Jsem živoucím důkazem toho, že cestu kolem světa je možné uskutečnit i skoro bez peněz. Rád bych se s vámi podělil o pár rad, jak to provést a cestu si co nejvíc užít.
1. SÁM, SÁM, SÁM
Asi ta nejdůležitější rada, pokud chceš opravdu poznat něco ze zemí, kam se vydáváš. Každý, kdo kdy vyjel sám, ti to potvrdí, v každé knížce o cestování se to dočteš. Když cestuješ sám, tak nikdy nejsi sám, zato když cestuješ ve dvou, tak jste pořád jen dva. V jednom je vše jednodušší: potkávání nových lidí, hledání ubytování, hledání práce/ dobrovolničení, stopování, učení se cizího jazyka, proniknutí do jiných kultur. Pokud si myslíš, že to sám nezvládneš, tak to nezvládneš a neomezuj toho druhého.
2. Dobrovolničení aneb pár hodin práce za ubytování a stravu
V Čechách zatím ne moc rozšířené, ale v zahraničí velice obvyklý způsob. Pracovat 4-6 hodin za ubytování a stravu má opravdu svoje kouzlo. Budeš dělat práci, která tě baví, ne kterou musíš dělat, a už jen to je podstatný rozdíl. Potkáš úžasný lidi, naučíš se novým věcem, získáš zkušenosti a bude tě to bavit.
Najít takovou práci je poměrně jednoduché. Jsou 3 nejrozšířenější stránky: wwoofing, helpx a workaway. Nejlepší z nich je helpx.net, která funguje po celém světě, stojí kolem 800,- Kč na 2 roky a nabízí tisíce míst a pozic, z nichž můžeš vybírat. Nejčastěji jde o bio farmy, hostely, pomoc u někoho doma a podobně. Každé místo má nějaký bonus – mohou to být střelné zbraně, zvířata, bazén, kajaky, kulečník nebo třeba neomezená konzumace alkoholu – to vše jsem už zažil, stačí hledat.
3. Couchsurfing
Asi už jsi o tom slyšel, ale ve zkratce. Je to obrovská komunita cestovatelů po celém světě, kteří si navzájem pomáhají. Mohou ti poradit, jak funguje veřejná doprava a jak si koupit nejlevnější trajekt, nebo s tebou jen jít na kafe a ukázat ti okolí, největší výhoda ale je, že tě u sebe nechají přespat. Poznáš místní lidi a ne ostatní turisty a to je to, co chceš.
Začít s couchsurfingem není však vůbec jednoduché, funguje na bázi referencí a pokud máš málo referencí, jen tak tě někdo neubytuje. Potřebuješ mít velice dobře a originálně vyplněný profil, s minimálně 10 fotkami. Nejlepší je začít hostit a pak až cestovat. Je to běh na hodně dlouhou trať.
4. Naučit se jazyk
Nejsnáze se jazyk učí na cestě, když musíš mluvit, jde to mnohem rychleji, ale doporučuji vyjet se základní znalostí slovíček. Na to je nejlepší aplikace duolingo. Hlavní je se nebát, každý ocení, že se snažíš mluvit.
5. Nebát se stopování
Osobní zkušenost nadevše – nastopoval jsem více než 70 000 km ve 32 zemích světa a 21 státech v USA a lidé mi pořád říkají, že je to nebezpečné.
6. Neplať za to, za co nemusíš
Kdybych platil ubytování a transport, nikdy si cestu kolem světa nemůžu dovolit. Ale i záležitosti jako prohlídky města, vstupy apod. se dají obejít. Zeptej se místních na podobné místo, jen ne tak turisticky známé. Kempovat v přírodě lze úplně všude, stačí se jen dobře schovat. Zeptat se na přespání u někoho na zahradě také nic nestojí. Nebo se zeptej třeba v kostele.
7. Svět dává, tak ber
Stačí se otevřít a svět dává hrozně moc. Nauč se říkat ANO místo NE. Já nikdy v životě neodmítl pivo a čokoládu, na cestách nikdy neodmítnu pozvání na jídlo.
8. Letenky
Vyhledávat nejlevnější letenky není jednoduché, já strávím několik hodin hledáním toho nej letu. Pro základ sleduj akcniletenky.com a skyscanner.com.
Existují přímo letenky kolem světa. Vždy jsem si dokázal poskládat letenky levněji, takže to jako úplnou výhodu nevidím, ale chce to zkontrolovat. Při koupení letenky kolem světa se musí plánovat hodně dopředu a já mám radši tu volnost nevědět, jak dlouho zůstanu. Třeba se mi bude líbit a zůstanu déle.
Hledaní letenek je kapitola sama pro sebe, to zase příště.
9. Zvířata
Je vždy důležité zjistit si, jaká nebezpečná zvířata v daném státě můžeš potkat a mít trochu přehled. Že nějaká potkáš, to se ale jen tak nestane. Já strávil půl roku v Austrálii, o které se u nás říká, že tam jsou jedovaté i kameny, a za celý půlrok jsem neviděl jediné nebezpečné zvíře. Ano, viděl jsem několik hadů, pavouků, škorpiona nebo divoké včely, ale pokud do nich vyloženě nešťoucháš klacíkem, tak se ti nemůže nic stát.
10. Rozdávej vizitky a e-mailovou adresu
Nikdy nevíš, kdo se ozve, ale většinou to jsou ti, které bys nejmíň čekal. Samozřejmě si i kontakty od lidí ber.
11. Dávej si pozor na cenné věci
Pokud si myslíš, že se Ti v letadle v zavazadlovém prostoru nerozbije foťák, nebo pokud si myslíš, že když dáš batoh do autobusu, že ti ho nikdo neproleze, tak brzy narazíš.
Takže co teď? Vyber si zemi, nauč se základy jazyka, sleduj letenky, koukni na dobrovolnické práce a prostě vyraž!!
Slávek Král cestuje již 4 roky a zrovna teď je na své druhé cestě kolem světa. Chybí mu pouze dvě věci: peníze a strach. Sledujte jeho blog na Facebooku. |
This article is very interesting and also very helpful to you to enjoy even more successful and enjoyable vacation. Podívejte se také na nějaké hotely!
Hezký článek, akorát moc nesouhlasím s tím, že cestovat sám je lepší. Pro mě osobně vždycky víc znamená mít to všechno s kým sdílet a pak po celé cestě si o tom s tím člověkem povídat. Přijde mi trochu smutné cestovat sám.
souhlas s Luci. Znám lidi, co kliďo pojedou na severní pól, ale sami nedokážou ani ztrávit víkend v Krkonoších. Já jezdím sám jen proto, že „nejsou lidi“, prostě sehnat někoho na 2-6 měsíců je problém, páč většina lidí musí přeci budovat kapitalismus (-: Takže jezdím, ale nadšením mě to nenaplňuje, navíc nejsou všechny země jako Austrálie, mě přepadli už dvakrát. Kluci z Krajopadu projeli ve třech lidech 1/2 světa a kdyby se neoženili a nerozmnožili, jezdili by asi pořád.
ad 2) mě nebaví práce ani v mém zaměstnání, tak proč bych měl makat, když chci jezdit, poznávat, učit se ???
Já právě většinou při takové práci nejlíp pozlal místní a ti mi pak pomohli poznat ono místo líp než kdejakej průvodce. Není to primárně pro samotnou práci nebo ubytování. Aspoň pro mě.
Čau, za par měsíců mi bude 18 a práce mně nikdy bavit nebude uvazuju že budu dva tři roky pracovat a šetřit a pak vyrazim na vlasti pěst půjdu stopem a nebo pěšky vím že to muže byt nebezpečné ale já mám štěstí
Ahoj pojed s nama máme v plánu příští rok cestovat po světě já a můj přítel
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Časopis Travel Life píší cestovatelé pro cestovatele, tak CESTUJ!
Nové články
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Playa del Carmen
Adopce na dálku: past individuální pomoci a prohlubování nerovností
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru