Martina Pelcová pracuje jako reportérka Českého rozhlasu, zaměstnání na plný úvazek jí nedovoluje cestovat tak moc, jak by si přála. Díky couchsurfingu si ale zve lidi z celého světa přímo k sobě domů. A když už má čas na cesty, stejný koncept jí zajistí, že navštívenou zemi většinou pozná mnohem hlouběji, než kdyby spala po hotelích či ubytovnách.
Couchsurfing je nový celosvětový fenomén, který vám dává možnost do hlouby poznávat svět kolem sebe nejen díky dlouhým cestám přes půl světa, ale můžete díky němu také zvát svět přímo k sobě domů. Nejde totiž jen o přespávání zadarmo, tento typ cestování je především o sdružování lidí, sdílení informací a poznávání nových kultur.
Jak ses ke couchsurfingu vůbec dostala?
Kolik lidí si už u sebe doma pohostila a který z nich byl nejzajímavější?
Hostila si někdy někoho, kdo ti vyloženě nesedl?
Pokud vím, hostíš lidi ve svém bytě v malém městečku Bílovice nad Svitavou. Proč zavítají surfeři právě sem?
Udržuješ vztahy se svými hosty i po odjezdu?
Máš nějaké rady a tipy pro couchsurfing hostitele, aby byla celá „návštěva“ co nejpříjemnější pro obě strany?
A naopak tipy pro hosty, jak by se měli chovat oni?
U koho nejbizarnějšího jsi byla na návštěvě ty?
Narazila si někdy na někoho nespolehlivého a pak ses třeba o půlnoci uprostřed cizího města neměla takříkajíc kam vrtnout?
Jezdíš takhle sama nebo s někým, protože považuješ couchsurfing za příležitostně méně bezpečný?
S jakými webovými portály máš zkušenost?
My poprve vyuzili couchsurfing v Keni – dve noci u suprovych lidi v Embakasi (predmesti Nairobi) a jednu noc u tradicni rodinky v Eldoret. Mame na to skvele vzpominky. Diky couchsurfingu se clovek dostane trochu „hloubeji“ do zeme, ve ktere cestuje – pozna mistni lidi, dostane se na mista turistum skryta a kam by se bez mistnich ani nevydal… Byl to proste uzasny zazitek a couchsurfing opravdu doporucuju! V prosinci letime do Indie a take uvazujem o couchsurfingu alespon na dve noci.