ROZHOVOR: Pavel Svoboda o neobjevené Kolumbii

ROZHOVOR: Pavel Svoboda o neobjevené Kolumbii

Pavel Svoboda je vystudovaný geograf žijící svůj sen jako fotograf na cestách. Barvitý vypravěč, který strávil na cestách po Asii, Jižní Americe a evropském severu již několik let života. Milovník vysokých hor, odlehlých regionů a málo známých destinací. Příběhy velkých půlročních cest představil v knižních publikacích Napříč Jižní Amerikou a Napříč Asií, nyní přichází se svojí třetí knihou s názvem Horští tuláci, ve které se věnuje i své cestě po exotické Kolumbii.

Co tě táhlo právě do Kolumbie? Proč jsi si vybral zrovna tuhle zemi Jižní Ameriky? 

Již při naší první velké sedmiměsíční cestě po Jižní Americe, kterou jsme začínali v Ekvádoru a kočovali postupně na jih až do Patagonie, se mezi baťůžkáři proslýchaly pochvaly o neuvěřitelně zelené krajině a vřelých lidech v Kolumbii. Věděli jsme, že se budeme muset vrátit, něco podstatného jsme vynechali. Země se snaží vymanit ze své zakořeněné špatné pověsti a touží se zapsat na atraktivní cestovatelskou mapu Latinské Ameriky. Když navíc v roce 2016 podepsali guerilloví partyzáni FARC příměří s vládou, v zemi se konečně schylovalo po dlouhých desetiletích k relativnímu klidu. Doby se mění a pozvolně přichází čas turismu. Rádi se ho zúčastníme v prvních vlnách.

Jsou tam tedy stále místa, kam lidé nechodí? Můžeš uvést nějaký „skrytý“ tip? 

Těch je v Kolumbii opravdu celá řada, země to je těžce prostupná a obrovská, téměř patnáctkrát větší než Česko. Buď lokality turisté ještě neobjevili, nebo to nemusí být bezpečné anebo tam původní obyvatelé turisty nechtějí, ať to je třeba z velké části uzavřený národní park El Cocuy, nebo oblast nejvyšší kolumbijské hory Pico Cristóbal Colón. Pro nás byl značným dobrodružstvím trek v málo známé horské oblasti Párama de Sumapaz.

Jaké máš zkušenosti s Kolumbijci? Přirostli ti k srdci? 

Jsou to milí a veselí lidé, kteří si užívají lepších časů ve své těžce zmítané zemi. Ano, díky tomu Kolumbie pulsuje příjemnou atmosférou.

Portrét horského kovboje. Foto: Pavel Svoboda
Portrét horského kovboje. Foto: Pavel Svoboda

Nejlepší jídlo jaké jsi v Kolumbii ochutnal? 

Jako v jiných zemích Latinské Ameriky si lehce oblíbíš chutné obědové menu, kavárničky a skvělé džusy. Ale vyhlášená kolumbijská káva na mě byla až moc silná s výraznou nakyslou příchutí.

Máš nějaký „nebezpečný“ zážitek z Kolumbie? 

V případě Kolumbie je mnohem lepší nebezpečné zážitky vůbec nemít. Dva měsíce našeho cestování proběhly díky předchozím zkušenostem s pravidly Latinské Ameriky překvapivě hladce. Bezpečnost se v Kolumbii sice hodně zlepšila, ale opatrnost je zde stále na místě.

V jakou roční dobu doporučuješ do Kolumbie cestovat? Země je to veliká a počasí nestálé, ale jaká doba ti nejvíce sedla? 

U takovéto otázky je si vždy potřeba říct, jestli chceš i trochu chodit po horách nebo jdeš hlavně trekovat v Andách, nebo jezdit více po památkách a historických městečkách? My přijeli hlavně kvůli trekům a k tomu bylo mělo být nejvhodnější období od prosince do února. Hlavní turistická sezóna na druhou stranu nepatří mezi nejlepší období pro cestování obecně, v době začínajících vánočních prázdnin autobusová doprava praskala ve švech, spoje jsou vyprodané a veškeré ceny letí nahoru. Ale právě v lednu a v únoru by mělo v tropických Andách panovat krásné stabilní počasí s minimem srážek. Nakonec se to vyplatilo a horského slunce jsme si užili až nečekaně hodně. 

Údolí voskových palem Cocora. Foto: Pavel Svoboda
Údolí voskových palem Cocora. Foto: Pavel Svoboda

Nejširší nabídku průvodců a map Kolumbie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Jaké místo se ti líbilo ze všech nejvíce? 

Kolumbijské Andy jsou úžasné, zelené, exotické. Velmi se líbilo na dlouhém treku mezi sopkami národního parku Los Nevados. Horský prales s výškou ustupoval a ještě výše jsme se ocitli v nekonečných polích endemických frailejónů, česky nazývaných klejovky. Páramo představuje unikátní andský ekosystém nacházející se nad hranicí lesa, tedy v nadmořských výškách nad 3 500 až 3 800 metrů. Až třímetrové klejovky vypadají jako kaktusy, rostou ale ve vysokohorských mokřadech, kde odolávají drsným horským podmínkám včetně značných mrazů. Tato unikátní vysokohorská vegetace je pro kolumbijské Andy typická, v menší míře ji dále najdeme jen v severním Ekvádoru a ve Venezuele. Mezi klejovkami jsem si užíval nefalšované fotografické orgie. Velmi mě zaujali i kovbojské i indiánské vesničky, případně oblast kolem vulkánu Puracé na jihu země. Naopak pobřeží Karibiku bylo spíše zklamáním.

V ráji vysokohorských klejovek. Foto: Pavel Svoboda
V ráji vysokohorských klejovek. Foto: Pavel Svoboda

Mluvíš španělsky? Myslíš si, že je cestování po Kolumbii bez znalostí španělštiny v pohodě? 

Domluvím se a hodně se to samozřejmě hodí ve všech andských zemích Latinské Ameriky, v Kolumbii bych pak řekl nejméně dvojnásob. Španělština dělá cestování pohodlnějším, příjemnějším, levnějším a také bezpečnějším. Kolumbie stále rozhodně není bezproblémová a bezpečná země, takže pokud se chci pouštět do nějakých méně známých oblastí, musím být schopen se domluvit a porozumět.

Považuješ Kolumbii za levnou zemi v porovnání s ostatními, které jsi navštívil? Dá se tam stále cestovat za pár kaček? 

Spíše ne, pokud by někdo chtěl počítat každou korunu, ať jede třeba do Indie. Už cenou letenek Kolumbie patří jako další země Jižní Ameriky k těm trochu k dražším cestám, zbytek nákladů na cestování není ani drahý ani nijak extra levný, takové normální ceny.

Doporučení pro cestovatele jaká místa nesmí vynechat ze svého itineráře? 

Spíše bych doporučil si toho do pomyslného itineráře nedávat moc, zvolit si rozumně jen několik oblastí a v nich raději strávit o to více času. Více je nasát a užít si je. Kolumbie je obrovská a největší chyba by byla právě chtít vidět „všechno“.

Štědrý večer v termálních pramenech. Foto: Pavel Svoboda
Štědrý večer v termálních pramenech. Foto: Pavel Svoboda

Měl jsi nějaké problémy s elektronikou? Např. v Tatacoa dessert je obrovské horko a to nejde dohromady s bateriemi ve foťáku 

Byli jsme jako horalové hlavně v horách a na pouště jsou myslím atraktivnější destinace. V horách nebyla nijak extrémní zima, ani vlhkost, takže technika zde nedostávala nějakou nadstandartní zátěž, na kterou by nebyla již zvyklá z podobných cest. Spíše bych doporučoval si vše stále hlídat, na trzích, na nádražích a po večerech a nocích být ve městech velmi opatrný, protože okradených hrdinů bez telefonů, pasů a foťáků už tu bylo hodně.

Jak místní lidé reagovali na to, když sis je chtěl vyfotit?

Tohle vždy záleží také hlavně na nás, jak se k místním lidech chováme, jak je oslovíme a případně si focení s nimi dokážeme domluvit. Někdy je to baví více, někdy méně, ale právě tohle je na focení na cestách to hezké. Šťastné a bezproblémové cesty přeji.

Pavla můžete sledovat na Facebooku i Instagramu, nebo na webu www.photo-svoboda.cz. Více nejen o neobjevené Kolumbii se dočtete v jeho nové knize Horští tuláci.

Pavel Svoboda a jeho kniha Horští tuláci
Pavel Svoboda a jeho kniha Horští tuláci

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí