Pokud toužíte po dostupném místě, kde naleznete klid, písečné pláže, křišťálové moře i džungli, místo které vám nabídne skvělé potápění, trekování a kde poznáte milé lidi, vydejte se na malajský ostrov Tioman.
Kde najít ráj?
Ostrov Tioman leží v jihočínském moři asi 30 kilometrů od pevniny a je součástí Malajsie. Obklopují ho desítky malých ostrůvků vulkanického původu, které společně s korálovými útesy tvoří nádherné laguny s křišťálovou vodou. Dominantou celého ostrova je tropický deštný prales kopcovitého terénu ve vnitrozemí, na pobřeží jsou jen malé plochy pevniny s plážemi, mezi kterými většinou nevedou cesty.
Nejvíce písečných pláží naleznete na jihu, naopak sever a východ je spíše skalnatý a na západní straně jsou mangrovové bažiny, kde není ideální místo pro koupání v moři. Na celém ostrově se nachází jen osm vesnic, původně rybářských, kde žije asi 1 500 stálých obyvatel, ti se živí převážně turistickým ruchem nebo lovem ryb.
První dojmy
Připluli jsme do vesničky Batang, které místní neřeknou jinak než ABC. Několik chatrčí, jeden obchůdek s vodou a restaurace. Seznámili jsme se s místním domorodcem, který nám nabídl ubytování. Nic luxusního, ale lepší než opět nocovat bez střechy nad hlavou, zvláště v tropech. Při procházce po břehu moře potkáváme další místní obyvatele a pozorujeme děti hrající si s plastovými láhvemi v blátě. S odvahou se jdeme koupat. Blátivé dno, špinavá pláž, kameny všude kolem a zatažená obloha nejsou nejideálnějším zážitkem, který by člověk očekával.
Malajsie zasahuje i na ostrovy a sousední Borneo. Horská krajina porostlá bujnými tropickými lesy nabízí hned několik treků. Putování Cameron Highlands a výstup na Mt. Kinabalu si můžete nastudovat na portále Velehory.cz. V zemi můžete navštívit taky typicky živoucí asijské velkoměsto Kuala Lumpur nebo jít po stopách přímých potomků nejstarších lidí, kteří přišli z Afriky.
Abychom si zlepšili náladu, vydáváme se do místní restaurace ochutnat něco exotického. Výběr byl jednoduchý, exotika žádná. Mezi dvěma nabízenými jídly zvítězil nasi goreng, což je osmažená rýže s různými přísadami, ať už se jedná o koření, zeleninu nebo vejce. Kdyby byla rýže propláchnutá, dovařená a ochucená, tak by to bylo možná poživatelné, nikoli však v podobě, kterou nám místní šéfkuchař připravil. Po návratu z nezapomenutelné večeře, zjišťujeme, že z naší sprchy, tedy hadice, neteče voda, zato kolem chatky je doslova povodeň…
Na vlastní pěst
Ráno balíme všechny věci a chystáme se prozkoumat ostrov. Jedinou možností, jak se dostat na druhou – východní část ostrova, je přes tropický prales. U místních kupujeme vodu a ovoce a s patnácti kilogramy na zádech se vydáváme do hlubin džungle. Počáteční cesta, ještě po asfaltu, záhy končí a tvrdou zemi střídá blátivý, kluzký podklad s kameny. Je zapotřebí překonat převýšení několika set metrů a držet se podél potoka, abychom nezabloudili. Nádherný pocit samoty uprostřed zeleného království, s doprovodem zvuků rozmanitého hmyzu nebo opic a vůněmi vlhké pralesní vegetace je nepopsatelný.
V odpoledních hodinách začínáme klesat, prales se rozestupuje a dostáváme se do palmových hájů. Odtud už je to jen kousek na pobřeží osamocené vesničky Juara. Ještě před vesnicí potkáváme několik místních obyvatel, kteří nám nabízejí ubytování a pohoštění. Velice spěchají, aby nás doprovodili, což je pro Malajce dosti neobvyklé. Čas totiž nemá v těchto oblastech žádnou prioritu. Až v momentě, kdy sundáváme krosny a čekáme na welcome drink z čerstvého ovoce, nám dochází důvod rychlého přesunu do jedné z restaurací. Přesně v tu chvíli se zatáhla obloha a azurové nebe vystřídaly černé mraky s nefalšovaným tropickým lijákem. Být v džungli o něco déle, tak jsme se utopili.
Prší, prší, slunce praží
Poloha Tiomanu jen kousek nad rovníkem zaručuje celoroční rovnodennost, to znamená že slunce vychází vždy po šesté hodině ranní a zapadá po šesté odpolední. Roční období tu nejsou čtyři, jak je známe, ale pouze dvě – období sucha a období dešťů. Nejlepší je navštívit ostrov Tioman od dubna do září, právě v období sucha. To ale ještě neznamená, že se vyhnete tropickým dešťům, které jsou velice intenzivní a přicházejí nečekaně. Pokud vydatně prší, a to může trvat i den nebo dva, tak nemáte možnost nikam jít a jste odkázáni pobývat pod střechou z palmových listů, kde můžete rozmlouvat s místními obyvateli. Pokud se řekne Česká republika, tak mnoho z nich se domnívá, že je součástí Spojených států amerických, pokud převedete hovor na sport, zejména fotbal, velice vás překvapí, že znají například brankáře Petra Čecha.
Za žhnoucího slunce, kdy teplota vzduchu sahá ke 35°C je ideální činností koupání v moři a lenošení na pláži či houpání se v síti mezi palmami s výhledem na širé moře. A to vše bez přítomnosti dalších turistů, dotěrných prodavačů nebo otravných animátorů. Juara je místem, kde budete sami, zapomenete na problémy všedních dnů, přestanete vnímat čas necháte se unášet atmosférou tropického ráje.
Nejširší nabídku průvodců a map Malajsie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Pro milovníky přírody
Rozmanitost fauny a mnoho endemitních druhů na tak malém území je unikátní. Velká zvířata jako slony nebo tygry však neočekávejte. I tak na Tiomanu žije 45 druhů savců, od malých poloopic jako je outloň váhavý, přes zakrslé srnce nebo hlodavce s ostny. Poletuje zde více než sto druhů různých ptáků, asi nejznámějším je loskuták. Mezi endemitní (jinde ve světě se nevyskytující) zástupce patří například želva s křehkým krunýřem nebo tiomanský chodící sumec.
Velmi často se všude na ostrově můžete setkat s varany skvrnitými pochodujícími po travnatém pobřeží. Na kokosových palmách lze pozorovat tzv. létající veverky – poletuchy velké. Jedná se o hlodavce, kteří mají mezi předními a zadními končetinami osrstěnou blánu, díky níž dovedou při seskoku plachtit. Stromy podél okraje pralesa jsou posety kalony, kteří přes den odpočívají zavěšeni za nohy, hlavou dolů. Nejsou hmyzožraví ani krvežízniví, živí se tropickými plody nebo pyly rostlin. Nejčastěji vás budou doprovázet mírumilovní makakové, nejvíce jich žije v opičím zálivu.
Další početnou skupinou jsou hadi, je jich tu přes 30 druhů, včetně kobry královské, krajty mřížkované nebo zelených travních hadů. Pravděpodobnost setkání s některým z nich je bohužel mizivá.
Pokud si vypůjčíte potápěčské vybavení a ponoříte se pod hladinu moře, tak v okolí útesů narazíte na tisíce různobarevných rybiček a nádherné korálové útesy. Místní tvrdí, že v určitém období a na konkrétním místě můžete dokonce pozorovat delfíny nebo malé žraloky.
Nenechte se zmást
Knižní průvodci a články na internetu často varují před nedostatkem volných míst nebo vysokými cenami (až několik tisíc českých korun za noc) za ubytování. Není tomu tak. Ostrov je oproti známým turistickým destinacím liduprázdný a cena za přespání v chatce v přepočtu za 60 Kč za noc je poněkud směšná. Dalším milým překvapením jsou duty free ceny. Za plechovku piva i krabičku cigaret zaplatíte rovných 12 Kč. Na Tiomanu však neseženete žádné pečivo, oblečení nebo opalovací krémy, chybí i známé fast foody a další atrakce – díky bohu.
ahoj Lucie je na teba nejaky kontakt?? mal by sem par otazok.
Ahoj Tome,
ráda zodpovím jakýkoli dotaz,napiš na
lu************@he************.cz
nebo i do diskuze 🙂
Lucie
Dobry den,
potreboval bych nejake cerstve info o cenach a moznostech na ostrove. Jedna se me o ceny lodi na prejezdech mezi plazemi popr. vylet na jiny ostrov. Nakupni moznosti ( market jidlo, voda ), kde se obchody nachazi? Dale pak jsou dostupne restaurace ( myslim tim zda jich tam je vice a kde se nachazeji )
Predem dekuji
co mam referencie od ludi co tam boli v poslednych tyzdnoch tak je to typicka komercnarna pre package turistov a rodinky kvoli blizkosti KL a SIN sa stoho stalo rozvinuty ostrov s betonovymi rezortmi, velmi prijemne som bol prekvapeny malym Perhentian Kecil kde som bol pred par tyzdnami a odteraz vsetko prirovnavam k nemu, naozaj spickovy ostrov, perfektna voda, velmi kvalitne koraly a mnozstvo ryb (aj ked sa nechyta na Padangbai, Bali), ubytka a jedlo za primeranu cenu (dormy 15-20RM, izby/bungalovy od 30RM, jedla od 5-6RM), akurat mi strasne chybali lokali ktori su 45min peso na juhu ostrova izolovany takze som sa tam citil ako v zlatej klietke, ale ziadne cesty/auta/motorky, len pesibus a lode, zapadna plaz super na snorchlovanie, vychodna zase cisto piesocna obrovska krasna na plavanie, jednoznacne odporucam Perhentian Kecil (rozhodoval som sa ci zbehnut aj na Redang alebo Tioman, ale oboje tieto su plne betonovych concrete rezortov podstatne rozvinutejsie, v uvahu prichadza pevninsky Cherating ktory by mal byt uvolnenejsi menej rozvinuty ale mal som nan zmiesane referencie tak som nakoniec skusil perhentian a teraz v Thajsku ho kazdemu odporucam, naozaj Thajsko je docela bieda, kto sem ide len kvoli plazam mal by volit radsej Filipiny ci Indoneziu a dokonca aj tych par ostrovov v Malajzii je asi lepsich nez tie kvanta v TH)
moje postrehy z Perhentian Kecil a ako sa tam dostat zacinaju tu
http://www.markoff.biz/pivot/entry.php?id=1398
fotky na navnadenie tu:
https://picasaweb.google.com/106275281201272772800/PerhentianKecilLongBeachAndCoralBayBeach
Markoff
Promin, ale na te posledni fotce rozhodne neni panenska priroda.
Jinak napsano hezky.
Honza
Ahoj Honzo, podle fotky ti to tak pripadat nemusi, naprosto chapu. Pro me byl Tioman opravdu z hlediska prirody zajimavy a ojedinely. V mych pocitech a vzpominkach ho za panensky povazuji 🙂
Jinak diky, ze sis clanek precetl az k posledni fotce 🙂 a libilo se ti, jak je napsany.
Lucka
tak vidim ze sa to tam moc nezmenilo tioman som navstvivil 2krat v r. 2004 uzasne miesto.ked sme vystupili ako jedini turisti z lode v abc tak naz privitali len ti velki varani co su tam vsade.do juary sa dalo vtedy dostat len pesi cez dzunglu.,NO musim tam ist este apon raz
No podle mě se toho už změnilo dost. Byl jsem tam cca před 4 lety a u letiště stavěli obrovskou a obludnou marínu. Na Juaře je také hotelový komplex, jde to nafotit, aby to vypadalo jako panensky nedotčené, ale bohužel už to dávno není pravda. Ale celkově je to tam moc pěkný.
Ahoj Jirko a všichni ostatní.
Vzhledem k tomu, že jsem byl na Tiomanu na prodloužený víkend před týdnem, za posledních 9 měsíců už potřetí, chtěl pár věcí a informacé poopravit. Na Tiomanu se opravdu vyskytuje jeden velký luxusní komplex Berjaya na jih od hlavní vesnice Tekek. Pokud po něm ale netoužíte, vůbec s ním nepřijdete do styku, protože je mimo ostatní vesnice. Nic jiného betonového na Tioamnu není, kromě letiště a přístavních mol. Kousek od letiště se žádná marina nepostavila (alespoň před týdnem tam ještě nebyla), je tam pouze nové molo s odbavovací budovou, která není nijak velká a sotva stačí odbavit cestující (minulý týden to nestačila). Mezi Tekekem a ABC je Marine Park, také nijak zvlášť velký nebo na to místo nepatřící. Není to pěst na oko. V Juaře není žádný hotelový komplex, ani náhodou, jen chatky. Do Juary vede asi 2 roky betonová silnice po které vás místní milerádi za 35 RM převezou z východu na západ ostrova (nebo zpět). Stezka ovšem taky funguje a je velmi dobře viditelná, nedá se ztratit. Cesta z Tekeku do Juary trvá 2 hodiny. Prales je jeden z nejzachovalejších v Malajsii. Ubytování na Tiomanu není těžké najít, problém ovšem je když jsou v Malajsii nebo Singapuru svátky (jako před týdnem na 1. Máje, kdy se v těchto zemích přesouvá volno z neděle na pondělí). Pak problém nastává. Jinak Tioman doporučuji, cesta tam ale docela trvá (autobus do Mersingu, čekání na loď, 2 hodiny lodí) a to ještě na něco z toho nemusí být lístky.
Míra S.
Ahoj, tak díky bohu, že tu marínu nakonec nepostavili – místní tehdy tvrdili – že bude marína a hotelový komplex, čímž by celá ostrov vzhledem k jeho velikosti zabili. Na Juaře opravdu komplex v pravém smyslu není (to jsem napsal nepřesně), ale oproti panenské přírodě jsou i ty chatky přímo na pláží nic moc. Celkově je to tam opravdu pěkný, ale čekal jsem na základě tehdy dostunpných informací daleko míň civilizace (i když to byl v podstatě nesmysl, když je tam letiště).
Byla jsem na Tiomanu v roce 2001 a hřebenový přechod v džungli s koupáním v tůňce na vrcholku kopce patří k jedněm z nejhezčích zážitků v mém cestování. Nádherný a klidný ostrov. A varani tam byli tmkrát taky.:o))
čau lidi, kdo si chce vydrhnout rýžákem slona v řece, tak ať chytne stopa do Lanchangu… :_-)
Zdar lidi ma tam cenu jezdit leden ,unor(monzuny atd)a co potapeni v tomto obdobi jsou tam vubec v provozu nake potapecske centra?Dik Martin.
Ahoj všichni.
Jelikož jezdím na Tioman již 14 let pravidelně dvakrát v roce mohu potvrdit i popřít všechna vaše tvrzení. Jedno je jasné je to opravdový ráj klidu a pohody s neskutečně milými lidmi, kam se budu , pokud budu zdráv vždy vracet zpět.Pravda je i že za těch 14 let se ostrov poměrně změnil, ale stále ještě není znehodnocen bazény a bary pro rozmazlené turisty. Stále převládají baťůžkáři, což je velice milé a doufám že to ještě dlouho vydrží. Umím si představit že zde budu na penzi žít.
Ahoj Pavel
Ahoj Pavle chystám se s rodinou na cestu na tioman vypada to na zacatek prosince můžeš mě prosim poradit jak to tam vypada se stravovanim??? Kolik stojí výlety a co se nemáme nechat ujít??uvazoval jsem o pronájmu moto je to tam mozné?? Dekuji za odpověd Pavel
ked sa niekam rozhodnes vybrat mohol by si si aspon pozriet aka je tam sezona, December je najdazdivejsi mesiac (skoro 700mm zrazok a prsi vacsinu dni) a hlavna dazdova sezona na tiomane a celom vychodnom pobrezi, lode nepremavaju a ak hej velmi obmedzene a ubytovania su zavrete
http://www.honeymoonguide.com.au/asia/tioman-weather.html
Markoff
azia.markoff.biz
Pavle, mam par jednoduchych a konkretnych otazok ohladne Palau Tioman. Bohuzial, z emailovej adresy, ktoru tu mas uvedenu, sa mi sprava vratila ako nedorucena.
Mozes sa mi, prosim, ozvat? pavol.okenkaZAVINACgmail.com
Ahoj Pavle,
chtěla jsem se Tě zeptat, zda jsi někdy byl na Tiomanu v únoru? Zajímalo by mě, zda to má cenu tam jezdit?
Díky za odpověď
Ahoj lidi, podle příspěvků to vypadá, že je tu poměrně hojná skupina lidí, co to tam znají, jak své boty. Proto se chci zeptat na pár věcí. Chystám se na Tioman v polovině ledna 2013 a zajímalo by mě, jestli se to dá zvládnout, protože na hodně místech jsem se dočetl, že tam v tuto dobu nefunguje žádné bydlení, a že stále jen prší a nedá se tam být. Takže bych rád věděl, co je na tom pravdy, abych tam nejel zcela zbytečně. A dále se chci optat, pojedu tam ze Singapuru, takže jestli by jste mně poradili, jaka je nejlepší cesta, jestli lodí rovnou tam, nebo lodí z pobřeží u Tiomanu a nebo letadlem? Děkuji moc za odpovědi! 😉
Ahoj,
cest je mnoho a jako obvykle záleží zejména na penězích a času. Dá se jet i busem Singapur – Johor Bahru – Mersing (Mersing nemusí být zákonitě konečná, jde vlízt do busu co jede dál na sever a milerádi tě v Mersingu vyloží), pak jezdí lodě Mersing – Tioman (ABC atd..). Ubytko seženeš vždycky, a v 2. půlce ledna se tam už dá být (my jsme byli 1. týden v únoru) – aspoň tam není přelidněno
Ahojte,
zaujímalo by ma na čo si dať pozor na ostrove Tioman, hlavne by ma zaujímali jedovatí hadi, či pavúky. Rád by som navštívil aj džunglu, tak by som rád vedel aká je prevdepodobnosť stretnutia s kobrou a pod.
Tiež by ma zaujímalo, ako sa dostať na ostrov Pulau Pemanggil, ktorý by som rád navštívil.
Ahoj,
právě jsem přijela z Malajsie (Tioman)a chtěla bych se zeptat, zda někdo netušíte o jakého hada by se mohlo jednat. Zahlédli jsme v džungli, cca 3m dlouhý, průměr cca 15cm, hlava zelená (brčálově)a postupně přechod do hněda. Zkoušela jsem hledat na netu ale bohužel. Foto samo nemáme 🙁 Kobra to nebyla, možná Krajta?? Je to možné?
Díky pa
Anet
Ahoj,
právě jsem přijela z Malajsie (Tioman)a chtěla bych se zeptat, zda někdo netušíte o jakého hada by se mohlo jednat. Zahlédli jsme v džungli, cca 3m dlouhý, průměr cca 15cm, hlava zelená (brčálově)a postupně přechod do hněda. Zkoušela jsem hledat na netu ale bohužel. Foto samo nemáme 🙁 Kobra to nebyla, možná Krajta?? Je to možné?
Díky pa
Anet
Ahoj, no pokud měl had průměr 15 cm tak co jiného než krajta? Místní neřeknou krajtě jinak než python. A cedule s hadem je na začátku cesty přes tropický les do Juary. Přešli jsme ostrov v březnu 2011 za 3 hodiny, dávali jsme pozor kam šlapeme a vstup je zarostlý vysokou trávou…. Pokud to někdo běhá za 2 hodiny nebo se koupe v jezírku, tak má asi dobrou pojistku a nikdy neviděl krajtu v teráriu stočenou pod vodou nebo jsem strašpytel 🙂 Chytili jsme monzun a voda nebyla čistá a tak jsme šnorchlování neabsolvovali. Jinak v Juaře jsme byli skoro sami v chatce za 50RM, kokos za 2RM a úžasné jídlo. (v přístavu je jídlo tragické). Mufloni (zájezdoví turisti) nejezděte, je to prima místo pro baťůžkáře, zapomeňte na hotely,tohle je lepší než 5 hvězd, ale to je můj pohled.
Pa
Tomáš
Ahoj, chystam se na Tioman zacatkem srpna, takze ke konci Ramadanu. Myslite si, ze se v tomto obdobi nejak vyrazne zvysi navstevnost ostrova a ze muze byt nedostatek volneho ubytovani?
Diky za odpovedi!
Dobry vecer vsem. Koukam se predbezne na dovcu na prelom kveten cerven a zaujal mi Tioman s tim ze bych tam chtel byt tyden a pak preletet na dva dni na Bali a na tyden na Lombok.Chtel sem se zeptat jaka je nejrychlejsi cesta ze Singapore na Tioman. Nechtelo by se mi ztracet moc casu presunama. Popripadne pokud i nekdo poradi primo nazev ubytovani nejlepe asi v Juara vesnici.Cim mene lidi tim lepe. Staci strohe zato prijemne ubytovani nejlepe primo u plaze. Dekuju moc vsem.
Ahoj, nevím jestli je tvůj zájem o tuto informaci stále aktuální, ale nejrychlejší je 40 minutový let se společností Berjaya airlines. Koukni na jejich web.
Petr
Hola tož jsem se vrátil 5.5.seženete vše všude opalováky ,potřeby na šnorchlování,potraviny v každý vesnici.Bary a malý restauračky taky všude.Ubytování pro baťuškáře i snoby.možnosti potapění taky hromada nicmeně začala sezona tak te třeba obědnání dopředu.Ceny ve freešopu pivka tiger 3 rm v baru 5 až 6 rm.za 0.33l plech mě nejvíc bavil dester 12% 0,5 l za 4 rm.)))) Jídlo v restauračkách cca 15 až 20 rm.takže pohoda ubytko v chatce 75 rm.4 osoby sprcha zachod bez klimošky misto Abc ale to jsme měli díky tomu že tam bydlí kamarádka.samo že jsme to tam prolezli od severu k jihu )))) a samo že se tam vracím.
Ahojte.Na Tiomanu je nádherně ale 4 z nás pěti onemocněli zatím nevyléčitelnou nemocí.Už jezdí 3 měsíce do H.Králové na krevní testy a výsledek nula.Nějaký parazit ve svalech.Jsem zvědav,jak to s nima dopadne.Neodrazuju od Tiomanu ale dejte si pozor na to co jíte!
Ahoj, diky za zprávy. Laka nás to. Co si myslíte o stanovani nekde na pláži. A nemusí to byt zrovna a jen na tomto ostrově, ale tak nejak vseobecne v Malajsii nebo JVA.
Jedeme do oblasti poprvé, ale uz jsme stanovali leckde….
Zdravím,
měl bych pár dotazů vzhledem k naší cestě na Tioman:
1) přiletíme do Singapuru, tip na dopravu, když letecky jsou už pouze chartery?
2) v jaké části ostrova se ubytovat, příp. odkaz na konkrétní ubytko?
3) pokud se tam někdo z vás potápěl, s kým a jaké byly podmínky?
4) očkování – máme A, B a tyfus, je třeba dalších, např. vzteklina?
Předem moc díky za rady a příp. i jiné tipy.
Viktor
Super článek, a fotky jsou krásné.
Nejedete někdo na Tioman? Já letím 26.5. ale ještě se rozhodnu, jestli nebudu pokračovat do Jakarty.
Články v okolí
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Olinalá: poklad na konci světa
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Nové články
Olinalá: poklad na konci světa
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru