Nedávné mistrovství světa v hokeji se konalo v lotyšské Rize. Riga, to je nejen město hokeji zaslíbené,ale bezesporu jedno z nejzajímavějších měst Evropy. Největší město Pobaltí, hlavní město Lotyšska, díky své poloze u ústí řeky Daugavy do Rižského zálivu byla už od pravěku osídleným místem, obchodní a dopravní křižovatkou cest mezi východem a západem, jihem a severem.
Napoleon nazýval Rigu „předměstím Londýna“, protože tu zanechaly svou stopu tradice mnoha národů. První zmínka o Rize pochází již z roku 1201, město bylo sídlem německých křižáků. Od roku 1253 sídlo arcibiskupství, od 1282 významný člen obchodního sdružení Hansa. Od roku 1881 součást polsko-litevského státu, v roce 1621 obsazena Švédy, 1710 připojena k Rusku. Od roku 1919 do roku 1940 samostatný stát. 1940 násilně připojena Stalinem k SSSR, od 1941 do 1944 obsazena nacistickým Německem, od 1944 do 1990 součást Sovětského svazu. Dnes je Riga hlavním městem samostatného Lotyšska, země, která je od roku 2004 součástí Evropské unie.
Melngavlju nams (také Švábský dům).Od roku 1334 sloužil jako Dům rižských kupců Velké gildy. Má zajímavý interiér s nádhernou křížovou klenbou a dekorativními vzory z červených cihel. V roce 1941 byl za války zničen, rekonstrukce byla dokončena v roce 2001. V domě dnes také sídlí infocentrum, kde můžete zdarma dostat velký plán Rigy a další propagační materiály.
Málokdo u nás tuší, že Riga je jedno z největších center secese . Celé ulice jsou postaveny ve stylu art nouveau tj.secese. Rovnat se může jen Paříž a Praha. Na secesní přestavbě města se podíleli na počátku 20.století významní architekti jako Jánis Baumanis, Konstantin Pékšéns a Michail Ejzenštejn (otec slavného režiséra). Domy se vyznačují plstickými reliéfy, sochami, velkolepými výplněmi a freskami, zdobenými balkony a mnoha dalšími elegantními ozdobami.
Jedna z nejhezčích secesních ulic. Secesní Riga byla zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Až budete nabaženi krásami historického jádra Rigy, města, ve kterém působili tak slavní hudebníci jako Ferenc Liszt, Robert Schumann a Richard Wagner, tak si dejte jedno lotyšské pivo na jedné z místních „zahrádek“. Je výborné,ale pozor, velmi silné. Lotyšská piva mají běžně 6-8% alkoholu.Kdo touží po našem, klasickém, není žádný problém. V zahradní restauraci na snímku točili také naši plzeň, budvar, přerovského zubra i krušovické.
Město leží na řece Daugavě.Možná ji znáte pod názvem Západní Dvina. Měří 1020 km, pramení ve Valdajské vrchovině v Rusku, teče Běloruskem a Lotyšskem, v Rize se vlévá do moře.
Jedna stará legenda praví, že až bude Riga dokončena, klesne při potopě do vln Daugavy. Doufejme, že k tomu nikdy nedojde. Riga byla vždy pro svoji polohu významnou evropskou obchodní metropolí. Uchovala si ale i lidské dimenze. Je plná zeleně, proniknutá secesí, má soulad rozdílných stavebních slohů, Staré město je perlou městské architektury. Riga je tedy městem, jež je třeba pochopit, ocenit a uchovat.