- Roman Garba
- 99% času na méně než doopravdy mám 🙂
- Irán – příjemní lidé, krásné hory apamátky, je tam levně
- Jemen – pravá arabská pohostinnost,úžasné hory a hodně příjemní lidé
- Gruzie/Arménie/Ázerbajdžán – mix všehoa navíc se domluvíte s každým rusky
- Ostrov Sokotra patřící k Jemenu.Říká se mu taky „Galapágy indického oceánu“ se spoustou endemickýchrostlin a živočichů. Nejpůsobivější jsou obrovské deštníkové stromy dračíkrve (Draceny). Tam si připadáte jako někde v pravěku.
- Mnišský stát Athos v Řecku – úplnějiný svět i když patří k Evropě. Druhé největší seskupení mnichů nasvětě po Tibetu. Nefungujou tam mobily, není televize/internet/rádio,peníze tam prakticky nehrajou žádnou roli. Pohybujete se pěšky jakopoutník od kláštera ke klášteru. Místo věnované klidu a rozjímání.
- Vrchol bájné hory Ararat 5160m. Výstupna Ararat byl můj velký sen už od dětství. Byli jsme první češi, kteří požádalioficiálně o povolení k výstupu (dle info na velvyslanectví). Navrchol jsem se podíval ještě podruhé, tentokráte s manželkou Petrou. Snadto nebude naposledy …
- Nejvíce si vážím cest, které přinášejívelké výzvy. Buď jsou to místa kde se vůbec nejezdí nebo kde se dá hodnětěžce dostat např. Saudská Arábie nebo mnišský stát Athos.
- 45ti denní nonstop plavba pomoři ze Sydney v Austrálii pod Afrikou do Kodaně v Dánsku. Je to 24.589 km!
- Nejdříve jsem začal cestovat kvůlihorám, později se přidalo fotografování. Teď již potřebuji nějakétéma/vizi abych se vydal do té či oné země. Více se zaměřuji na určitéoblasti a dlouhodobější projekty. Cestování mi dalo nadhled a duševní pohodu a vzalo spoustu peněz 🙂
- Nemám konkrétní historickou osobu,spíše jsou to bezejmenní lidé, kteří cestovali před 2000 lety po kadidlovénebo hedvábné stezce od jednoho karavanseraje ke druhému. Kolem projektuhedvábná stezka se točí dost zajímavých a přijemných lidiček, kteří jsouvlastně „oblíbení“ 🙂
- První „čundry“ jsem začal organizovatkdyž mi ještě nebylo ani 18 let. Nějak mne to táhlo na jih. Nejdříve tobyly Beskydy, pak Cerová vrchovina na Slovensku a další už byl Pirinv Bulharsku. Za totality se dál nemohlo a tak jsme projezdili všechnyvelké pohoří v Bulharsku během několika let.
- V r.1990, když se otevřely hranicevšichni vyrazili do Itálie, Francie, atd. My jsme vyrazili po zemi přesRusko transsibiřskou magistrálou do Číny a pak cestovali měsíc po Číně aseverním Tibetu (provincie Amdo). To byl asi zlom a cestování jsem dostalnavždy pod kůži.
- Aby cestování nebylo málo,v r.1991 jsem začal pracovat jako radiodůstojník na Československýchnámořních lodích. Prožil jsem tam úžasných pět let, prožil spoustu zážitkůa navštívil přes 50 zemí světa.
- V r. 1996 jsem zakotvil „nasouši“, ale cestování mne už nepustilo. Každým rokem se snažím vyrazit na1-2 výpravy, co to peníze a teď už i rodinná situace umožňuje.
- Naposledy jsem napočítal 84 zemí..
- Výstup na sopku Erebus na Antarktidě +dvě průzkumné expedice do míst kde noha čecha nejspíš nestanula.
- Nejdříve jsem jezdil do hor nejlépevylézt nějakou sopku. Později začalo převažovat focení. S tím jsem objevil(a oblíbil si) země Blízkého východu. A poslední dobou se přidal dalšístyl cestování „rodinná výprava s dítětem“ a každoroční „ExpediceApalucha“ (pouze chlapi s dětmi).
- Těch silných a zajímavých zážitkůz cest je opravdu mnoho. Jenom vyprávění historek z 5ti letpráce námořníka by zabralo jeden celý večer …
- Pořád si cením svou první velkouexpedici v r.1990 do Číny a severního Tibetu. Ta oblast bylav té době opravdu neprobádaná.
- Další počin který měl i etnografickoudimenzi byla výprava do Saudské Arábie, kde jsme se snažili zachytit conejvíce mizící původní architekturu a výzdobu interiérů starých domů. Takyjsme navštívili kmen tzn. květinových lidí na hranici s Jemenem.Naposledy tam byl před 20ti lety jeden francouzký cestovatel.
- V současné době mám dva velképrojekty. Zrealizovat tzn. „7 volcano summits“ – vylézt nejvyšší sopkyvšech světadílů. Zatím mám už pět. Druhý projekt se týká Kadidlové stezky.
- Zatím celkem deset autorských výstavfotografií. Příležitostné přednášky. Publikování fotografiív katalozích a knihách. Sem tam umístění ve fotografické soutěži.
Muzes popsat bliz co je to Expedice Apalucha? A pribirate jeste ucastniky?
Ahoj. Inspirováno filmem „S tebou mě baví svět“ pořádáme každoroční akcičku – taťkové s dětmi. Spí se v kempech, chodí po horách + atrakce v okolí. Je to prodloužený víkend (4 dny). Fotky s poslední akce můžeš vidět na http://www.garba.cz/apalucha07/index.htm . Seznam účastníků je otevřený.
Ahoj Romane,
z Tvých stránek jsem se dozvěděl, že jsi navštívil Etiopii a poměrně často cestuješ do Jemenu. Protože do jedné z těchto dvou destinací bych se letos na podzim rád podíval i já, chtěl bych se zeptat, co si myslíš o bezpečnostní situaci v obou zemích a zda bys nemohl poskytnout nějaké kontakty na věrohodné cestovní agentury v Jemenu, příp. obchody, kde se dají v obou zemích nakoupit mapy. V Jemenu bychom asi putovali po ose Sanaa – Jebel Bura – Aden – Sokotra, v Etiopii je předpokládaný itinerář velice podobný tomu Vašemu z r.2000. A mohl bys tyto trasy na cca 16 denní výlet doporučit, nebo bys cestoval jinudy???
Předem moc děkuji za odpovědi,
Štěpán Gartšík
Ahoj, na Tvých stránkách jsme našli vyprávění z roku 2007 s mapou o Arménii. Chystáme se objet Ararat na kole. Líbí se nám Tvoje mapa s vyznačenou trasou, ktrerou bychom chtěli použít pro prezentaci trasy na našich stránkách. Můžeš nám prosím poslat odkaz, kde jsi ji našel?
Zdraví Radek
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Unikátní kultura a náboženství namibijských Himbů a Hererů
Olinalá: poklad na konci světa
Nové články
Vodopády kam se podíváš…
Cestobraní – festival, na který se nezapomíná
Dokonalé holení nejen na cestách
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.