Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Report výherce tašky Caribee: Filipíny s dítětem nejsou problém!
8. 7. 2015
Šárka Bartošová
Šárka Bartošová se stala jedním z výherců tašky Caribee na HedvabnaStezka.cz. S výhrou i celou rodinou vyrazila na exotické Filipíny.
Filipíny, další země jihovýchodní Asie, kterou jsme se rozhodli navštívit, ale s tím rozdílem, že poprvé do těchto končin jedeme s naší dvou a půl letou dcerou Sárou. Mnoho lidí z našeho okolí jsme volbou destinace zaskočili, což bude asi tím, že v České republice toho o Filipínách až tolik nevíme.
Zvážili jsme možná rizika a uznali jsme, že Sára je již v takovém věku (a už přece jen něco procestovala), kdy je schopná cestu zvládnout bez větších problémů. Zbývalo již jen koupit levné letenky, půjčit si krosnu na nošení Sáry, vyhrát na Hedvábné stezce batoh Caribee a mohli jsme vyrazit!
Začínáme, jak jinak než v Manile, kam přilétáme večer. Cestou z letiště zažíváme menší kulturní šok. I přes pokročilou hodinu jsou ulice plné lidí a doprava vázne, projíždíme oblastí, která nám takhle po tmě přijde jako jeden velký slum. Přicházejí pochybnosti, zda jsme sem Sáru měli vůbec brát.
Druhý den za denního světla vypadá však všechno lépe a my se letecky přesouváme do části Filipín zvané Visayas do města Dumaguete na ostrově Negros. První dva dny dáváme Sáře ještě na aklimatizaci, takže jen poznáváme město a koupeme se. Překvapuje nás, že zde nepotkáváme skoro žádné západní cestovatele, pouze pár postarších pánů, které Lonely Planet popisuje jako „oplzlé sexuchtivé staříky“. S jedním takovým se seznamujeme a kupodivu není oplzlý. Mikovi, bývalému armádnímu letci z Honolulu, je 71 let a již tři roky zde žije s 21 letou filipínskou přítelkyní. Dává nám pár tipů, kam vyrazit.
Nejširší nabídku průvodců a map Filipín (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Dítě středem pozornosti
Když už nám Sára přijde dostatečně aklimatizovaná, vydáváme se na Apo Island, popisovaný jako jedna z nejlepších šnorchlovacích oblastí na Filipínách. Cesta na Apo je poměrně nenáročná, nejprve jedeme autobusem do Malatapay a následně si společně s místním turistou pronajímáme rybářskou loďku, která na nás na ostrově celý den čeká.
Hezčí část ostrova je bohužel uzavřená, protože korály se zde prý vzpamatovávají z tajfunu. Zklamaní však nejsme, protože tam, kde šnorchlujeme, vidíme několik obrovských mořských želv. Zatímco jeden z nás zkoumá podmořský svět, druhý se u břehu cachtá se Sárou a dětmi filipínských turistů, pro které je Sára obrovská atrakce.
Sára je zde celkově na Filipínách vzhledem ke svým blond kudrnatým vlasům středem pozornosti. Místní na ní neustále volají „halo bibi“, sahají na ní, dělají si s ní zde tolik oblíbené selfie a kladou nám poněkud úsměvné otázky, zda ty „barbie hair“ má přírodní či zda jí je barvíme a natáčíme.
Přátelské Filipíny
Ale zpět do Dumaguete, kde se v džungli nedaleko obce Valencie nachází vodopád Casaroro, největší vodopády ve Visayas. Až k vodopadům se bohužel společně nedostávame, protože stezka je ke konci po tajfunu rozbitá a je nutné několikrát po kamenech překonat řeku. Zbyněk proto zůstává se Sárou u řeky a k samotným vodopádům jdu pouze já. Pohled je to impozantní.
Opouštíme Negros a pár dnů jedeme strávit na ostrov Siquijor. Zde kromě koupání, šnorchlování a jezdění na kajaku podnikáme výlet kolem ostrova po místních kulturních a přírodních atrakcích. Také se pokoušíme vystoupat na místní vrchol Mt. Bandila-an, kam se ale vzhledem k prudkému dešti nakonec nedostáváme a užíváme si tak opravdový deštný prales.
Jsme teprve v půlce naší cesty, ale už teď si troufám říct, že si cestu všichni užíváme, a že cestovat s dítětem stojí za to. A na závěr ještě musím zmínit, jak moc nás překvapila mentalita Filipínců. Přijdou nám velmi milí, ochotně (a zdarma) poradí a pomůžou a na rozdíl od jiných zemí, které jsme v tomto regionu navštívili, nevyžadují za vše peníze. Těžko říct, zda to není pouze proto, že cestujeme s dítětem, za nás ale můžeme Filipíny jenom doporučit.
Šárko, nemohla by jste se mi ozvat na mail???…jedem 10/2015 na filipíny a dumaguete,siquijor a bohol je naše trasa…uvítala bych nějaké info…:o)))
díky
martina – ze********@se****.cz
Andrea
Dobrý den Šárko plánujeme Filipíny také s dvou a půl letou dcerou, mohla by jste mi napsat na mail na*****@ce*****.cz
Šárko, nemohla by jste se mi ozvat na mail???…jedem 10/2015 na filipíny a dumaguete,siquijor a bohol je naše trasa…uvítala bych nějaké info…:o)))
díky
martina –
ze********@se****.cz
Dobrý den Šárko plánujeme Filipíny také s dvou a půl letou dcerou, mohla by jste mi napsat na mail
na*****@ce*****.cz
? Děkuji předem 🙂
Články v okolí
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Olinalá: poklad na konci světa
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Nové články
Olinalá: poklad na konci světa
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.