Lenka Hrabalová vystudovala arabštinu a perštinu, které plně využívá během svého putování zeměmi islámského světa. Zkušeností jak z Blízkého východu, tak severní Afriky nasbírala opravdu mnoho. Přesvědčit se můžete v její knize Saharské příběhy, na webových stránkách nebo na festivalu Culturea probíhajícím už tento víkend – od 9. do 11. dubna, kde vám Lenka povypráví o cestě stopem přes Kurdistán. Do tohoto dobrodružství částečně nakouknete i v následujícím rozhovoru.
Proč jste si vybrala studium arabistiky/íránistiky?
Původně jsem studovala historii a archeologii. Při studiu v zahraničí jsem si omylem vybrala přednášku o dějinách Blízkého východu a po první hodině jsem byla uchvácená. Jakmile jsem dodělala bakaláře, začala jsem dalšího od píky. Moje nejlepší životní volba.
Kdy se ve Vás zrodila vášeň k cestování?
Asi při čtení. Vždy jsem byla hrozný knihomol, snění o dálkách a dobrodružstvích bylo moje. První samotná cesta byla v osmi letech, kdy mě rodiče omylem poslali na zájezd pro rodiče s dětmi samotnou. Měla jsem ešus, nějaký to triko a vyrazila jsem do dánského Legolandu. Bylo to super. Od čtrnácti už jsem trajdala po Evropě.
Jak jste dostala nápad cestovat stopem a sama napříč Kurdistánem?
Vlastně dost pragmaticky. Írán znám jako své boty, v iráckém Kurdistánu jsem už byla a ve východním Turecku také trochu. Řekla jsem si, že to zkusím propojit do jedné cesty a prostě se soustředit na jeden národ a kulturu. Nakonec jsem samozřejmě zjistila, že to vlastně ani tak jeden jednotný národ není, ale cesta to byla ohromná!
Co všechno jste si musela před tímto dobrodružstvím zařídit?
Vlastně nic. Nejvíc jsem přemýšlela nad tím, které triko bude nejmíň smrdět při opakovaném nošení. Jela jsem dost na slepo, ale do regionu, který znám.
Krajinu Kurdů navštěvujete několik let. Existuje tedy něco, co Vás právě na této cestě mile překvapilo?
Mě vždy dostane jejich pohostinnost. Oni jsou snad nejlaskavější a nejméně zištní lidé, které lze na cestách poznat. Až to bere dech. Trávila jsem čas s politiky, novináři, pašeráky, zemědělci i členy milic a ta laskavost je pořád stejná.
Setkala jste se naopak s něčím nepříjemným, kdy jste se chtěla otočit a jet zpět domů?
Vůbec. Prostě ani jednou. Stala se jedna mírná nepříjemnost. Pán řidič na mě při stopu vyjel, ale vyřešilo se to zvýšeným řevem nadávek, otevřením dveří jeho drahého auta do skály a já jsem si s batůžkem prostě odpochodovala pryč.
V jakém místě nebo oblasti se Vám zalíbilo nejvíce a proč?
Každé má něco. Turecký Kurdistán je nabitý historií, monument tu střídá monument. Irácký je nabitý konflikty (vnitřními i vnějšími) a fascinují mě jeho menšiny. V íránském zase zamrzl čas. Nedokážu říct, co z toho mě přitahuje víc.
Kdybyste měla Kurdistán shrnout třemi slovy, jaká by to byla?
autenticita, laskavost, krajina
10. dubna v 15:30 budete mít přes platformu ZOOM přednášku, která je součástí programu cestovatelského festivalu Culturea. Na co všechno se můžete těšit?
Na to, že se dozvíte, co za národ Kurdové vlastně jsou, proč mají na světě tolik trápení, jak vypadá trávit s nimi čas a jak žijí obyčejní lidé, v co sní a v co doufají. K tomu pár veselých historek ze stopu – o pašerácích, vojácích i mužích, tázajících se na prapodivné otázky, atd.
Online program festivalu Culturea, díky němuž navštívíte nejen Írán, ale i Polsko, je opravdu nabitý. Během celého víkendu bude k dispozici online 3D výstava grafických děl polského umělce Sebastiana Kubicu. V pátek 9. dubna proběhnou hned dvě přednášky, první bude s Vladimírem Váchalem s názvem Írán není arabská země. Druhá bude s cestovatelem Zdeňkem Trojanem o jeho zážitcích z cestování nejen po Polsku.
V sobotu odpoledne se bude pokračovat v přednáškách, první bude o vichřici na Mont Blancu a stanování na safari s Radkou Březíkovou. Následovat bude povídání Lenky Hrabalové, na nějž vás lákala v rozhovoru. Jako poslední bod tohoto dne je připravena přednáška s Pavlem Trojanem, který bude mluvit o Polsku z pohledu průvodce, cestování a gastronomii. Všechny přednášky budou probíhat přes aplikaci ZOOM, přihlásit se na ně bude možné vyplněním tohoto formuláře. Mimo to vás čeká od soboty do neděle připraven program v online Jarním kině, ve kterém uvidíte jak íránské a polské filmy, tak i například díl seriálu Tatra kolem světa o cestě po Íránu, nebo také filmy, které nám poskytlo přímo Polské velvyslanectví v Praze. Celý program festivalu i s časy a všemi odkazy můžete najít zde.
Pro obyvatele Zlína budou po dobu konání festivalu připravena stanoviště, která je do zmíněných zemí přenesou prostřednictvím smyslů. Mapu se všemi vyznačenými místy výstav můžete najít na webových stránkách.
Cestování online i offline prostorem se na vaší peněžence vůbec nepodepíše. Vstupné bude zcela dobrovolné a vybrané peníze budou využity pro organizaci dalších ročníků. Takovou příležitost byste si tedy neměli nechat ujít.
Více informací o festivalu, na nějž vás studenti Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně srdečně zvou, naleznete na www.culturea.cz nebo na Facebooku a Instagramu Culturea.
Anežka Karvanová