ROZHOVOR: Honza Tráva Trávníček – Mustang, poslední Tibet na světě!

ROZHOVOR: Honza Tráva Trávníček – Mustang, poslední Tibet na světě!

Honza Tráva patří mezi naše nejúspěšnější horolezce. Po zdolání Gašerbrumu I a Manáslu úspěšně vylezl s Radkem Jarošem Annapurnu a K2, o dva roky později stanul na Čo Oyu a později otáčel těsně pod vrcholkem na nádherné šestce Ama Dablam. Aktuálně se chystal na pátou nejvyšší horu světa, Makalu. Složitá doba ho však donutila změnit plány v. V nejbližších dnech se expedice pokusí o „dvojáček“ v jedné sezóně. Prvním z kopců je Manáslu a následuje Ama Dablam. Kromě lezení po Koruně Himálaje se ale společně s přítelkyní Miri věnují také trekování po Nepálu a otevřeli v Káthmándů českou restauraci. Nepál se jim stal druhým domovem. Jedno z nejkrásnějších míst na světě je podle Trávy Horní Mustang. Údolí s neuvěřitelnou směskou kulturního buddhistického bohatství a pestrobarevné přírody zelených oáz v jinak suché krajině je posledním živoucím Tibetem. Pojďme do Mustangu nahlédnout společně.

Po roční odmlce se letos zase společně sejdeme na největším českém cestovatelsko-outdoorovém festivalu OBZORY. Hory, treky, cestování, divoká voda, běh, kolo, skialp, dobrodružství – to vše a mnohem více pod jednou střechou. Přijďte 13.-14. listopadu na setkání cestovatelů a dobrodruhů. Moc se na vás těšíme!

Čím je Mustang výjimečný? 

Předně je to úplně jiná krajina než kdekoli jinde v Nepálu. Tato oblast byla dlouhou dobu, a vlastně až donedávna, uzavřena pro turisty a dodnes sem úřady vydávají jen omezený počet velmi drahých permitů. Najdete zde jedny z nejstarších nepálských buddhistických klášterů. Procházíte nádhernými,  starobylými a do nedávna izolovanými vesnicemi s krásnými obílenými domy. Bohužel dochází k dostavbě silnice spojující Jomson s tibetskou hranicí a uvidíme, jak se tím Mustang změní. 

V jaké ročním období se trek Mustangem chodí? 

Jedná se o jednu z mála nepálských oblastí, kde se dá trekovat i v monzunovém období. Leží totiž ve srážkovém stínu osmitisícové Dhaulagiri. Trek není nijak extrémně náročný, ale může vám ho hlavně odpoledne znepříjemnit silný vítr a jím rozvířený prach.

Mustang se je nazýván zakázaným Zakázaným královstvím. Proč? 

Mustang se dříve nazýval buddhistickým královstvím Lo. Až do roku 1950 byl samostatným královstvím uvnitř Nepálu, které mělo dost omezený styk i se zbytkem nepálského obyvatelstva. Pro cizince platil zákaz vstupu až do roku 1992. Ani dnes to není úplně jednoduché, neboť potřebujete zvláštní permit na deset dní a doprovod průvodce.

Honza Tráva Trávníček

Jak probíhá trek? 

Celý trek začnete ve vesničce Kagbeni, která je vstupní bránou do Mustangu. Z ní buď kousek ještě popojedete, či můžete začít cestu širokým říčním údolím řeky Kali Gandaki. Po několika dnech se přes prastaré vesničky dostanete až do Lo Mantangu, hlavního opevněného města a bývalého sídla králů, které leží ve výšce 3810 m. Nedaleko se nachází městečko Choser, kde najdete úžasný klášter a několik století staré obytné jeskynní komplexy.

Celou cestu vás bude obklopovat vyprahlá krajina se zelenými oázami. Hliněné obílené domky v nich se vždy krčí u zdroje vody. Uvidíte nejen osmitisícovky Annapurnu a Dhaulagiri, ale z počátku treku i krásnou sedmitisícovou Nilgiri. 

Můžete také využít služby místních dopravců a najmout si na kus cesty jeep. Tím třeba získáte více času na krásné hlavní město Lo Mantang, kde doporučuji strávit několik dní.

Nejširší nabídku průvodců a map Nepálu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Kde se na treku spí a jí?  

Dříve bylo nutné využívat buď kempovací místa, nebo později jednoduché čajovny, ale doba se pomalinku mění i zde, takže místní obyvatelé stále častěji nabízejí své jednoduché domy coby ubytování pro zahraniční turisty. Často se vám stane, že trávíte večer s místní rodinou, která vám uvaří buď něco z nepálských jídel včetně i zde populárního dhal bhatu, či vám nabídnou nějakou tibetskou specialitku.

Není jednoduché snadné se uživit v tomto drsném světě. Úsměvy pro kolemjdoucí však nešetří.

Co se ti v Mustangu nejvíce líbí? 

Každé místo na cestě má své kouzlo. Někde navštívíte starobylý klášter, jinde jen němě obdivujete polodivoké koně, tu a tam si pohrajete s děckem. Pro každého má jiné místo jinou energii a jinak se mu líbí. Mým oblíbeným místem je Lo Mantang.

Často se mluví o duchovním dědictví a opravdovém Tibetu. Jak na Tebe tebe působí chrámy, kláštery, zbožnost vyprahlého údolí? 

Království Mustang (dříve Lo) je geograficky částí náhorní tibetské planiny. Zůstalo zde zachováno kulturní dědictví původního Tibetu, což se o čínské části říci nedá. Takže buddhismus vás zde oslovuje v té prapůvodní ryzí podobě. Velice blízká hranice do Tibetu znamenala spíše těsnější vazby směrem na sever.  Ona vůbec celá krajina je velice podobná tibetské náhorní planině, a to jak obyvatelstvem, tak i kulturou. Podobnost najdeme i ve vyprahlé krajině, která je plná vysokých skal neobvyklých tvarů a barev. 

Nejen o Mustangu bude Honza vyprávět na Festivalu OBZORY 13.-14.  11. 2021 v Praze. Na jeho přednášce „„Nejkrásnější treky Nepálu“ “ se můžete inspirovat konkrétními tipy pro vaši cestu. A to z pohledu jednoho z nejúspěšnějších českých horolezců, který neleze jen po osmitisícovkách, ale miluje trekování, nádherné hory a kulturu, která je obklopuje. www.FestivalOBZORY.cz

A jak žijí obyčejní lidé? 

Dost často jako před příchodem turistů. Jednoduchá políčka a pastviny poskytují základní obživu. Není jednoduché snadné se uživit v tomto drsném světě. Úsměvy pro kolemjdoucí však nešetří.

Každé místo na cestě má své kouzlo. Někde navštívíte starobylý klášter, jinde jen němě obdivujete polodivoké koně, tu a tam si pohrajete s děckem.

Máš mezi obyvateli údolí nějaké přátele? 

Ne, byl jsem v Mustangu pouze na treku, kdy jsme s Miri doprovázeli skupinky našich přátel. Nicméně kamarády si získáte i za kratší dobu. Stačí respekt, slušné a uctivé jednání a dobrá nálada. Nesmíte se bát používat slovíčko slovíčka „prosím“ a „děkuji“.

Jak je to v Nepálu teď aktuálně, jak se s úbytkem turistů vyrovnává země, která je na turistech téměř závislá? 

Je to složitá situace pro obyvatele této malé zemičky. Ale bojují a žijí se zdviženou hlavou a doufají, že je jejich vláda nepotopí ještě více, než je jejím dobrým zvykem. Nefňukají tak často jako my zápaďáci a doufají, že bude lépe! Moc to jim i nám přeji. 

Časopis TRAVEL LIFE je časopisem jen o cestování. Vychází čtyřikrát ročně a je určený pro náročné cestovatele. Tvořen je autentickými texty a autorskými fotografiemi známých cestovatelů, reportérů a fotografů. Mapuje vždy 12 destinací a jejich unikátní místa a zážitky, přináší praktické tipy co vidět a zažít. Předplaťte si časopis TRAVEL LIFE na rok za 196,- Kč.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí