Drogy jsou chtěným i nechtěným tématem na cestách. Dejte si pozor, pokud je vyhledáváte i pokud jste jejich odpůrci. Každá země má jiná pravidla a rizika.
V Indii a Nepálu se cestovatel setká s ostentativně vyhlížejícími askety, kterým se říká sádhu (साधु) – doslova „ten, který praktikuje sádhanu“, tedy přísnou duchovní cestu. Slovo sádhu bývá volně překládáno jako svatý muž, zatímco původní význam sanskrtského slova je přímý, pravý, správný.
Vulkány, hory, vodopády, džungle, oceán i poušť. Oblasti plné lidského života, více či méně moderní, a o kousek dál místa takřka nedotčená civilizací. Ekvádor je maličkou zemí, ale nabízí nespočet možností. Člověk se může toulat v poušti, zdolávat pětitisícovky, objevovat džungli, plavat v oceánu anebo se jako my jen ztrácet v přírodě a učit se jejím kouzlům. A to nás baví!
Drogám, vyjma alkoholu, se snažím důsledně vyhýbat. Jenže betel je v Bangladéši skoro stejně běžný jako čaj. Žvýkají všichni. A chce-li baťůžkář zapadnout a „nedělat Zagorku“, nezbyde mu nic jiného, než přijmout pozvání na žvýkací sousto. Jak dopadne?
Člověk je nesmírně vynalézavý, když se jedná o to, jak si zpříjemnit a užít život. Nejinak je tomu i s drogami, kterých jsme za tisíce let své existence vymysleli opravdu požehnaně. K některým se ale pořád vracíme.
Írán je oficiálně země, která zakazuje a přísně trestá požívání alkoholu a drog. Zatímco na alkohol možná narazíte, drogám se vyhněte obloukem.
Vesnice Malána, známá výrobou velmi kvalitního hašiše v horách indického Himáčalpradéše, je natolik izolovaná, že si její obyvatelstvo zachovalo vlastní způsob samosprávy a velice specifické zvyklosti. Pro cizince je obtížné získat povolení ke vstupu… Alespoň tak zněl popis v průvodci, který mě lákal k návštěvě prapodivné vesničky v nadmořské výšce zhruba 2625 metrů. Skutečnost však byla trochu jiná.
V některých zemích světa je velmi snadné sehnat drogy, to však neznamená, že je to zákonné a bezpečné. Horské národy kouřící opium byly nuceny vzdát se své drogy a Laosem se nyní točí mnohem nebezpečnější amfetamin.
Přestože Thajsko zná většina cestovatelů jako mírumilovnou usměvavou zemi, kvete tu obchod s drogami, do kterého se můžete nebezpečně zaplést. Někteří z nás drogy dokonce sami pokouší a vyhledávají. Jaké jsou vaše zkušenosti?
Peru je jedna z drogových velmocí v Latinské Americe. Aktuálně je tato země spojkou mezi ostatními státy, kam se drogy, konkrétně kokain, ilegálně vyváží.
Marihuana V Etiopii koupíte marihuanu prakticky všude. V Addis Abebě, Gondaru, Bahir Daru … Její užívání je oficiálně zakázáno, ale tolerováno. Nikdo vám však trávu nebude nabízet, museli byste se na ni vyptat. Jen v Lalibelle, svatém městě, vás nejspíše budou informovat, že nic takového se zde nevede. Zato jižně od Addis Abeby je městečko Shashemene, kde žijí přistěhovalci z Jamajky. Zde vás budou aktivně oslovovat a nabízet vám údajně nejlepší marihuanu v Africe. Přinejmenším je její kvalita o 100% vyšší než ta ze severnějších etiopských měst.
Afghánistán se obřím dílem podílí na světové produkci heroinu. Lze narazit také na opium a hašiš. (Při naší návštěvě náš řidič bez nich neujel ani sto kilometrů.)
Každý Jemenec je buď roztomile upovídaný nebo otupěle zírá do prázdna – záleží na tom, ve které fázi žvýkání qatu je. Qat je suverénně nejpoužívanější lehká droga v Jemenu. Podle různých odhadů ho pravidelně, tj. denně nebo obden, užívá přes 80% mužů a 40% žen. Tato procenta stále stoupají. Sociální dopady jsou dramatické. Více vody se v zemědělství používá na pěstování qatu než na pěstování potravin. Mnoho dětí i dospělých trpí podvýživou, aby zbyly peníze na qat.
Maroko je jedním z hlavních producentů marihuany a hašiše pro jižní a západní Evropu. Pěstuje se na desítkách tisíc hektarů hlavně v severomarockém pohoří Ríf. Ekonomika tohoto regionu je na marihuaně závislá a například legalizace marihuany v Evropě by znamenala pro zdejší zemědělce katastrofu. Místo pašování by si totiž spotřebitelé v Evropě mohli drogu pěstovat doma, jak se stalo například po dekriminializaci marihuany ve Švýcarsku.
Rostlina nebo spíše keř qát neodmyslitelně patří ke každodennímu životu Jemenu. Málokde se ale dočtete, jak qát správně žvýkat, jaká úskalí při tom můžete čekat a jaké má účinky. O tom všem se dočtete v našem „průvodci žvýkáním qátu“.