Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
ROZHOVOR: Cesta kolem světa Lucie Radové začala v New Yorku
27. 8. 2019
Redakce
Lucka je česká novinářka a cestovatelka. Během studií zkusila život v Anglii, USA, Německu a Španělsku a také práci v redakci TV Prima. V roce 2012 se vydala na svou první cestu kolem světa, po níž se už stalo cestování její profesí.
Kromě vlastního blogu Luckycesta.cz přispívá do cestovatelských médií, vystupuje na FestivaluObzory, moderovala TravelJournal a spolupracuje s redakcí Objektivu České Televize, pro který natáčí reportáže z celého světa. Mezi její vlastní cestovatelské nápady patří putování v tuk tuku – nejprve na Srí Lance následně pak přejezd Jižní Ameriky. Nyní se vydává – jako tvář Outdoortripu, české firmy na zážitky – na svou druhou cestu kolem světa, kterou začíná v USA. Až se vrátí z cesty kolem světa, má velký plán: chce se naučit konečně opravdu žít v Praze.
Jak se liší klasické cestování za zážitky od toho, kdy natáčíš pro Objektiv?
Natáčení pro Objektiv je novinářská práce, mění se jen pracovní prostředí. Co mám na natáčení pro Českou televizi ráda je to, že se vždy dostaneme do míst, kam bych se bez kamery nejspíš nedostala, vlastně by mě ani nenapadlo a neměla bych motivaci se tam dostat. Když se točí, tak jsme hodně organizovaní s téměř minutovým plánem, a tak když nenatáčím nebo nesbírám informace pro články, užívám si cestování jako dovolenou. Jsem většinou na jednom místě, nechám věci volně plynout a vychutnávám si přítomný okamžik.
Jaká bude druhá cesta kolem světa?
Nejdříve jsem ochutnala New York, pak přeletěla do Los Angeles, kde žije moje kamarádka. Pak jsem si udělala krátkou zastávku uprostřed Pacifiku – na boží Havaji. Teď jsem na Bali a ráda bych se vracela domů přes Írán. Oproti mé první cestě kolem světa, tentokrát jsem si chtěla cestovat víc v pohodě – nemám touhu vidět každý chrám, každé historické město. Spíš mě baví jen tak být, povídat si víc s místními, chodit s nimi do jejich oblíbených bufetů, warungů, restaurací. Zajít si v NYC na muzikál, v Los Angeles do kina. Více jsem se zklidnila, asi je to tím, že „být na cestě“ je už můj normální život.
Nejširší nabídku průvodců a map USA (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Co Tě při cestování nejvíce baví objevovat?
Poslední dobou mě hodně baví hory bez lidí. A pak, když můžu bydlet s místními. Ať už u kamarádů a známých nebo třeba přes Airbnb. Zajímá mě jejich obyčejný život, v něm vidím největší bohatství.
V New Yorku si svou cestu začala. Proč zrovna tam?
Protože jsem už v tomto živelném městě párkrát byla a chtěla si ho užít jinak – stejně jako zbytek cesty – hlavně skrze přátele a známé. New York je různorodý, a tak sem rychle zapadnete a velmi rychle získáte dojem, že tu jste doma. Budete se sem vracet celý život. Ostatně, dala jsem si jedno předsevzetí. Pokud to jen trochu půjde, tak New York aspoň jednou v roce! Na New York jedna návštěva nestačí. Ani dvě.
Co tě v New Yorku fascinuje nejvíce?
New York je živelný. Vycucne vás a hned zase nabije. Celou dobu tam jedete naplno – pracovně, přátelsky i partnersky. Přestože tu to přes den hodně pulsuje, místní jsou zlatí, usměvaví a přátelští. Je s nimi legrace. Cizí lidé na ulici se pořád na něco ptají, zajímáte je. Po pár dnech odpadne i váš ostych v tom, jestli si říct nebo neříct o pomoc. Lidé tu jsou tak ochotní, že interakce s nimi je vždycky radost. A pak mě fascinuje jídlo a večírky! Určitě bych doporučila, hlavně tu hodně jezte!
Předpokládám, že nemáš na mysli hamburgery…
New York stejně jako třeba Los Angeles je plný kuchyní z celého světa. Dostanete ve dvě ráno chuť na Nasi goreng? Žádný problém. Pokud se o sebe nestaráte, tak budete nejspíš v Americe jíst jenom hamburgery, protože jsou nejjednodušší a cenově dostupné. Zjistila jsem, že mi hamburgery vůbec nechutnají. Teda kromě jednoho ze sítě In-N-Out Burger.
Na jídlo si ale určitě zajděte do Sadelles, dělaj výborný bagels s lososem. Pokud máte rádi čínskou kuchyni, tak si nenechte ujít Wu’s Wonton King, kterého doporučuje i David Chang z Ugly Delicious. No a pak se poptávejte po městě, jestli vám někdo ukáže cestu do „speak easy“ barů.
A večírky? Je pravda, že New York nikdy nespí?
Spí, jako každé jiné město. V New Yorku jsem se pohybovala v bezpečných čtvrtích a nikdy a nikde jsem se necítila nebezpečně. A na každý večer doporučuji trojboj – večeři, muzikál, drink. Lístky na muzikály jsou docela drahé, nejlepší je kupovat na poslední chvíli, třeba klidně půl hodiny před začátkem. Lístky jsou k mání na Times Square v TKTS kiosku. Mimochodem, nejlépe vypadá náměstí večer ve všech těch světlech reklam.
Co bys doporučila přátelům, aby v New Yorku zažili?
Fascinuje mě památník obětem září 9/11 a celý komplex okolo. A taky si určitě nenechte ujít muzeum moderního umění MoMA ležícího kousek od luxusní Páté Ave. Ti všichni úžasní umělci a jejich tvorba, kterou jste znali jen z knížek, tu visí jedna vedle druhé. A nejen malby, taky sochy, fotky a design. A neskutečně kosmopolitní atmosféra.
Jak už jsem doporučovala, hodně jezte: v restauracích nejlépe potkáte všechny ty národy a barvy, které se tu dnes a denně setkávají. A taky hodně choďte: na každém kroku narazíte na něco zajímavého. A nakonec: posaďte se na půl dne na lavičku v Central Parku a jen se dívejte, jak tu lidé relaxují. Pokud zrovna neběhají, projedou se na lodičce či v zimě na bruslích, posedí na lavičkách, poleží na trávě. Často jen v polední pauze na oběd. V New Yorku se počítá každá hodina.
Čím se nejvíce liší mentalita lidí tady a tam?
Lidé si navzájem hodně přejí. Dokázala bych si tu představit pár měsíců žít, člověk hned přijme pocit, že může udělat cokoliv, si zamane, a dostane k tomu veškerou podporu. Například když jsem plánovala cestu s tuktuky Jižní Amerikou, bylo k tomu hodně lidí v Česku skeptických: „samy holky, co když se vám něco pokazí, někdo vás přepadne, zamorduje?“ V Americe lidé hned nabízejí pomoc a nápady, mají řešení. Česko je život plný pochybností, Amerika příležitostí. Při mé návštěvě New Yorku mě fascinoval Petr Ludwig, který tam momentálně uvádí svou knížku Konec prokrastinace. Pronajal si byt na Manhattanu a neuvěřitelně do toho šlape. Věřím, že k tomu přispívá i atmosféra města. Byla jsem s ním na jednom koncertě v Českém centru a cítila jsem, jak ho všichni podporují a fandí mu.
Kde jsi bydlela? Co bys doporučila?
Určitě se ubytujte na Manhattanu. Na Airbnb.com se dají sehnat hezké bytečky s pěknou atmosférou – mně se například podařilo sehnat jeden takový v nádherném starém činžáku, který se už nesmí rekonstruovat. Takže například výtah musel 24 hod denně obsluhovat domovník. Manhattan je drahý, ale je taky zásadní pro poznání newyorské živelnosti.
Co žluté taxíky, zkusila jsi?
Nejlepší je jezdit metrem, které přepraví miliardy cestujících a má neuvěřitelné množství drah a zastávek, a díky němu je nahoře místo pro cyklisty a svěží vzduch. Auto má na Manhattanu málokdo, stojí to zbytečné peníze a jen byste stáli v zácpě. Vedle známých žlutých taxíků také skvěle funguje Uber. Ale měli byste do New Yorku jet na více dní, abyste ho zažili – a pak se určitě vyplatí pořídit si lítačku.
Co překvapí v New Yorku?
NYC vždy něčím překvapí i zklame. Takto se realita střetla s mými očekáváními:
Chinatown a Little Italy – tyto známé části New Yorku mi ve skutečnosti nepřišly nijak výjimečné. Kdo navštívil jakékoliv asijské město s aspoň malou čínskou čtvrtí, bude se v té newyorkské nudit. A z malé Itálie mi utkvěly jen na turisty zaměřené pizzerie s italskými vlaječkami.
Wall Street – většina finančního businessu se přestěhovala na jinou adresu, takže na této světoznámé ulici není už moc k vidění, i když pochopitelně každý bankéř se bude chtít vyfotit u sochy býka nebo před burzou.
Central Park – nejhezčí pohled na mrakodrapy Manhattanu je podle mně z Central Parku. Zajděte si tam zaběhat nebo se projít. V New Yorku je všechno velké, i tento park s rozměry zhruba 4×1 km.
Metropolitní muzeum – pokud jste ještě nestihli procestovat celý svět, navštivte toto muzeum na kraji Central Parku. Třeba stálá exhibice papuánského nebo afrického umění je fascinující.
Celkově ale New York samozřejmě pět hvězdiček 🙂
Autor: David Gladiš
Tento článek vyšel v časopise TRAVEL LIFE. Tady najdeš ty nejlepší články o cestování: nejžádanější destinace, tajné tipy, krásné fotky. AŤ VÍŠ, KAM PŘÍŠTĚ. Kup si předplatné (289,- za rok) a získej spoustu dalších výhod!