného nepustí. V některých zastávkách stojí vlak třeba jen pár minut, ale několikrát za den je i delší zastávka na několik desítek minut, kdy je možné si nakoupit a projít se po okolí. Ve vlaku pak pravidelně chodí prodejci pirožků a dalších pochutin a vlaky často mají i své jídelní vozy.
Pro dobrodruhy je největší zážitek vybrat si tzv. plackartu, otevřené vagóny, kde cestujete se všemi ostatními. Není ale ani problém zakoupit si místenku do luxusní první třídy. Pozor, pokud chcete cestovat vlakem, zejména po Bajkalsko-amurské magistrále, je téměř nutné rezervovat si místenku dopředu.
Které zastávky na trase stojí za to?
Určitě Moskva a Vladivostok a jejich okolí. Také stojí za to dojet do Irkutska a prozkoumat okolí Bajkalu. Na východ za Bajkalem je zajímavé navštívit ještě město Ulan-Ude, kde žijí pro nás relativně méně známé skupiny šamanistů. Vladivostok a nedaleký Chabarovsk jsou pak centry dálného východu. Také města Novosibirsk a Jekatěrinburg stojí za výstup z vlaku, je možné se odtud vydat se na Sibiř.
Co se vám v Rusku nejvíce líbilo?
Určitě Petrohrad, je to nádherné město. Z přírody Bajkal a okolí. Nikdo tam není a je to stále ještě ta „pravá příroda“. A láká mě návštěva Jakutska, zima a cestování po ledových pláních, to je jeden z nejbližších a nejreálnějších snů.
CK Bemett se už více než dvacet let zaměřuje na individuální a nezávislé cestování. Nabízí jak samostatné služby – letenky, víza, půjčení auta, zajištění ubytování, výlety, tak i přípravu cest na míru. Mezi hlavní destinace patří Dubaj, Nový Zéland, Rusko a Jižní Amerika, ale tato moravská cestovka umí zařídit cokoliv od prodlouženého víkendu v Evropě po cestu kolem světa. Více na dubai.cz, novyzeland.cz, doruska.cz nebo jizniamerika.info.