Rarotonga: Izolovaný život na ostrově s obvodem pouhých 32 km

Rarotonga: Izolovaný život na ostrově s obvodem pouhých 32 km

„Co budeš dělat na Cookáčích? Dyť tam nejsou žádný hory,“ divil se kamarád, když jsem mu oznámil, že jedu na Cookovy ostrovy. Je pravda, že si destinace vybírám většinou kvůli horám, ale měl jsem pro výběr ostrova Rarotonga svůj důvod…

Po téměř šesti měsíčním odloučení způsobeném mojí cestou na druhý konec světa se konečně setkávám se svojí přítelkyní na letišti v Aucklandu. Jelikož na Novém Zélandu bylo v té době nejenom tradičně deštivo, ale i mrazivo, tak jsme se nejdříve letěli vyhřát doprostřed Tichého oceánu na ostrov Rarotonga.

Uprostřed ničeho

Rarotonga je největší z celkem 15 ostrovů tvořících souostroví pojmenované po britském objeviteli Austrálie a Nového Zélandu Jamesi Cookovi. Jak se dozvíte z ukazatele na nejkrásnější pláži ostrova Muri Beach, nacházíte se poměrně daleko od konzumní civilizace.

K nejbližšímu McDonaldu to máte 2851 km. Pokud se někdo na Novém Zélandu cítí izolovaně, tady se bude cítit jako Robinson Crusoe. Nejenom že obvod ostrova činí pouhých 32 kilometrů, ale kamkoliv se z pláže podíváte, neuvidíte nic než nekončící hladinu tyrkysově zbarveného moře.

Afrika? Ne, Evropa

Cookových ostrovů je to kamkoliv tisíce kilometrů daleko, a tak není divu, že spousta místních o světě mimo jejich souostroví mnoho neví. Dokonce ani lidé, od kterých byste takovou znalost očekávali – imigrační úředníci. Při pasové kontrole se zdržíme nejdéle ze všech cestujících našeho letadla.

Zařadit Českou republiku do Evropy ještě nebyl problém, ale kde leží Slovensko, domovina mojí přítelkyně, bylo předmětem desetiminutové debaty dvou imigračních úředníků. Po ujištění, že jsme sem nepřijeli pracovat, ale naopak lenošit, dostáváme vstupní razítko do pasu a můžeme si začít užívat pobyt v tropickém ráji.

Nejširší nabídku průvodců a map Cookových ostrovů (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Raro čas

Na doporučení recepční z našeho hostelu se vydáváme do města Avarua (jediného města ostrova), kde se koná tradiční sobotní trh Punanga Nui. Zde můžete zakoupit čerstvé džusy, ovoce, zeleninu ale také dřevěné suvenýry nebo tradiční oděv zvaný Raro (zkratka pro Rarotonga, kterou místní rádi používají pro nespočet věcí) sarong. Co všechno se dá udělat ze sarongu, se dozvíte od místního ostrovana, který předvede nejrůznější techniky uvázání. Prý existuje až 1000 způsobů.

Předvede jich jen pár, ale možná bychom vydrželi předvádění i toho tisíce. Pán má totiž neskutečně vtipné průpovídky. Směje se nám, že jsme chudáci, protože nám v zimě padá sníh. Připomíná, že on ho v životě neviděl a že oni mají v létě průměrně 28oC a v zimě 26 oC, načež propukne v obrovský smích a obecenstvo s ním.

Také se díky němu dozvídáme o Raro času. Vysvětluje, že za dvě minuty uvidíme ukázku tradičního tance a hudby. Když se ani po 15 minutách nic neděje, tak přijde na pódium a s úsměvem nám sděluje, že samozřejmě myslel 2 Raro minuty, což se nakonec ukáže být asi půl hodiny.

Hrdí, ale milí

Maoři tvoří téměř 90% místního obyvatelstva. Tito domorodí obyvatelé se chovají velmi mile a přátelsky. Jsou to opravdoví pohodáři. Což představuje velký rozdíl oproti Maorům na Novém Zélandu, kteří jsou spíše nepřátelští a dívají se na vás s opovržením. Pravděpodobně je to způsobeno tím, že na Novém Zélandu Maoři tvoří výraznou menšinu, která se stále potýká s diskriminací ze strany většinového „bílého“ obyvatelstva původem z Evropy. Evropští osadníci, zjednodušeně řečeno, ukradli jejich zemi, což způsobilo zatrpklost a nedůvěru novozélandských Maorů vůči cizincům.

Na Cookových ostrovech jsou naopak cizinci vítáni a opatrováni. Není zde žádný nadnárodní řetězec. Hotely, restaurace a půjčovny skútrů patří většinou místním obyvatelům, tudíž utržené peníze zůstávají a pomáhají zdejším ostrovanům. Z toho důvodu zde také nedochází k degradaci životního prostředí, protože místní mají dostatečné finanční prostředky na ochranu unikátního přírodního bohatství, které se na souostroví nachází.

Nemáte rádi přeplněné pláže a davy turistů? V tom případě jsou pro vás ostrovy v Oceánii jasnou volbou. Kromě Cookových ostrovů můžete navštívit i třeba Tuvalu.

Poznávání přírody

Místní faunu a flóru si můžete užít několika způsoby. Můžete se vydat napříč ostrovem ze severu na jih po neznačené (ale vyšlapané) stezce. Cestou budete cítit vůně, které vám budou velmi povědomé, ať už z kosmetiky nebo jídla, ale rostliny, jež tyto vůně produkují, uvidíte s velkou pravděpodobností poprvé v životě. Pokud si ještě cestou utrhnete banány, tak prales okusíte všemi smysly.

Další možností pro seznámení se zdejší biodiverzitou je nasadit brýle a šnorchl a hodiny se potápět v průzračné a teplé laguně plné roztodivných ryb a korálů. Laguna se rozkládá podél celého ostrova, takže máte na výběr z mnoha míst. Nejlepší místa se nacházejí podél jižního pobřeží, kde si chvílemi připadáte, jak ve filmu Hledá se Nemo.

Řidičák

Nejlepší způsob k prozkoumání ostrova suchozemskou cestou představuje skútr. Ostrov je plný půjčoven, což má za následek velmi příjemné ceny pro turisty. Půjčili jsme si skútr na 4 dny za 60 dolarů. K této částce však musíte připočítat 20 dolarů za zhotovení řidičáku na policii.

Ve vybrané půjčovně absolvujete řidičskou zkoušku, což znamená dojet na konec ulice a zase se vrátit. Pokud toto zvládnete, dostanete potvrzení o absolvování řidičské zkoušky, s kterou zajdete na policii, kde následně obdržíte řidičský průkaz podobný tomu našemu. Má platnost několik let, a i když už se sem nikdy nevrátíte, abyste ho využili, tak vám minimálně zůstane originální suvenýr.

Rozhodně ne naposled

Já tedy doufám, že mi Raro řidičák nebude sloužit pouze jako suvenýr. Strávili jsme tam 14 dní, během kterých jsme nemuseli absolutně nic řešit. Nemuseli jsme sledovat hodinky, protože nebylo kam pospíchat. Ráno nás probudilo sluníčko, k obědu nás donutil hlad a večeře následovala po úžasných západech slunce.

Mezitím jsme se procházeli po téměř prázdných plážích (na ostrově není jediný velký hotel, pouze pár resortů, jejichž hosté zůstávají na pláži u rezortu, takže téměř na všech plážích narazíte jen na pár jedinců), jedli výbornou papáju a karambolu, a hlavně si užívali přítomnost jeden druhého na tomto ostrově vzdáleného pouze tisíce kilometrů od pevniny, ale milióny kilometrů od starostí.

Zajímavosti

Mezinárodní lety přistávají a odlétají pouze v noci. Důvodem je údajně krátká přistávací dráha, která by ve dne mohla v turistech vyvolat paniku. Dopravu po ostrově zajišťují dva autobusy. Jeden jezdí po směru a jeden proti směru hodinových ručiček. Mají dokonce i svůj jízdní řád. Ale vzhledem k Raro času je zbytečné se jím řídit.

Na Cookových ostrovech se jako měna používá novozélandský dolar, takže můžete platit bankovkami i mincemi z Nového Zélandu. Cookovy ostrovy však používají také svoje vlastní mince různých tvarů platné pouze na ostrovech. Na mnoha suvenýrech se setkáte se zobrazením boha Tangaroa, který je uctíván jako bůh moře, ale díky svému zobrazení hlavně jako bůh plodnosti.

Zkušenosti čtenářů

mik

Ahoj hezke povidani na Raratongu jsem se dostal pred 16 lety kdy jsem na sklonku roku 98 letel s Hawaie na Novy Zeland s mezipristanim na Raratonze buhuzel jsem tenkrat nemel stop over abych tam mohl zustat alespon den takze moje znalost Raratongy je 4 hodiny na Bora Bora na Tahiti jsem nebyl ani jinde ve francouzske Polynesii ani jinde na Cooovych ostrovech ale tak nejak si predstavuju proc namornici na Tahati odmitli odplout ) po ty 4 hodiny hrala typicka hudba zeny tancily typicky odeny nebo spis neodeny ) vsude prijemna atmosfera nerekl bych ze Maori na Zelande byli nepratelsti ale za tech 16 let se to asi zmenilo i na Zelande tenkrat tam nikdo nezamykal ani auta ani dum a autostop tam byl podle me nejlepsi na svete a prave dvakat jsem se svezl z Maoru jedou v mikrobusu kde jich bylo vic nez sedadel presto me priblali zpivali celou cestu vcetne ridice ktery ridil jednou rukou a v druhe mel sklenici s necim co nejspis asi nealko nebylo .,, druhe svezeni s Maorem melo opet pikantost ja na Zelande shanel praci,,, no a on se me velicost vyptaval a pak ve finale rikal ze by praci mel ,,,ridil jen ve vjetnakach a v trenkach,,, no a dost sveraznym zpusobem mi pak naznail o jakou praci by slo … takze jsem radeji pozadal o zastaveni nejsem gay maorske slecne bych mozna vyhovel ) no ale zpet k Raratonze pristaval jsem tam ve dne a rozhodne mam pocit ze treba na Madeire je pri pristani vetsi adrenalin kdyz letadlo leti proti skalni stene a pak prudce zatoci a pristava dost rychle na kratkou drahu na pilotech v mori na Raratonze je kolem jen more a plaze nepusobi to nijak nebezpecne naopak jsem tehdy videl prvne v zivote koralovy ostrov a mel jsem krasny zazitek z ridicakem je to zajimave podobnou zkusenost mam s Hawaiskym chtel jsem si ho jako suvenyr poridit tehdy ale nakonec s toho nejak seslo tak mam jen s Floridy Urcite bych se do tech mist nekdy vratil tak mozna az nekdy znovu poletim na Novy Zeland protoze ten se me libil dost

mik:

Nauč se psát tečky a čárky mezi větami. Tohle se nedá číst.

To musel psat cizinec, Cech by snad takovy chyby delat nemohl …

Ondrej Kolb

Vyborny clanek, na Kukacich jsem byl a pod tohle se muzu jedine podepsat.A doufam, ze tohle je stale web o cestovani a ne diskuzni forum o ceske gramatice.

Kik

Zdravím cestovatele! 🙂
Můžete mi poradit jak se na Cookovy ostrovy nejlevněji dostat?
Díky moc!!!!

Kik:

Asi z Nového Zélandu, když už tam někdy budeš. Jestli chceš letět z Evropy, zkus nějaký vyhledávač letenek, ale asi to nestojí za to.

Dana

Luky moc hezký článek. Doufám, že si zase brzy něco od Tebe budu moci přečíst

Zdeňka

Zdravím, jaká je úroveň zdravotnictví? děkuji

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí