Radžasthánský palác na kolejích

Radžasthánský palác na kolejích

Poznávat krásy Indie lze různými způsoby. Centrála radžastánského turismu nabízí luxusní projížďku speciálním vlakem „Palace on wheels“. Týdenní pobyt ve čtyřhvězdičkovém hotelu na kolejích lze pořídit za 350 dolarů na osobu a noc. Nabytý kulturní program zahrnuje nejnavštěvovanější památky Radžathánu a jako třešničku na dortu pohádkový Tadžmahal v Agře.

Luxusní vlak v Indii

Program vlaku je ustálený, a proto jakýkoli Ind pracující v cestovním ruchu ví, že v Džaisalméru staví Palác na kolejích každý pátek. Pravidelnost přináší s sebou i lhostejnost, a tak na nádraží vyrážíme prakticky sami. Poznali jsme ho hned. Už z dálky se na nás usmívaly krásné žluté vagóny s nápisy „Palace on wheels“. Tmavá zvenku neprůhledná okna dodávala celému kolosu nádech výjimečnosti, jako by přijela královská rodina luxusní limuzínou. Jedenadvacet vagónů s názvy rádžputských maharádžů však veze 112 platících cestujích, kteří na svou jízdu čekali několik let. V každém vagónovém hotelu jsou čtyři pokoje pro dvě osoby, které obsluhuje kapitán se svým pobočníkem. Samozřejmostí je klimatizace a vlastní koupelna s horkou vodou.

Jak vypadá uvnitř?

Dostat se dovnitř vlaku nebylo snadné, neboť vagóny byly zamčené a přítomní poslíčci se báli nám vlak ukázat bez svolení jejich šéfa. Nakonec se nám ale podařilo jednoho přemluvit. Jeho vagón byl v současné chvíli prázdný a proto ani moc neriskoval. Cestující přistoupí do vlaku až zítra.

Sluha ostatně nemá mnoho práce: vyluxuje koberec, umyje koupelny, ustele postele. Ráno servíruje hostům snídani a je stále po ruce, aby splnil jakékoli přání svého hosta. Kromě slušného bakšiše od hostů dostává sluha pravidelný plat 6000 rupií měsíčně. Velmi hezky je upravena také jídelna a bar. Když nám nad hlavami svítily křišťálové lustry, na chvilku jsme zapomněli, že jsme na nádraží a ne v noblesním salónku nějakého hradu. Po zdech byly rozvěšeny dobové obrazy portrétů dávných maharádžů či výjevů z indického subkontinentu. Nechybí bohatá květinová výzdoba a mísy s ovocem. Menu je rozsáhlé, ale jednotné pro všechny hosty. Vždy je na výběr několik předkrmů, polévek, indických i kontinentálních jídel a zákusků. V ceně jízdného je pak čaj a káva. Ostatní nápoje se platí zvlášť.

Kolik stojí týden v Indii?

Týdenní pobyt ve vlaku stojí zhruba 70.000,- Kč. Cena zahrnuje kromě dopravy i veškeré jídlo, vstupy do kulturních památek a průvodce. Na české poměry je to poměrně drahá legrace. Pro srovnání lze říci, že týden v luxusním vlaku je skoro stejně drahý, jako náš roční pobyt v Asii. Přesto je vlak zamluven dva roky dopředu a do roku 2010 je již 25% kapacity také rozprodán. Každý rok se na pouť za luxusní Indií vydá asi dvacet Čechů. Pokud byste o takovém výletu v horizontu několika let uvažovali, věnujte pozornost přiloženému programu:

Středa – Dillí, večer odjezd do Džajpuru
Čtvrtek – Džajpur, růžové město. Prohlídka Hawa Mahal, pevnosti Nahargarh, pevnosti Amber a starého města
Pátek – Džaisalmér, zlaté město. Prohlídka pevnosti a středověkých Haveli, jízda na velbloudu s večerním hudebním programem
Sobota – Džhodpur, modré město. Prohlídka pevnosti Mehrangarh a královské hrobky Jaswant Thada
Neděle – Sawai Madhapur – prohlídka pevnosti a národního parku Ranthambhúr s tygry; Čittaurgarh – prohlídka města
Pondělí – Udajpur, Benátky východu. Prohlídka města, jezera, městského paláce a zahrad
Úterý – Bharathpur – návštěva Národního parku Keoladeo Ghana  a pozorování ptactva; zakončení výletu v Agře v Tadžmahalu

Nejširší nabídku průvodců a map Indie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Teorie nabídky a poptávky po indicku

Indové tento druh luxusního cestování provozují už od roku 1982, ale teprve teď je napadlo postavit druhý vlak, který má údajně poprvé vyjet v listopadu 2005. Bude mít ale jinou trasu. Je to takový indický výklad nabídky a poptávky: „Než postavit nový vlak pro stejnou trasu a vydělávat na něm peníze, raději budu provozovat jen jeden vlak a budu mít luxusní službu na několik let vyprodanou. Sice tím přichází o mnoho potencionálních zákazníků, ale to mi nevadí. Alespoň bude mít výlet punc výjimečnosti.“

Jízda tímto neskutečně luxusním vlakem nemá sice s reálnou Indií nic společného, ale věřím, že i tak může patřit mezi zajímavé životní zážitky. Především pro majitele zlaté platební karty, kteří se ze svého náročného povolání mohou uvolnit jen na týden či deset dní.

více informací: www.palaceonwheels.comhttp://www.heritageonwheels.net/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí