Martin Slíva Nový Zéland poprvé navštívil, procestoval a prochodil v roce 2001, kdy si také poprvé vyzkoušel průvodcování. Od roku 2004 na Novém Zélandu v Te Anau žije a po mnohaleté spolupráci s CK Go2 se stal její součástí na Novém Zélandu. Má zkušenosti z více jak 15 let práce v novozélandském turismu a osobní znalost všech koutù NZ, připravuje jak skupinové zájezdy, tak individuální cesty šité na míru.
ROZHOVOR: Martin Slíva – jednooký Čech je králem mezi slepými Kiwi
Podívejte se na kompletní fotogalerii
Přejít do galerieProhlédněte si všechny fotografie k článku…
Co by měl být hlavní důvod k návštěvě NZ?
Nový Zéland je známý zejména pro svoje přírodní scenérie a to by mohl být hlavní důvod návštěvy (pro mě to je důvod, proč na NZ žiji). Záleží na úhlu pohledu, například se tu najdou lahůdky pro milovníky historických aut i vinařská turistika má své pevné místo.
Mám pocit, že sem v poslední době jezdí stále více Čechů (zejména těch mladých) hledat jakýsi smysl života a štěstí. Je tomu opravdu tak?
Něco na tom bude. 🙂 Nový Zéland je v ČR velice populární, Češi milují outdoorové aktivity a NZ pro ně nabízí s trochou nadsázky téměř neomezené možnosti. Tlak společnosti – očekávání lidí kolem vás a s tím spojený stres je na NZ mnohem menší oproti ČR. Pracovní víza pro mladé (WHS) umožní na Novém Zélandu zkusit žít a pracovat. Některým se to zalíbí a zůstanou tu. Na druhou stranu někteří po delší době zjistí, že se doma v ČR cítí lépe a vrátí se. NZ určitě není pro každého, dovolená nebo relativně krátký roční pobyt jsou fajn, ale žít tu natrvalo vyžaduje zvyknout si na místní specifika.
Nejširší nabídku průvodců a map Nového Zélandu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Jakou mají Češi na NZ pověst?
Myslím, že se dá říct: jednooký Čech je králem mezi slepými Kiwi. Obecně jsme zvyklí na vyšší pracovní tempo než místní a novozélandští zaměstnavatelé to vědí a mají o nás zájem. Také mnohdy máme lepší přehled, je-li nám dána příležitost, jsme v práci aktivnější než Novozélanďané a např. pomůžeme zefektivnit pracovní procesy. Nemálo Čechů se prosadilo jako manažeři, živnostníci nebo majitelé firem.
Shrnul byste mi podle vás cca 3–4 nejzajímavější místa?
Určitě Národní park Fiordland, který nabízí unikátní kombinaci fjordů a jezer, nekonečných pohoří a pralesů. Západní pobřeží Jižního ostrova známé jako West Coast pro svoji rázovitost od skalnatého pobřeží, přes prales s palmami, ledovce a Jižní Alpy. Na Severním ostrově sopky Národního parku Tongariro a geotermální pole na cestě do Rotorua – mix přírodních krás, sopečné činnosti a maorské kultury.
A máte nějaký tajný tip, který nepatří mezi turistické highlity, ale o to víc stojí za to?
Těch může být nespočet. 🙂 Slavná jména mají své méně známé, zato neméně krásné protějšky. Pro mě je nejcennější oblast fjordů Národního parku Fiordland. Vedle známých Milford a Doubtful Sound tu jsou další fjordy – absolutní divočina, jedno z posledních nedotčených míst na světě. Není jednoduché, ani levné se tam dostat, ale taková expedice vždy patří k nezapomenutelným zážitkům. Relativně málo lidí věnuje pozornost túře Hollyford Track nebo jezeru Hauroko v NP Fiordland. Oblastí zálivů Marlborough Sounds mnoho lidí projíždí, ale už je nenapadne nakouknout do Pelorus nebo Kenepuru Sound. Miluji Northland, malebné pobřeží s liduprázdnými plážemi a pohodovými Kiwi.
Obecně je asi dobře, že většina lidí cestuje jen do těch nejvyhlášenějších lokalit, jinak by těm, kteří si chtějí odpočinout od civilizace moc prostoru nezbylo. Místa nenarušená civilizací se pomalu stávají luxusem.
Jak je to s cenami služeb? Jsou pro Čechy stále poměrně vysoké?
Ano, Nový Zéland je drahou zemí (i pro nás co zde žijeme). Na druhou stranu člověka nemrzí utratit peníze za životní zážitky, které Nový Zéland nabízí. A pak většina cestovatelů si chce užívat přírody, kde jsou minimální náklady a lze vyjít s relativně skromným rozpočtem.
Jak se nejlépe po NZ dopravovat?
Záleží na délce dovolené a rozpočtu. Značka ideál jsou alespoň dva měsíce a obytný vůz, zastavit v klídku u pláže, nehonit se, pozorovat západ slunce nad útesy při sklence sauvignon blanc… Pro většinu lidí jsou reálné dva až tři týdny. Osobně doporučuji pro dva až tři týdny si půjčit osobní auto, pro delší období pak má smysl pronajmout obytný vůz. Případně lze mít obytný vůz na kratší dobu, ale pak navštívit jen jeden z ostrovů. Někdy se z časových důvodů volí k přesunu vnitrostátní přelety, např mezi Rotorua a Christchurch nebo Auckland a Queenstown.
Pro cestování v délce do tří týdnů za účelem poznání a získání hodnotných informací je nejefektivnější zájezd s průvodcem. Průvodce podá informace z pohledu místního starousedlíka, navíc je dokáže porovnat s životem v ČR. Což se zase nikdy nedozvíte od Novozélanďanů, kteří o NZ sice mluví moc krásně, ale nekriticky, pozitivně i tam kde pozitiva nejsou… a navíc se od průvodce dozvíte mnoho drbů z života na NZ, které knižní průvodce nikdy nesdělí.
Pro malou skupinku přátel nebo kolegů je ideální zájezd s průvodcem na míru. Malé skupince se dá ušít nezapomenutelná dovolená, kde získají obojí – soukromí a nenahraditelné zkušenosti průvodce.
Pokud bych chtěla návštěvu NZ spojit s Austrálii, kolik času minimálně potřebuji? Má to vůbec smysl?
Spojení Austrálie a Nového Zélandu během jedné dovolené je populární. Jestliže víte, že to je vaše jediná životní cesta k protinožcům, pak ano, je to praktický kompromis a vhodné řešení. Nebo máte-li na cestování pět a více týdnů, pak to také dává smysl. Ale jinak doporučuji Novému Zélandu věnovat celou dovolenou a třeba si na cestě zpět užít relax na Fidži. Nový Zéland je velice pestrý a přes svoji relativně malou velikost nabízí nespočet atrakcí, jen o nich vědět! Bylo by škoda přijít o zážitky v rámci časových kompromisů. (Jako průvodce se bohužel až na místě dozvídám o zájmech cestovatelů a v duchu si říkám, co vše by si mohli užít, kdyby dopředu sdělili, co je baví). Austrálie si určitě zaslouží samostatnou dovolenou, přejezdové vzdálenosti jsou značné, však je to kontinent!
V poslední době se rozmáhají cesty za různými speciálními aktivitami (gastronomie, adventure zážitky, lety balónem,…). Nabízí něco takto výjimečného i NZ?
Nový Zéland je šampionem v nabídce turistických aktivit, snaží se a daří se mu zapůsobit snad na všechny skupiny cestovatelů. Zmíněné lety balónem jsou úžasným zážitkem, vřele doporučuji, pravda, musíte brzy vstávat a je dobré mít k dispozici víc dnů pro případné odklady vzletu. Například mimořádný je skydiving neboli seskoky padákem. Klíč ke všemu jsou úžasné, těžko opakovatelné scenérie, které těžko jinde na světě najdete. A když ano, tak tam zrovna danou aktivitu nenabízí… Plavba v jetboat, tryskovém člunu nebo-li v lodi s hydroreaktivním pohonem je aktivita, kterou považuji přímo za základ poznání Nového Zélandu. Jetboat nejenže vznikl na Novém Zélandu, ale zejména zpřístupnil jinak nedostupné peřejnaté řeky a kaňony s nádhernou krajinou kudy protékají. A jestliže vám láska prochází žaludkem, pak si NZ určitě také užijete – gastronomickým zážitkům se věnuje mnoho restaurací. Využívají výhod Nového Zélandu – mimořádné plody moře, jehněčí, zvěřina, stejky, a ta vína! Svěřte se, co vás bere a Nový Zéland určitě nabídne něco výjimečného v rámci vašeho zájmu. Vlastně jednu věc určitě ne – historická centra měst a romantické starobylé uličky hledejte jinde. Nový Zéland je velice mladá země.